Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Akadēmiķi pieļauj, ka vakcīnu pret "Covid-19" izstrādās jau pēc infekcijas uzliesmojuma beigām
Šobrīd kopumā jau ir 20 vakcīnu kandidāti. (Foto: AFP/Scanpix)

Akadēmiķi pieļauj, ka vakcīnu pret "Covid-19" izstrādās jau pēc infekcijas uzliesmojuma beigām 3

Par veselību
2020. gada 6. martā 07:20 2020. gada 6. martā 07:20
  Jauns.lv / LETA
Vakcīna pret koronavīrusa izraisīto slimību "Covid-19" varētu tikt pabeigta jau pēc infekcijas uzliesmojuma beigām, šādu viedokli ceturtdienas Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) diskusijā par "Covid-19" pauda vairāki akadēmiķi.

Latvijas Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētājs, LZA akadēmiķis Ivars Kalviņš pieļāva, ka "tad, kad šīs vakcīnas būs gatavas, vīrusa vairs nebūs". Viņš zināja teikt, ka pašlaik 14 zinātnieku grupas strādā pie vakcīnu izstrādes, tomēr, lai gan atsevišķos gadījumos vērojams progress, neesot pamata domāt, ka vakcīna parādīsies tuvākajā laikā. Kalviņš izcēla, ka bez vakcīnas pastāv arī dažādas terapijas un medikamenti, kas atvieglo "Covid-19" radītos simptomus.

Savukārt LZA akadēmiķis, biologs Kaspars Tārs pieļāva, ka pēc aptuveni divām nedēļām varētu būt gatavs Ķīnā veidots preparāts, kam varētu būt ietekme uz "Covid-19". Medikamenta nosaukums esot "Remdesivir", un tas esot efektīvs pret vairākiem citiem koronavīrusiem. Tas šobrīd tiek uzskatīts par visperspektīvāko preparātu cīņā pret "Covid-19", norādīja Tārs.

Akadēmiķis norādīja, ka vakcīnas cilvēkiem patlaban nav ne pret vienu no koronavīrusiem. Toties ir veterinārās vakcīnas, piemēram, suņiem un kaķiem, kā arī vistām. Vislielākais progress esot vakcīnai "GLS-5300", kur ir pabeigti pirmās fāzes pētījumi. Vienlaikus vakcīnu izstrāde pret "Covid-19" ir uzsākta daudzos pētniecības centros.

"Es nedomāju, ka dikti drīz būs pieejama vakcīna. Un kad tā būs, es nedomāju, ka šis vīruss vairs būs aktuāls," teica Tārs.

Arī Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras vadītāja, profesore Ludmila Vīksna pret iespējamo vakcīnas parādīšanos jau tuvākajā laikā bija skeptiska. Viņa atzīmēja, ka, piemēram, HIV gadījumā līdz funkcionālu preparātu izstrādei pagāja ievērojams laiks. Tāra teiktais par divām nedēļām viņai šķiet pārāk optimistisks.

Tomēr Vīksna sacīja, ka pastāv zināmas cerības, jo ir vairākas efektīvas dzīvnieku vakcīnas pret koronavīrusu grupas saslimšanām. "Dzīvnieku vakcīnu dēļ ir pamats strādāt pie vakcīnas arī cilvēkiem," sacīja infektoloģe.

Jau ziņots, ka arī Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis iepriekš pastāstīja, ka koronavīrusa izraisītās slimības "Covid-19" vakcīnas publiski nebūs pieejamas ātrāk kā pēc gada.

Viņš skaidroja, ka kopumā jau ir 20 vakcīnu kandidāti. Vaicāts, kura varētu tikt izstrādāta visātrāk, Dumpis prognozēja, ka varētu būt divas vakcīnas ASV, viena Austrālijā un viena Lielbritānijā, kas patlaban esot vistuvāk rezultātam. Iespējams, ka arī Ķīna varētu ātri progresēt un atrast vakcīnu, bet eksperts uzreiz piebilda, ka šo jautājumu ir grūti komentēt.

Latvijā 2.martā tika apstiprināta pirmā saslimšana ar "Covid-19". Inficētā bija kāda rīdziniece, kura 29.februārī ielidojusi no Minhenes, pirms tam ceļojot vīrusa skartajā Itālijas reģionā.

Savukārt aizvadītajā nedēļā vīruss pirmo reizi tika konstatēts Igaunijā. Saslimušais Irānas pilsonis uz Tallinu bija ceļojis caur Rīgu. Šonedēļ Igaunijā ir konstatēti vēl divi "Covid-19" saslimšanas gadījumi, un arī abos šajos gadījumos kaimiņvalsts pilsoņi bija ielidojuši lidostā "Rīga" un tad ar savām automašīnām devušies uz mājām.

Latvijā no 28.februāra īpaši piesardzības pasākumi ir attiecināti uz personām, kuras ir atgriezušās no Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas-Romanjas, Pjemontas apgabaliem, Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas un Ķīnas.

Saistītās ziņas

Infektologs Dumpis prognozē, kad varētu būt pieejamas pirmās "Covid-19" vakcīnas 3
Gatavojoties ļaunākajam, ASV sāk izstrādāt vakcīnu pret jauno koronavīrusu 4
Itālijā ar jauno koronavīrusu inficējušies jau vairāk nekā 3800 cilvēki 3

Personām, kuras ir atgriezušās no minētajām teritorijām un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi - paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, - ir jāzvana uz 113. Pie personām ieradīsies Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigāde, kura paņems analīžu materiālu laboratoriskai pārbaudei vai arī nogādās pacientu tuvākajā slimnīcā, kur tiks noņemti analīžu paraugi.

Ja personai būs smagas elpceļu infekcijas pazīmes, tostarp apgrūtināta elpošana, NMPD šo personu nogādās stacionārā.

Par izmeklējumu rezultātiem laboratorija informēs pacientu un SPKC. Persona informāciju par izmeklējumu rezultātiem saņems 24 stundu laikā.

Citi šobrīd lasa

"Es nesūdzos!" Lielbritānijā dzīvojošais Uldis pastāsta, kā 12 gadu laikā iekārtojies un iedzīvojies  19
Dzīve bez privātuma. Eksperimentā izdodas nopirkt datus par 100 000 Rīgas un Pierīgas iedzīvotājiem 1
Daudzviet Krievijā sākušies Navaļnija atbalstītāju vērienīgi protesti 7
Skatīt visus komentārus

Сын супермодели 90-х посвятил пронзительный пост умершему от передозировки брату

«Я сбежал от очень настойчивой барышни»: Дмитрий Шепелев о Жанне Фриске