Desmit mēnešos ceļu satiksmes negadījumos gājis bojā 41 gājējs
Autovadītājs gājēju bez gaismu atstarojošas vestes uz ceļa pamana tikai 25-40 metru attālumā.
112
2015. gada 10. novembris, 11:51

Desmit mēnešos ceļu satiksmes negadījumos gājis bojā 41 gājējs

Jauns.lv

Šogad pirmajos desmit mēnešos Latvijā kopumā ceļu satiksmes negadījumos bojā gājis 41, bet pērn šajā periodā - 51 gājējs, liecina Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) apkopotie dati.

Oktobrī, novembrī un decembrī bojā iet tikpat daudz cilvēku, cik gada pirmajos deviņos "gaišajos" mēnešos. Tas nozīmē, ka gada tumšajos mēnešos katru trešo dienu uz Latvijas ceļiem iet bojā gājējs un katru dienu tiek savainoti pāris gājēji un/vai velosipēdisti.

Vidzemes reģionā šogad bojā gājuši trīs gājēji, bet pērn šajā periodā - desmit gājēji, savukārt ievainoti - 40, bet pērn - 31 gājējs, liecina CSDD apkopotie dati.

Lai mudinātu Latvijas iedzīvotājus rūpēties par sevi un līdzcilvēkiem, diennakts tumšajā laikā lietojot gaismu atstarojošās vestes vai apģērbu ar atstarojošajiem elementiem, CSDD kopā ar biedrību "Latvijas Samariešu apvienība" un Valsts policiju kampaņas "Esi gaismas vest-nesis!" ietvaros turpina reģionālos gājēju drošības reidus. Madonas apkārtnē reids notiks trešdien, 11.novembrī, plkst.16.30 no CSDD nodaļas Saules ielā 60, Madonā.

Arī šogad vestes tiek dalītas sadarbībā ar CSDD ilggadējo sadarbības partneri "Latvijas Samariešu apvienība", kas palīdz atstarojošo vestu dalīšanā visā Latvijā, kā arī reidu laikā, uz neapgaismotiem ceļiem ārpus apdzīvotām vietām.

"Esam domājuši, kā šogad aizsniegt vistālākos Latvijas nostūrus un vestes iedot tieši tiem cilvēkiem, kuriem tās ir visvairāk nepieciešamas un kuri tās nevar iegādāties. Ne visiem mēs varēsim vestes iedot bez maksas. Tādēļ šogad ir gandrīz 800 "vest-niecības" punkti, kuros cilvēki varēs par īpašām kampaņas cenām iegādāties gaismu atstarojošas vestes. Tāpat mēs aicinām uzņēmējus, pašvaldības, mācību iestādes un vecākus rūpēties par saviem tuvajiem, ieģērbjot viņus gaismu nesošā un drošā apģērbā," uzsver CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.

Lai mazinātu negadījumu skaitu un pievērstu sabiedrības uzmanību, CSDD kampaņas "Esi gaismas vest-nesis!" laikā plānots bez maksas izdalīt vismaz 20 000 vestu visā Latvijā. Atstarojošo vestu saņemšana pieejama arī aptuveni 120 mobilajās "vest-niecībās" - autobusos ("Nordeka", "Liepājas autobusu parks" un CATA), "Latvijas Samariešu apvienībā" un reģionos esošajās nevalstiskajās organizācijās. Savukārt iegādāties vestes iespējams 757 "vest-niecību" punktos visā Latvijā - Latvijas Pasta nodaļās, "Statoil" degvielas uzpildes stacijās un veikalos "Maxima".

CSDD atgādina, ka autovadītājs gājēju bez gaismu atstarojošas vestes uz ceļa pamana tikai 25-40 metru attālumā. Ja vadītājs brauc ar ātrumu 90 kilometri stundā, šo ceļa posmu viņš veic vienā līdz divās sekundēs, kas ir pārāk mazs laiks, lai reaģētu un nepieciešamības gadījumā nobremzētu un/vai apbrauktu gājēju. Atstarotāja atspīdināto gaismu autovadītājs pamana 140 metru attālumā, ja transportlīdzeklis brauc ar iedegtiem tuvās gaismas lukturiem, bet 400 metru attālumā - ja iedegti tālās gaismas lukturi. Atstarojošās vestes cilvēku padara 5-10 reizes pamanāmāku.

Kampaņa "Esi gaismas vest-nesis!" tiek daļēji finansēta no OCTA līdzekļiem.

 LETA / Foto: Evija Trifanova/LETA