foto: Juris Rozenbergs
Britu medijs uzslavē mūsu Hanzas peronā rīkoto festivālu "Skaņu mežs"
Kultūras un izklaides centrs "Hanzas perons".
Sabiedrība
2022. gada 17. novembris, 15:53

Britu medijs uzslavē mūsu Hanzas peronā rīkoto festivālu "Skaņu mežs"

Jauns.lv

Britu medijs "The Wire Magazine", kas tiek uskatīts par vadošo izdevumu eksperimentālās mūzikas sfērā, publicējis īpaši atzinīgu recenziju par septembrī aizvadīto festivālu "Skaņu mežs". Izcelta ir programmas un skaņas kvalitāte pasākumā, kā arī kopējā noskaņa.

Raksta autore ir ievērojamā mūzikas kritiķe Gēta Daijala, kas ir autore Braiena Īno monogrāfijai "Another Green World", un regulāri raksta "The New York Times", "Rolling Stone" un "The Guardian".

Žurnāliste iezīmē "Skaņu mežu" kā "lielāko avangarda un eksperimentālās mūzikas festivālu Baltijā", piebilstot, ka festivāls bijis "īpaši ambiciozs jau kopš tā pirmsākumiem". "Ap savu divdesmito gadu tas jau ir kļuvis par institūciju, kas piesaista koncertu apmeklētājus no visas pasaules," Daijala raksta recenzijā.

Izcelta ir skaņas kvalitāte pasākumā: "Vēl kāds patīkams pārsteigums bija augsvērtīgā akustiskā pieredze. [..] Rūpīgais apskaņojums pastiprina priekšnesumu iespaidīgumu." Daijala dāsni izsakās arī par koncertelpu Hanzas Perons, bilstot, ka tai piemīt īpaša atmosfēra.

Kā spilgtākos priekšnesumus festivāla programmā žurnāliste min dzidātājas Amirtas Kidambi un bundzinieka Meta Evansa duetu, elektro-akustiskās mūzikas komponista Bernāra Parmedžiāni darbus studijas GRM vadītāja Fransuā Bonē atskaņojumā, brīvās improvizācijas kvarteta uzstāšanos, kā arī latviešu power electronics dueta "Zahnrad" priekšnesumu.

"Skaņu mežs ir kā terapija, kā zāles pret pasaules rūgtumu," raksta Daijala. "Jācer, ka ir arī citi tik piedzīvojumu kāri un augstsirdīgi festivāli, un ka "Skaņu mežs" turpinās īstenot savu redzējumu," viņa noslēdz recenziju.

Skaņu meža 20. jubilejas svinības bija trešais visu laiku apmeklētākais festivāla izlaidums, kas liecina, ka pasākums pārvarējis pandēmijas laikā iestājušos apmeklējuma kritumu.

Festivāla "Skaņu mežs" 2022.gada izlaidumu atbalstīja Rīgas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, Gētes institūts Latvijā, Francijas Institūts Latvijā, ASV vēstniecība, Dānijas Kultūras institūts, Kultūras ministrija, fonds Trust for Mutual Understanding, iRobot un Valmiermuižas alus, kā arī Eiropas Savienības programma Radošā Eiropa, kas līdzfinansē divus festivāla projektus - REMAIIN un SHAPE+.

Tika īstenots arī ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu un Kultūras ministrijas atbalstu veidotais projekts jauniešiem un bērniem LYRA.