foto: Shutterstock
Zinātne un daba pret stresu, trauksmi un bezmiegu
Runā speciālists
2024. gada 5. marts, 06:00

Zinātne un daba pret stresu, trauksmi un bezmiegu

Sadarbības projekts

Par stresu, trauksmi un bezmiegu stāsta uztura speciāliste Eva Kataja.

Ja es jautātu, vai jums ikdienā nākas piedzīvot stresu, kāda būtu jūsu atbilde? Un kā ar trauksmi vai bezmiegu? Vajadzētu būt, ka ar stresu esam pazīstami visi, jo tā ir normāla ikdienas reakcija. Arī trauksmi lielākā daļa būs vismaz reizi dzīvē piedzīvojuši. Varbūt kāds to nav atpazinis, kādam nav bijis padoma, ko ar to darīt, un vēl kāds iedzīvojies bezmiegā. Lai arī ne pārāk patīkamas, šīs reakcijas ir pilnīgi dabīgas. Labā ziņa, ka ir arī pavisam dabīgi veidi, kā sev palīdzēt tikt ar tām galā.

Ar stresu mēs parasti saprotam lielu satraukumu, nemieru un/vai bailes, bet patiesībā stress ir normāla parādība. Piemēram, ja neesat ēdis vai pietiekami gulējis, jūsu organismam ir stress. Nevarat atrisināt kādu uzdevumu vai paspēt laikā uz tikšanos? Atkal ieslēdzas stresa reakcijas, kas mobilizē organismā enerģētiskās rezerves un spēcīgi aktivizē fizioloģiskās un psihiskās norises.

Stresam mēs parasti cēloni varam identificēt, un visbiežāk tas ir īstermiņa (lai arī pastāv hronisks stress). Trauksme mēdz ieilgt, un tās cēlonis var arī nebūt skaidri saprotams. Kas attiecas uz simptomiem, trauksmei un stresam tie ir gan kopīgi, gan atšķirīgi (skat. attēlu).

foto: Publicitātes foto
Publicitātes foto.

Kā palīdzēt sev justies labāk

Par laimi, ir dažādi veidi, kā mēs varam sev palīdzēt justies labāk, un katrs var atrast sev piemērotāko vai kombinēt tos atkarībā no situācijas. Svarīgākais būtu nesamierināties ar esošo stāvokli un izmēģināt, kurš no veidiem palīdz tieši jums!

  1. 1. Būt fiziski aktīvam.
  2. 2. Meditēt, piekopt dziļo elpošanu un citas prakses.
  3. 3. Atteikties no cigaretēm un alkoholiskiem dzērieniem.
  4. 4. Ierobežot kofeīna patēriņu.
  5. 5. Ievērot labu miega higiēnu.
  6. 6. Ēst uzturvielām bagātas maltītes un/vai papildināt esošo ēdienkarti ar augu valsts preparātiem vai uztura bagātinātājiem.
  7. 7. Izmēģināt aromterapiju.

Dabīgi līdzekļi, lai palīdzētu uzlabot sev pašsajūtu

Ja mums jautātu, vai mēs gribam būt laimīgi, visticamāk, atbildētu, ka gribam gan. Lai arī laime ir tāds subjektīvs jēdziens, visiem ir skaidrs, ka tas ir tad, kad mēs jūtamies labi, mierīgi, bez stresa un trauksmes. Ikdienas pienākumi, rūpes un raizes dara savu, tāpēc lielai daļai noteikti ir aktuāls jautājums, kā sev palīdzēt justies labāk. Bez pilnvērtīga uztura, fiziskām aktivitātēm, optimālām miega stundām, laika sev, sirsnīgām sarunām un dažādām citām aktivitātēm, iespējams, ko noderīgu atradīsim arī dabas aptieciņā.

Kaņepju sēklu eļļa un omega-3 taukskābes

Kaņepes augs veido aptuveni 542 ķīmiskus savienojumus, tostarp terpēnus, kanabinoīdus, flavonoīdus, taukskābes, slāpekļa savienojumus un daudzus citus. Kaņepju sēklu eļļa ir eļļa, kas iegūta tieši no sēklām, nevis no citām kaņepes auga daļām, kā tas ir kaņepju eļļas gadījumā. Kaņepju sēklu eļļas sastāvā ir vērtīgās polinepiesātinātās taukskābes, tostarp omega-3 un omega-6 taukskābes, kā arī vērtīgi polifenoli, kam piemīt antioksidatīva iedarbība. Kaņepju sēklu eļļā linolskābes (omega-6) un a-linolēnskābes (omega-3) proporcijas ir 3:1, kas, pēc zinātnieku domām, ir teju ideālā proporcija, lai arī diskusijas par šo vēl turpinās. Katrā ziņā, kaņepju eļļa mums palīdz tikt galā ar oksidatīvo stresu, brīvajiem radikāļiem un tā radītajām sekām (Vitorvic et al, 2021), kas ir ļoti svarīgi, jo oksidatīvā stresa rezultātā var rasties hronisks iekaisums, kas atstāj sekas uz visu organismu, tostarp mūsu pašsajūtu.

