Pētījums: atklāts, ka mēnesis, kurā tu esi piedzimis, ietekmē to, kā tavs ķermenis uzkrāj taukus
foto: Shutterstock
Lai gan fiziskās aktivitātes un uzturs ir galvenie faktori, kas ietekmē ķermeņa tauku daudzumu, izrādās, ka arī temperatūras iedarbība uz ķermeni šķiet spēlē lielu lomu.
Diētas

Pētījums: atklāts, ka mēnesis, kurā tu esi piedzimis, ietekmē to, kā tavs ķermenis uzkrāj taukus

Zanda Rītuma

Jauns.lv

Pētījums, kas tika publicēts šonedēļ žurnālā "Nature Metabolism", atklāj, ka bērni, kuri tika ieņemti aukstākajos mēnešos, piedzimst ar zemāku ķermeņa masas indeksu un uzkrāj mazāk tauku ap iekšējiem orgāniem nekā tie, kuri ieņemti siltākajos mēnešos.

Lai gan fiziskās aktivitātes un uzturs ir galvenie faktori, kas ietekmē ķermeņa tauku daudzumu, izrādās, ka arī temperatūras iedarbība uz ķermeni šķiet spēlē lielu lomu, ar pētījuma atklājumu dalās "The Independent". Pētījums norāda, ka laikapstākļi var potenciāli ietekmēt to, kā cilvēks izskatīsies visas dzīves laikā. Ķermeņa aptaukošanās ir viens no galvenajiem nāves riska faktoriem mūsdienās, un eksperti jau pagājušajā gadā brīdināja, ka vairāk nekā miljards cilvēku visā pasaulē dzīvo ar ķermeņa masas indeksu (ĶMI) daudzreiz virs normas.

Pieaugušiem cilvēkiem ir brūnie un baltie (smilškrāsas) tauki. Brūnie tauki mums saglabājas visu mūžu, un to galvenā funkcija ir dedzināt kalorijas, lai nodrošinātu veselīgu ķermeņa temperatūru. Salīdzinājumam – baltie tauki krāj kalorijas. Tauki, kas šā iemesla dēļ sakrājas ap kuņģi un augšstilbiem.

Jaunajā pētījumā tika noskaidrots, ka temperatūras pazemināšanās rezultātā ķermenis uzkrāj mazāk balto tauku nekā siltākos apstākļos. Tomēr faktori, kas ietekmē brūno tauku aktivitāti, vēl nav pilnībā izprasti, norāda pētījuma autori, tostarp Takeši Joneširo no Japānas Tohoku universitātes.

Pētnieki pētīja brūno taukaudu blīvumu, aktivitāti un spēju saražot siltumu 683 veselīgiem vīriešiem un sievietēm, kuru vecāki bija pakļauti aukstiem vai siltākiem apstākļiem ieņemšanas un dzemdību laikā. Dalībniekiem, vecumā no trim līdz 78 gadiem, kas tika ieņemti aukstākajā periodā, izrādās, ka ir vairāk brūno tauku, kas norāda uz spēju saražot vairāk siltuma un uz to, ka vecumdienās viņiem būs zemāks ĶMI.

Pētījumā tika secināts, ka galvenie faktori, kas nosaka brūno taukaudu aktivitāti, ir aukstāka temperatūra un lielākas temperatūras svārstības apaugļošanās periodā. Pētnieki aicina veikt turpmākus pētījumus, tostarp ar daudzveidīgāku iedzīvotāju kopu, lai padziļināti izprastu, kā tas darbojas. Viņi cer noskaidrot, kā uzturs un citi vides faktori ietekmē šo atklājumu.