Kāpēc ar gadiem paģiras kļūst grūtāk izturamas?
foto: Shutterstock
Ar vecumu paģiras kļūst ne tikai fiziski smagākas, bet arī emocionāli nepatīkamākas, jo cilvēki jūt lielāku atbildību un rūpes par savu veselību. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc daudzi izvēlas dzert mērenāk vai pat atturēties no alkohola.
Esi vesels

Kāpēc ar gadiem paģiras kļūst grūtāk izturamas?

Lote Elizabete Krišūne

Jauns.lv

Ikviens, kurš ar gadiem pieredzējis smagākas paģiras pēc alkohola lietošanas, droši vien jautājis sev – kāpēc tas notiek? Tā ir nejaušība vai arī organismam ar laiku ir grūtāk izturēt paģiras? Zinātnieki skaidro, ka paģiru smagums patiešām palielinās dzīves gaitā, jo mūsu vielmaiņa, aknu darbība un miega kvalitāte ar gadiem kļūst mazāk efektīvas.

Lūk, galvenie iemeslus, kāpēc paģiras kļūst grūtākas izturēt, un padomi, kā mazināt to ietekmi.

1. Lēnāka vielmaiņa

Ar vecumu ķermeņa metabolisms palēninās, kas ietekmē spēju pārstrādāt dažādas vielas, tostarp alkoholu. Aknas ražo enzīmus, kas noārda alkoholu. Šie enzīmi ar gadiem var kļūt mazāk efektīvi, un alkohols organismā tiek apstrādāts lēnāk. Tas nozīmē, ka alkohols un tā blakusprodukti ilgāk cirkulē asinīs, izraisot lielāku reibumu un smagākas paģiras.

2. Samazināts ūdens saturs organismā

Pieaugot vecumam, ķermeņa ūdens saturs dabiski samazinās, jo ķermeņa tauku procentuālais daudzums pieaug, bet muskuļu masa samazinās. Ūdens ir nepieciešams, lai atšķaidītu alkoholu organismā. Ja ūdens ir mazāk, alkohola koncentrācija asinīs kļūst augstāka, un tas rada lielāku slodzi organismam. Dehidratācija, kas ir viens no galvenajiem paģiru cēloņiem, kļūst izteiktāka.

3. Jutīgums pret toksīniem

Kad alkohols tiek metabolizēts aknās, rodas toksiska starpprodukta viela – acetaldehīds. Šī viela ir daudz toksiskāka par pašu alkoholu un var izraisīt nelabumu, galvassāpes un vispārēju diskomfortu. Ja aknas ar vecumu nespēj tik efektīvi pārstrādāt acetaldehīdu, tas ilgāk uzturas organismā, pastiprinot paģiru simptomus.

4. Izmaiņas miega kvalitātē

Ar vecumu cilvēku miegs kļūst mazāk dziļš un fragmentētāks. Alkohols pats par sevi traucē miega ciklu, jo tas samazina REM (ātro acu kustību) miega fāzi, kas ir būtiska atjaunojošam miegam. Ja miegs ir nepilnvērtīgs, organisms nevar pilnvērtīgi atjaunoties, un paģiru simptomi, piemēram, nogurums un koncentrēšanās grūtības, tiek pastiprināti.

5. Zemāka enzīmu aktivitāte

Aknu enzīmi, kas atbild par alkohola noārdīšanu, ar vecumu darbojas lēnāk un mazāk efektīvi. Tas nozīmē, ka alkohola sadalīšana organismā prasa ilgāku laiku. Turklāt dažiem cilvēkiem jau ģenētiski ir mazāk aktīvi fermenti, un šī problēma var kļūt izteiktāka, pieaugot vecumam.

6. Hroniskas veselības problēmas un medikamenti

Vecākiem cilvēkiem biežāk ir hroniskas slimības, piemēram, augsts asinsspiediens, diabēts vai aknu slimības, kas var ietekmēt organisma reakciju uz alkoholu. Turklāt medikamenti, kurus bieži lieto šādu slimību ārstēšanai, var mijiedarboties ar alkoholu, pasliktinot tā ietekmi un paģiru simptomus. Piemēram, alkohola un dažu pretsāpju līdzekļu kombinācija var radīt lielāku slodzi aknām vai izraisīt stiprākas galvassāpes.

7. Mazāka tolerance pret alkoholu

Līdz ar gadiem organismam samazinās spēja izturēt lielas alkohola devas. Jauniešiem bieži ir augstāka tolerance pret alkoholu, jo ķermenis ir spēcīgāks un ātrāk atjaunojas. Pieaugot vecumam, alkohola patēriņš pat nelielos daudzumos var izraisīt izteiktākus simptomus, piemēram, reibumu un paģiras.

Kā mazināt paģiru smagumu:

  1. Dzert mēreni. Samazinot alkohola daudzumu, ko lieto vienā reizē, ir vieglāk izvairīties no smagām paģirām.
  2. Dzert ūdeni paralēli alkoholam. Katrs alkoholiskais dzēriens jāpapildina ar glāzi ūdens, lai mazinātu dehidratāciju un alkohola koncentrāciju organismā.
  3. Izvēlēties dzērienus ar mazāk piemaisījumiem. Tumši dzērieni, piemēram, viskijs un sarkanvīns, satur vairāk kongeneru – vielu, kas rodas alkohola ražošanas procesā un pastiprina paģiru simptomus.
  4. Ēst pirms dzeršanas. Pārtika, īpaši tāda, kas satur olbaltumvielas un taukus, palīdz palēnināt alkohola uzsūkšanos asinīs.
  5. Izvairīties no sajaukšanas. Dzerot vairākus dažādus alkohola veidus vienā vakarā, pastiprinās toksīnu daudzums organismā.
  6. Pietiekami izgulēties. Alkohols un miega trūkums kopā ir īpaši slikta kombinācija. Pēc dzeršanas ieteicams nodrošināt vismaz 7–8 stundu miegu.

Ar vecumu paģiras kļūst ne tikai fiziski smagākas, bet arī emocionāli nepatīkamākas, jo cilvēki jūt lielāku atbildību un rūpes par savu veselību. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc daudzi izvēlas dzert mērenāk vai pat atturēties no alkohola.