Vitamīni ar adatu vēnā: dārgi un riskanti
foto: Shutterstock
Ja vien nav īpaša medicīniska nepieciešamība, labāk ir vitamīnus uzņemt ar veselīgu pārtiku.
Esi vesels

Vitamīni ar adatu vēnā: dārgi un riskanti

Kas Jauns Avīze

Latvijā pagaidām vēl ne, bet citviet pasaulē populāras kļuvušas vitamīnu injekcijas, pieslēdzoties infūziju sistēmai.

Februārī Ķīnā 51 gadu vecu sievieti tik tikko izglāba no nāves. Viņa pati sev uzstādīja sistēmu, ievadot vēnā divdesmit dažādu augļu un dārzeņu sulu kokteili cerībā, ka veselība brīnumaini uzplauks. Tā vietā – sepse jeb asins saindēšanās, orgāni atteicās darboties, cieta aknas, nieres, sirds un plaušas. Lai atlabtu, pēc piecām dienām reanimācijā vajadzēja vēl nieru dialīzi un antibiotiku kursu.

Gan skolā, gan skaistuma salonos

Tas ir radikāls pašārstēšanās gadījums, taču vitamīnu kokteiļus intravenozā veidā piedāvā arī klīnikas un pat skaistumkopšanas saloni bez jebkādas medicīnas licences.

Reklāmās apgalvots, ka šāda terapija uzmundrina, stiprina imunitāti, uzlabo ādas izskatu, sadedzina taukus, dziedē paģiras un daudz ko citu.

Ķīnā pirms iestājeksāmeniem universitātē jaunie censoņi turpat vidusskolas medpunktā uzlaboja smadzeņu darbību ar vitamīnu sistēmu. Viņu foto kļuva populārs sociālajos tīklos, un medpunktu pārpludināja citi gribētāji.

Skolas vadība audzēkņus tikai atbalstīja un skaidroja, ka viņi brīvprātīgi uzņem aminoskābes. Kad medpunktā pietrūka vietas, skolēni turpināja mācīties klasē, vienlaikus pieslēdzoties infūziju sistēmai.

Riskanta terapija

Pakalpojums pieejams arī Eiropā, piemēram, kādā Londonas klīnikā tas maksā no 100 līdz pat 3000 mārciņu (115 līdz 3463 eiro), vēsta BBC. Savu artavu reklāmas kampaņai piemetušas slavenības, piemēram, dziedātāja Mailija Sairusa, ievietojot sociālajos tīklos savu foto ar katetru vēnā.

“Katru reizi, kad jūs kaut ko ievadāt savā organismā intravenozi, jūs riskējat dabūt infekciju caur vietu, kur adata ieiet asinsritē,” intervijā BBC brīdina britu diētas ārste Sofija Medlina, kura agrāk strādāja slimnīcā un specializējās slimnieku intravenozajā barošanā.

“Medicīnas iestādē nekad neliks pilinātāju tāpat vien, bez galējas nepieciešamības,” uzsver ārste. Lai šādi organismā ievadītu barības vielas, iemesls var būt tikai tas, ka pacienta gremošanas sistēma nedarbojas vai viņš nespēj ēst. Ja šādas problēmas nav, mūsu vēders itin labi uzņem un pārstrādā vitamīnus un citas uzturvielas.

Iznākumā dārgs urīns

Slimnīcā arī vispirms iepazīstas ar pacienta slimības vēsturi. Liela vitamīnu deva var nopietni apdraudēt aknas un nieres, taču lielākā daļa klīniku, kas piedāvā šo pakalpojumu, iepriekš neko nepārbauda.

Pārdozēšanas risks ir liels, jo šādā veidā organisms saņem vitamīnu straumi tieši asinīs. “Ja tie nonāktu kuņģī, visticamāk, gremošanas sistēma atmestu 90% un uzsūktu tikai to, kas vajadzīgs organismam. Reālais labums no tādām sistēmām ir minimāls, ja vispār ir, bet riski ievērojami pārsniedz ieguvumus,” brīdina Medlina.

Pat ja izdodas izvairīties no veselības sarežģījumiem, vienīgais vitaminizācijas rezultāts esot ļoti dārgs urīns. “Tā ir burtiskā nozīmē nauda, noskalota klozetpodā,” piebilst Medlina.
Arī Pasaules Veselības organizācijas Pārtikas departamenta pārstāve Liza Rodžersa iesaka neaizrauties ar vitamīniem – tie vajadzīgi niecīgās devās un papildus uzņemami tikai tad, ja organisms izjūt kādas vielas deficītu.

Kam vajadzīgi papildu vitamīni

Visām grūtniecēm un sievietēm, kas baro ar krūti, vajadzīgs D vitamīns.

Sievietēm, kas cenšas ieņemt bērnu, un grūtniecības pirmajās 12 nedēļās ieteicama folskābe, kas mazina nervu caurulītes defektu risku auglim.

No 65 gadu vecuma papildus vajadzīgs D vitamīns.

D vitamīns ieteicams arī cilvēkiem ar tumsnēju ādu, tiem, kas dzīvo apgabalos, kur maz saules, vai reti iet ārā.

Visiem bērniem vecumā no pusgada līdz pieciem gadiem piedevas ar A, C un D vitamīniem.

Atkarībā no situācijas noteiktus vitamīnus var ieteikt ārsts, bet visi pārējie, pērkot visvisādus vitamīnus, iespējams, izmet naudu – pietiek ar pilnvērtīgu, veselīgu uzturu.

Avots: Lielbritānijas Nacionālais veselības dienests