foto: Shutterstock
Iesaka apstiprināt Eiropā pirmo adrenalīna deguna aerosolu
Esi vesels
2024. gada 8. jūlijs, 18:03

Iesaka apstiprināt Eiropā pirmo adrenalīna deguna aerosolu

Veselības nodaļa

Jauns.lv / LETA

Eiropas Zāļu aģentūra ir ieteikusi apstiprināt lietošanai Eiropas Savienībā pirmās degunā lietojamās zāles, kas domātas alerģiskas reakcijas jeb anafilakses neatliekamai ārstēšanai.

Šo zāļu  - "Eurneffy" (epinefrīns) - zinātniskajā izvērtēšanā piedalījās arī Latvijas Zāļu valsts aģentūra (ZVA), izvērtēšanas procesā pildot līdzziņotāja pienākumus, informē ZVA sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dita Okmane.

Šobrīd Eiropas Zāļu aģentūras ieteikums ir nosūtīts Eiropas Komisijai. Pēc Eiropas Komisijas gala lēmuma par šī deguna aerosola apstiprināšanu tas būs reģistrēts lietošanai visā Eiropas Savienībā. Eiropas Komisijas gala lēmuma pieņemšana varētu aizņemt aptuveni divus mēnešus. Pēc tam zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieka ziņā būs lemt par šo zāļu pieejamības nodrošināšanu katrā dalībvalstī.

Saskaņā ar Eiropas Alerģijas un klīniskās imunoloģijas akadēmijas datiem alerģija ir visplašāk izplatītā hroniskā slimība Eiropā. Piemēram, 2015.gadā alerģija bija 150 miljoniem Eiropas iedzīvotāju. Aptuveni 20% cilvēku ir smagas alerģija un viņi katru dienu dzīvo bailēs no anafilaktiskā šoka vai nāves alerģiskas reakcijas dēļ.

Anafilakse ir vissmagākā alerģiskās reakcijas forma, kas var izpausties dažu minūšu laikā pēc saskares ar alergēnu, visbiežāk pārtiku, zālēm vai kukaiņu kodumiem un dzēlieniem. Tā gandrīz vienmēr ir negaidīta un var apdraudēt dzīvību. Novēlota klīniskā diagnoze un ārstēšana var izraisīt elpceļu sašaurināšanos vai akūtus, smagus sirds un asinsvadu sistēmas traucējumus, kas var arī attīstīties līdz letālam iznākumam.

Ārstēšana ar epinefrīnu, pazīstamu arī kā adrenalīns, mazina anafilaktisko reakciju. Adrenalīna lietošana anafilaktiskas reakcijas laikā veicina labāku asins plūsmu un uzlabo elpošanu.

Lai gan epinefrīna automātiskās pilnšļirces jeb autoinjektori, tās pareizi lietojot, ir ļoti iedarbīgas, daži pacienti un aprūpētāji tos neliet vispār vai nelieto neatliekamās situācijās, piemēram, tāpēc, ka baidās no adatas, viņi šos līdzekļus nepanes vai baidās, ka injekciju veiks cilvēki bez medicīniskām zināšanām. Adrenalīna deguna aerosols ātri uzsūcas caur deguna gļotādu un izplatās visā organismā.

Zāļu "Eurneffy" iedarbīgums un drošums tika novērtēts klīniskajos pētījumos. Klīniskajos pētījumos nav ziņots par būtiskām šo zāļu blakusparādībām. Biežākās blakusparādības zālēm "Eurneffy" bija līdzīgas tām, kas novērotas injekcijām, piemēram, slikta dūša, galvassāpes, kakla kairinājums un reibonis, bet šīm zālēm blakusparādības bija arī diskomforta sajūta degunā un iesnas.

Ieteikumu zāles reģistrēt pieņēma Eiropas Zāļu aģentūras Zāļu reģistrācijas komiteja, kurā darbojas arī Latvijas ZVA pārstāvji.