foto: Shutterstock
Būtisks SPKC aicinājums visu bērnu vecākiem
Esi vesels
2024. gada 22. februāris, 14:06

Būtisks SPKC aicinājums visu bērnu vecākiem

Jauns.lv

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) apkopotie dati liecina, ka 2023. gadā pasaulē tika novērots ievērojams masalu gadījumu un uzliesmojumu skaita pieaugums, tostarp 40 no 53 Eiropas reģiona valstīm un vismaz desmit Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstīs.

Visticamāk, ka masalu saslimšanas gadījumu skaits Eiropā turpinās pieaugt arī turpmākajos mēnešos nepietiekamas vakcinācijas aptveres dēļ. Turklāt masalu gadījumu skaita pieaugumu var veicināt cilvēku inficēšanās ceļojumos, kā arī masalu vīrusa cirkulācijas sezonālās īpatnības, kas sasniedz maksimumu ziemas beigās un pavasarī.

Pēc PVO datiem Eiropas reģiona valstīs 2023. gadā tika reģistrēti 58 114 masalu gadījumi, kas vairāk nekā 60 reizes pārsniedz 2022. gadā reģistrēto gadījumu skaitu (904 gadījumi).

2023. gadā ziņots par 10 nāves gadījumiem masalu slimniekiem, bet 2022. gadā ne par vienu. Turklāt PVO dati liecina, ka epidemioloģiskā situācija ar masalām pēdējā laikā krasi pasliktinājusies: 2023. gada decembrī masalu gadījumu skaits pieaudzis 2 reizes salīdzinot ar novembri (respektīvi no 7 436 līdz 15 747 gadījumiem).

Situācija Latvijā

Pēdējos gados Latvijā epidemioloģiskā situācija ar masalām bijusi relatīvi labvēlīga. 2023. gadā apstiprināts viens ievests masalu gadījums (saslimušais bērns inficējies ārzemēs). No 2020.-2022. gadam Latvijā nav reģistrēts neviens masalu gadījums un 2019. gadā reģistrēti 3 saslimšanas gadījumi. Pēdējie masalu uzliesmojumi Latvijā reģistrēti 2018. gadā (25 gadījumi) un 2014. gadā (36 gadījumi).

Masalas ir vakcīnnovēršama infekcija un vakcinācija ir vienīgais efektīvais veids, kā aizsargāties pret masalām un nepieļautu masalu uzliesmojumus.

Kaut gan ikvienam bērnam Latvijā ir tiesības uz valsts apmaksātu vakcināciju pret masalām, SPKC vakcinācijas datu analīze liecina, ka ap 14 000 (4%) bērnu no 1 līdz 17 gadiem nav saņēmuši nevienu poti pret masalām.

Tas ir ievērojams skaits neimūno bērnu, lai ļautu veidoties infekcijas izplatīšanās ķēdēm un izraisītu masalu uzliesmojumus arī mūsu valstī, turpinoties saslimstības pieaugumam citās valstīs un ņemot vērā, ka ceļo arī pret masalām nevakcinēti cilvēki.

Tādēļ  SPKC aicina vecākus un ģimenes ārstus pārbaudīt bērnu vakcinācijas statusu pret masalām un vakcinēt  bērnus, kuri nav saņēmuši vakcinācijas kalendārā paredzētās potes.

Īpaša uzmanība jāpievieš bērniem, kuri plāno doties ceļojumā. Saskaņā ar PVO rekomendācijām, ja bērns vēl nav sasniedzis vakcinācijas vecumu, poti iespējams veikt no 6 mēnešu vecuma, bet, ja pote ir veikta līdz 9 mēnešu vecumam, tad to vajadzētu atkārtot, kad bērns ir sasniedzis vakcinācijas vecumu.