Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
LETA

Putnu gripas izplatības riski joprojām ir augsti

Sabiedrība
2020. gada 26. aprīlī 23:31 2020. gada 26. aprīlī 23:31
  Jauns.lv / LETA
Gājputnu migrācija turpinās un putnu gripas izplatības riski joprojām ir augsti, atzina "Balticovo" valdes loceklis Toms Auškāps.

Kā skaidroja Auškāps, gada sākums olu nozarē parasti ir raksturīgs kā regulārs ar mērenu, vidēji augstu olu patēriņu, taču šogad jau februārī siltās ziemas dēļ parādījās netipiski agri putnu gripas draudi ar vairākiem putnu gripas uzliesomjumiem Ukrainā, Polijā un citās Eiropas valstīs.

Viņš atgādināja, ka iepriekš minētā dēļ Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pieņēma lēmumu izsludināt ārkārtas situāciju putnu nozarē, nosakot stingrākas biodrošības prasības, kas bija saprātīgi.

Vienlaikus viņš pauda, ka biodrošības prasību pastiprināšana nav īpaši iespaidojusi olu pieejamību un pieprasījumu. ""Balticovo" vienmēr ir rūpējies par augstāko biodrošības ievērošanu, taču pēdējos gados esam ieviesuši papildus drošības pasākumus un stiprinājuši biodrošību uzņēmumā, gan attiecībā uz transporta un cilvēku plūsmu, gan arī ierobežojot savvaļas dzīvnieku un putnu piekļuvi dējējvistu novietnēm," sacīja Auškāps.

Uzņēmuma valdes loceklis arī uzsvēra, ka uzņēmums plaši izmanto arī pašu ražotos dezinfekcijas līdzekļus, primāri smidzinot auto transportu, kas ierodas fabrikas teritorijā. Galvenie riski parasti saistīti tieši ar gājputniem un cilvēku un automašīnu plūsmu.

"Šobrīd joprojām ievērojam augstāko piesardzības režīmu, jo putni vēl migrē un riski ir augsti. Ik pa brīdim dzirdam par jauniem gripas gadījumiem Eiropā, līdz ar to esam īpaši piesardzīgi," viņš uzsvēra.

"Balticovo" ir lielākais olu un olu produktu ražotājs Ziemeļeiropā ar vairāk nekā 45 gadu pieredzi. Tā ražotne un filiāles atrodas Iecavā, Madonā un Daugavpilī. 70% saražotās produkcijas tiek eksportēts uz vairāk nekā 20 valstīm. Uzņēmuma lielākais īpašnieks ir SIA "BCO", kam pieder 95,42% akciju.

Putnu gripas draudu dēļ PVD janvāra otrajā pusē sāka pastiprinātas mājputnu novietņu pārbaudes. Lai minimizētu risku, ka putnu gripas uzliesmojuma dēļ tiek radīti ierobežojumi putnkopības nozares uzņēmumiem, pastiprinātās pārbaudes prioritāri PVD veic mājputnu novietnēs desmit kilometru rādiusā apkārt komerciālajām putnu novietnēm.

Tāpat 7.februārī stājusies spēkā obligāta prasība mājputnu turētājiem mājputnus nelaist ārpus telpām vai nožogotām konstrukcijām, kā arī mājputnu turētājiem stingri jāievēro biodrošību, nepieļaujot mājputnu kontaktu ar savvaļas putniem. Aizdomās par mājputnu saslimšanu ar putnu gripu nekavējoties jāziņo praktizējošam veterinārārstam vai PVD.

Putnu gripa ir akūta, ļoti bīstama putnu infekcijas slimība, kas raksturojas ar pēkšņu un strauju slimības norisi, putnu nespēku, depresiju un atteikšanos no barības, izpūrušām spalvām, drudzi, izmainītu gaitu, zilganu ādas krāsu un masveida putnu nobeigšanos. Augsti patogēna putnu gripa izplatās strauji, izraisot nopietnu saslimšanu ar augstu mirstības koeficientu, savukārt zemi patogēnā putnu gripa galvenokārt izraisa saslimšanu ar vieglu norisi, ko var pat nepamanīt.

Citi šobrīd lasa

VIDEO: Ventspils novadā motociklists traucas ar 204 km/h 8
"Kultūras darbinieki tiek pazemoti!" Valkas kultūras nama direktors komentē uzsākto administratīvo lietvedību par rīkoto zaļumballi 1
"Kāds vienkārši ļauni papriecājās..." Aizdomas, ka ugunsgrēks Jaunciemā izcēlās tīšas dedzināšanas rezultātā
Pievienot komentāru

Сутки душили полотенцем, четыре раза терял сознание: гражданина Латвии похитили и пытали в Киеве 2

Тайна за семью печатями: предполагаемые любовницы принца Уильяма