Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Māte Nepālā dodas pie mediķiem. Šajā valstī valdība tomēr izvērš bezmaksas vakcinācijas kampaņu bērniem. (Foto: EPA/Scanpix)

Covid-19 pandēmijas laikā bērnus vēl vairāk apdraud citas infekcijas

Esi vesels
13. jūnijā 06:50 2020. gada 13. jūnijā 06:50
  Kas Jauns Avīze
Cīnoties ar Covid-19, daudzās valstīs atstāta novārtā bērnu plānveida vakcinācija. Veselības centri bailēs no koronavīrusa neuzņem pacientus, vai vecāki paši nenāk, trūkst arī mediķu, un ir problēmas ar vakcīnu piegādi.

Rezultātā draud uzliesmot sērgas, kas šķita teju izskaustas, brīdina ANO Bērnu fonds, ASV Alberta Sabina vakcīnu institūts un starptautiskā labdarības organizācija GAVI, kura gādā par imunizāciju.

Miljoniem bērnu nesaņem vakcīnas

Pilnībā vai daļēji vakcināciju apturējušas 68 valstis, un vismaz 80 miljoni bērnu nesaņem potes noteiktajā laikā – tostarp 34,8 miljoni Dienvidaustrumāzijā un 22,9 miljoni Āfrikā.

“Aug saslimstība ar masalām, difteriju un holeru,” saka UNICEF izpilddirektore Henriete Fora. “Bija uzskatīts, ka globālā līmenī šīs slimības pamatā ir uzveiktas, bet tagad medicīnas iekarojumus var zaudēt.”

Džona Hopkinsa universitātes (ASV) pētnieku matemātiskais modelis paredz, ka bērnu mirstība pasaulē pieaugs par 6000 dienā. Īpaši asas problēmas ir attīstības valstīs.

Atgriežas masalas un poliomielīts

Nepālā un Kambodžā krasi pieaugusi bērnu saslimstība ar masalām, Etiopijā – ar holeru un dzelteno drudzi. Nigērā atgriežas poliomielīts jeb bērnu trieka, kas kopš 90. gadu beigām pasaulē bija samazinājies par 99 procentiem.

Poliomielīts reizēm nonāvē, bet biežāk sakropļo, laupot spēju staigāt. Kopš februāra Nigērā bijuši četri gadījumi.

“Mums ir pamats baidīties no šo slimību graujoša prettrieciena un bērnu mirstības pieauguma līdz mūsu atmiņās nepieredzētam līmenim,” saka Pasaules Veselības organizācijas (PVO) vakcīnu un imunizācijas departamenta vadītāja Keita O’Braiena.

PVO Eiropas reģionālais birojs ieteicis turpināt plānveida vakcināciju, kamēr to ļauj Covid-19 ierobežojumi, taču izvairīties no masveida vakcinācijas, kamēr situācija neatrisināsies. Vienlaikus norādīts noteikti turpināt jaundzimušo vakcināciju dzemdību namos un nodaļās. Nosauktas arī prioritārās potes, bet pilnībā apturēt vakcināciju PVO neiesaka nekādā gadījumā.

Rietumos daļa riskēs ar bērnu dzīvību

Pēdējos gados un īpaši pandēmijas laikā uzplaukusī absurdā pretvakcinācijas kustība gūst panākumus. Nesen veiktā Kantar aptauja G7 valstīs liecina, ka 10% vāciešu nevakcinēsies pret jauno koronavīrusu, ja arī tāda iespēja būs. Tas ir augstākais rādītājs starp septiņām industriāli attīstītākajām valstīm.

Saistītās ziņas

VIDEO: Dezinfekcijas līdzekļi un bērni
Infektologs Dumpis atklāj, kur inficēšanās ar Covid-19 notiek visbiežāk, un nosauc visriskantākos veidus 2
Infektoloģe Vīksna uzskata, ka globāla otrā Covid-19 viļņa parādīšanās rudenī ir apšaubāma 3

Tikai 58% francūžu un 67% vāciešu noteikti vai laikam ir gatavi vakcinēties. Vācieši ir atturīgi arī pret savu bērnu vakcinēšanu – tikai 64% varētu vakcinēt savas atvases, bet Francijā pat tikai 56% aptaujāto. Vislielākā gatavība vakcinēties ir Lielbritānijā – 74% – un Itālijā – 74%. Vakcinēt savus bērnus visvairāk grib briti (74%) un japāņi (73%). G7 dalībnieces ir ASV, Francija, Itālija, Japāna, Kanāda, Lielbritānija un Vācija.

Citi šobrīd lasa

Oļegs Burovs savā dzimšanas dienā rupji pārkāpj satiksmes noteikumus 12
FOTO: mākslas baudītāji pulcējas Arvila Lindes personālizstādes "Raganas" atklāšanā
Konstatēti vēl seši Covid-19 saslimšanas gadījumi
Pievienot komentāru

Сэкономил: стало известно, какие подарки Гарри преподнес Меган на день рождения

«Подделка всегда будет копией»: Муцениеце высказалась о Карпович