Omega-3 taukskābēm mūsu organismā ir svarīgs uzdevums, jo tās atrodas fosfolipīdu sastāvā, kas veido šūnu membrānas. Dokozahesaēnskābe (viena no omega-3) īpaši lielā koncentrācijā atrodas tieši smadzenēs, tīklenē un spermā. Zinātnieki arvien vairāk pēta omega-3 taukskābju ietekmi uz mentālo veselību, jo to deficīts tiek saistīts ar dažādu psihiatrisko slimību attīstību (Klaus, 2020).

Kaņepju terpēni

Kaņepēs atrodas vairāk nekā 150 terpēnu, un tie atbild par kaņepju smaržu un garšu. Starp biežāk sastopamajiem ir limonēns, alfa-pinēns, bēta-pinēns, humulēns, linalols, mircēns u. c. Terpēnus izmanto aromterapijā, lai palīdzētu mazināt stresu, trauksmi, depresiju, kā arī sinerģiski ar citiem savienojumiem tos lieto gan medikamentu, gan uztura bagātinātāju sastāvā. Viskoncentrētākais terpēnu daudzums būs ēteriskajās eļļās, kuras izdala no kaņepes auga. Piemēram, linalolam, kam piemīt lavandai raksturīgais aromāts, zinātnieki atklājuši pretiekaisuma, pretmikrobu, nomierinošu, neiroprotektīvu un antidepresantiem līdzīgu iedarbību. (Lowe et al, 2021.)

Bēta-kariofilēns ir vēl viens kaņepēs esošs terpēns, kurš vairāk izceļas ar savu sāpes mazinošo iedarbību, jo tas iedarbojas uz kanabinoīdu receptoru 2 (CB2). Kādā pētījumā ar dzīvniekiem tas uzrādīja labvēlīgu ietekmi pie iekaisīgām un neiropātiskām sāpēm (Klauke et al, 2013).

Grifonija

Salīdzinoši nesen uzzināju, ka ir kāds Dienvidāfrikas augs – Griffonia simplicifolia –, kura sēklas bagātīgi satur 5-hydroxy-l-triptofānu (5-HTP), kas ir tiešs prekursors serotonīna sintēzē. Vienkāršāk izsakoties, konkrētais savienojums darbojas smadzenēs un centrālajā nervu sistēmā, palielinot serotonīna veidošanos. Serotonīns ir tas, kas var ietekmēt miegu, apetīti, sāpes un garastāvokli, un tieši serotonīnu dēvē par laimes hormonu! Grifonijas sēklu ekstrakts ir pētīts uz dzīvniekiem, kur tā lietošana palīdzējusi mazināt trauksmi, un zinātnieki to uztver kā pozitīvu apliecinājumu, lai grifonijas sēklu ekstraktu izmantotu tādam pašam nolūkam arī cilvēkiem (Carnevale et al, 2011).

Lavanda un kumelītes

Arī mums pavisam zināmi augi, kā lavanda un kumelītes, var palīdzēt atvieglot stresu un trauksmi. Lavanda ir pētīta gan kā vispārīgs garastāvokļa uzlabotājs, gan arī kā palīgs pie miega traucējumiem, trauksmes un dažādiem citiem ne tik patīkamiem stāvokļiem. Lavandas ēteriskā eļļa satur vairāk nekā simts savienojumu, taču galvenie pārstāvji ir linalols un linalilacetāts, kā arī dažādi terpēni.

Kumelītes, līdzīgi kā lavandas, bagātīgi satur flavonoīdus, terpēnus un citus savienojumus, kam piemīt labvēlīga ietekme uz mūsu organismu, tostarp pretiekaisuma, antioksidatīva, garastāvokli uzlabojoša u. c.

Šie ne tuvu nav visi augu valsts preparāti, kas var būt noderīgi mūsu pašsajūtas uzlabošanā, kā arī tie noteikti nav panaceja. Taču, ja mēs gan strādājam ar stresoriem, gan pievēršam uzmanību citiem savas dzīves aspektiem, daba noteikti var nākt mums palīgā, lai sasniegtu pēc iespējas labāku rezultātu un mierīgāku prātu.

! Papildus uzņemot uztura bagātinātājus, pārliecinieties, ka tie sader kopā ar jūsu medikamentiem vai citiem ikdienā lietotiem uztura bagātinātājiem. Neizmantojiet uztura bagātinātāju kā pilnvērtīgu un sabalansētu uztura aizvietotāju.

“Adam & Eva” –  produktu līnija jūsu emocionālajam un intīmajam komfortam.  www.adameva.lv

Adam & Eva HAPPINESS” ir uztura bagātinātājs, kura pamatā ir grifonijas ekstrakts un kas veicina garīgo labsajūtu un relaksāciju, atjaunojot normālu garastāvokli. “Adam & Eva HAPPINESS” ir bagātināts ar kaņepju sēklu eļļu, B6 vitamīnu, kas veicina normālu nervu sistēmas darbību un psiholoģiskās funkcijas, E vitamīnu, kas uzlabo šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu, un A vitamīnu, kas nodrošina normālu imūnsistēmas darbību, un aromatizēts ar linalolu un bēta-kariofilēnu.

foto: Publicitātes foto
Publicitātes foto.

Martā uztura bagātinātajam Adam&Eva HAPPINESS ir atlaide -40%  interneta aptiekā: e-menessaptieka.lv

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj sabalansētu un pilnvērtīgu uzturu.

Raksts tapis sadarbībā ar SIA ELVIM.