4 produkti, kas pagarina dzīves ilgumu
Ikdienas uzturā iekļaujo tādus produktus kā godži ogas, čia sēklas, mandeles un ziedputekšņus, iespējams uzlabot veselību, izskatu un pagarināt dzīves ilgumu.
Godži ogas
Zinātnieki, kas pēta ārstniecības augus, atklājuši godži ogās vairākas uzturvielas, kas palīdz nodrošināt ilgu un veselīgu mūžu. Godži ogās ir daudz antioksidantu, kas aizkavē veselo šūnu priekšlaicīgu bojāeju. Svarīgākie ir C vitamīns, beta karotīns, cisteīns, B2 vitamīns (riboflavīns), mangāns, cinks, varš un selēns.Pētnieki atklājuši, ka godži ogas stimulē imunitāti, novērš audzēju veidošanos un pasargā no neirodeģeneratīvajām slimībām, piemēram, Alcheimera slimības. Godži ogas satur divas svarīgas uzturvielas, kas nepieciešamas veselai redzei: zeaksantīnu un luteīnu. Ēdot šīs ogas, iespējams novērst vai palēnināt diabētisko retinopātiju – cukura diabēta izraisītus acs tīklenes asinsvadu bojājumus, kas ir galvenais diabēta slimnieku akluma iemesls. Un visbeidzot - dzerot godži ogu sulu, var palielināt vispārēju labsajūtu, paaugstināt enerģijas līmeni, uzlabot miegu, samazināt nogurumu un stresu, sasniegt augstāku apmierinātības un laimes izjūtu, kā arī nodrošināt regulāru kuņģa un zarnu sistēmas darbību.
Čia sēklas
Spāņu salvijas (Salvia hispanica L) sēklas, vairāk zināmas kā čia sēklas, satur fenolskābi, Omega 3 un Omega 6 taukskābes, un tās palīdz uzturēt asinīs veselīgu lipīdu (tauku) līmeni. Zināms, ka Omega 3 taukskābes samazina iekaisumu un uzlabo organisma spēju pretoties dažām novecošanas sekām. Sēklas satur arī antioksidantus, šķiedrvielas, olbaltumvielas un kalciju. Izmērcējot čia sēklas ūdenī, tās veido ēdamu želeju, jo ir apveltītas ar hidrofilām īpašībām – tās var uzsūkt apmēram 10 reizes vairāk šķidruma, nekā pašas sver. Spēja pārvērsties želejā, kā arī šķīstošās un nešķīstošās šķiedrvielas, ko tās satur, ļauj palēnināt cietes (ogļhidrātu) pārvēršanos cukurā. Tādēļ, ja, gatavojot maltītes, pievienosiet čia sēklas citiem produktiem, ilgāk saglabāsies sāta sajūta.
Mandeles
Mandeles samazina holesterīna līmeni asinīs un pazemina sirdslēkmes draudus. Mandeles satur daudz mononepiesātināto taukskābju (tās gan atrodamas arī olīveļļā). Tās ir veselībai pašas nepieciešamākās taukskābes un tiek saistītas ar pazeminātu sirds slimību risku. Kādā lielā piecu epidemioloģisko ASV pētījumu pārskatā secināts, ka, ēdot mandeles var jūtami samazināt sirds slimību risku. Citā nesen veiktā pētījumā norādīts, ka, papildus ievērojot arī citus veselīgas ēšanas nosacījumus, riekstu veselīgā iedarbība kļūst vēl spēcīgāka. Mandelēs esošās vielas neļauj pēc ēšanas asinīs strauji celties cukura līmenim un tādējādi palīdz izvairīties no diabēta un sirds un asinsvadu slimībām. Mandeles ne vien samazina cukura līmeņa svārstības pēc ēšanas, bet arī piegādā organismam antioksidantus, kuri aizvāc tos dažus brīvos radikāļus, kas tomēr tiek saražoti.
Ziedputekšņi
Uzskata, ka ziedputekšņi ir viens no uzturvielu ziņā visvērtīgākajiem produktiem, kas atrodams dabā. Tie satur gandrīz visas barības vielas, kas nepieciešamas cilvēka veselībai un to kā holistisku līdzekli izmanto visā pasaulē. Viena no minerālvielām, ko ziedputekšņi satur, ir selēns, un tas palēnina šūnu novecošanu, savukārt aminoskābe arginīns palīdz novērst impotenci, frigiditāti un neauglību. Tā arī sekmē pareizu prostatas darbību un ir apveltīta ar pret-iekaisuma īpašībām. Ziedputekšņos ir daudz B grupas vitamīnu un aminoskābju, kas nepieciešamas nervu sistēmai, lai tā spētu cīnīties ar stresu. Būtībā ziedputekšņi satur visas aminoskābes, kas vajadzīgas, lai mūsu hipofīze un hipotalāms varētu izstrādāt endorfīnu (laimes hormonu).Tā kā ziedputekšņos ir tik bagātīgs aminoskābju, vitamīnu un minerālvielu, piemēram, kalcija, fosfora un lizīna, daudzums (lizīns palīdz uzsūkt kalciju), tie noteikti būtu jālieto grūtniecēm, jo visas šīs vielas nepieciešamas arī bērna attīstībai.Ziedputekšņi veicina arī kaulu sadzīšanu un var palīdzēt novērst osteoporozi. Turklāt tie satur aktīvas antibio-tiskas vielas, kas var pasargāt no atsevišķiem zarnu mikrofloras elementiem, kas izraisa dažādas slimības, kā arī atjauno baktēriju līdzsvaru zarnās, jo veicina labo, probiotisko, baktēriju asimilāciju.