Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
NICOLAS NICOLAS MESSYASZ/SIPA

Pētījums: arī bērni ir pakļauti "garā Covid-19" riskam; īpaši izteikts viens simptoms

Esi vesels
29. aprīlī 05:45 2021. gada 29. aprīlī 05:45
  Jauns.lv
Bērni, kuri hospitalizēti ar koronavīrusu, ir pakļauti pastāvīga noguruma un citu "garā Covid-19" simptomu riskam, secinājuši pētnieki, kuri sekojuši līdzi vairāku jauno pacientu veselības stāvoklim mēnešus pēc viņu izrakstīšanas no slimnīcas, raksta "The Guardian".

Pētnieki intervējuši vairāk nekā 500 bērnu vecākus, kuru bērni laika posmā no pērnā gada aprīlim līdz augustam tika ievietoti Maskavas slimnīcā pēc saslimšanas ar Covid-19. 

Atklājās, ka ceturtā daļa bērnu izjuta pastāvīgus simptomus pat vairāk nekā piecus mēnešus pēc atgriešanās mājās. 

Visbiežāk sastopamie simptomi bija nogurums, miega traucējumi un maņu problēmas.

Dažādu valstu zinātnieku grupas, tostarp Apvienotās Karalistes pētnieku, darbs vēl nav recenzentu apstiprināts, tomēr balstās uz Nacionālās statistikas biroja agrīnajiem datiem, kas liecina, ka dažiem bērniem pēc Covid-19 izslimošanas var saglabāties pastāvīgi simptomi.

No 518 pētījumā iekļautajiem bērniem 24% gadījumu pastāvīgi simptomi bija novērojami septiņus līdz deviņus mēnešus pēc izrakstīšanas no slimnīcas. Vecāki visbiežāk ziņoja par bērna nogurumu, miega traucējumiem un maņu problēmām. Vecākiem bērniem piedzīvot "garo Covid-19" bija lielāks risks nekā jaunākiem, un arī alerģijas var būt veicinošs faktors.

Pediatrs un alergologs Daniels Munblits sacīja, ka, lai arī atklājumi ir provizoriski, ārstiem nopietni jāuztver signāli par bērnu "garo Covid-19". "Pētījums parāda, ka pastāv problēma," viņš teica.

"Nogurums ir visizplatītākais. Mēs nerunājam par nogurumu dienu vai divas, mēs runājam par diezgan noturīgu nogurumu, un ir jānosaka šī noguruma cēlonis."

Saskaņā ar pētījumu 16% bērnu pēc slimnīcas pamešanas jutuši nogurumu, bet dažu mēnešu laikā šis skaitlis samazinājās līdz 12%. Turpmāko laiku skaitlis samazinājies daudz lēnāk, un 11% bērnu septiņus mēnešus vēlāk joprojām izjuta nogurumu. Vairāk nekā 8% bērnu pazuda oža. 6% no viņiem par ožas zudumu ziņoja vēl septiņus mēnešus pēc izveseļošanās.

Arī citas slimnīcas, tostarp Zviedrijā un Itālijā, nesen ir ziņojušas par "garā Covid" gadījumiem bērniem, taču, tāpat kā šajā pētījumā, dati iegūti no atsevišķām slimnīcām un ietver nelielu pacientu skaitu.

Saistītās ziņas

Ko pandēmija dara ar pusaudžu prātiem. Psihologi: "Neļaujiet, lai bērni mājās dzīvo kā viesnīcā" 4
"Viņi grimst..." - skolās satraukušies par bērniem, kuriem vajadzīga stutēšana 8
"Pfizer" izmēģinājusi savu Covid-19 vakcīnu uz bērniem un iepazīstina ar rezultātiem

Citi šobrīd lasa

Viena no lielākajām sazvērestības teorijām Latvijas vēsturē - ko tautieši sprieda, kad uzradās radiofons 3
"Mēs, latvietes, jau esam mazliet matriarhāts!" Lelde Vikmane kopā ar vīru francūzi pārcēlusies uz Rīgu
Futboliste iesūdz tiesā "Pornhub" un apgalvo, ka bez atļaujas publicētā video dēļ nekad neatradīs vīru 1
Pievienot komentāru

Сутки душили полотенцем, четыре раза терял сознание: гражданина Латвии похитили и пытали в Киеве 2

"Прошу адекватности": Подольская пожаловалась на новый конфликт с няней, которую пришлось уволить