Jau pavisam drīz Rotko centra spoku zirgs dosies no Liepājas uz Daugavpili
Novadu ziņas
2017. gada 25. maijs, 18:10

Jau pavisam drīz Rotko centra spoku zirgs dosies no Liepājas uz Daugavpili

Karlīna Timofejeva

Pirmdien, 29. maijā pulksten 14:00 no Liepājas uz Daugavpili savu ceļu uzsāks tēlnieka Egona Peršēvica vadītās mākslinieku grupas veidotā lielformāta skulptūra, kas tiks uzstādīta un pusnaktī no 9. uz 10. jūniju atklāta Daugavpils cietoksnī kā Daugavpils Marka Rotko mākslas centra rīkotā II Starptautiskā tēlniecības simpozija uzvarētājdarbs.

Daugavpils cietokšņa spoku zirga atklāšana kā kulminācijas pasākums notiks pusnaktī no 9. uz 10. jūniju Marka Rotko mākslas centra organizētajā Trešajā Mākslas naktī, kas katru gadu norisinās Daugavpils pilsētas svētku ietvaros.
Atgādinām, ka šogad starptautiskajā tēlniecības simpozijā Marka Rotko mākslas centrs konkursa kārtībā māksliniekus aicināja radīt laikmetīgu lielformāta zirga tēlniecības objektu, kas kļūtu par vienu no pastāvīgiem laikmetīgās mākslas vides objektiem Daugavpilī. Konkursā tika iesniegti 35 tēlniecības ideju pieteikumi no dažādām valstīm, toskait tikai 4 no Latvijas.
Par šī gada simpozija uzvarētājdarbu kļuva tēlnieka Egona Peršēvica vadītās mākslinieku grupas piedāvātā lielformāta zirga skulptūra „Cietokšņa spoks”, pie kā mākslinieki Egons Peršēvics, Ivonna Kalita un Kaspars Čekotins savu darbu tēlnieka Peršēvica darbnīcā Liepājā uzsāka jau marta nogalē.  
Kā vēlāk simpozija žūrijas izvēli pauda Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītāja vietnieks Māris Čačka: „Autoru redzējums un idejiskais piedāvājums ir oriģināls un faktoloģiski sasaistīts ar Daugavpils cietoksni, tēlniecības objektam papildu piešķirot vēsturisko dimensiju. Zirga rēgs arī tēlnieciski ir oriģināls risinājums, ar savu luminiscējošo krāsojuma atblāzmu diennakts tumšajā laikā atgādinot par gaismas uzvaru pār tumsu.”

Lai gan pēc konkursa iecerēm skulptūra bija jāveido pašā Daugavpilī mēnesi garā simpozija laikā, spoku zirga skulptūra ir darināta Liepājā, jo tik apjomīgam darbam ir nepieciešams ilgāks laiks un apstākļi, kurus ērtāk ir nodrošināt tēlnieka darbnīcā. 4 metrus augsto zirga skulptūru uz Daugavpili atvērtā treilerī nogādās profesionāla loģistikas kompānija. „Skulptūras pārvešanu nevarēs nepamanīt visā ceļa garumā no Liepājas uz Daugavpili. Skats būs diezgan iespaidīgs!” vērtē mākslinieki. Daugavpilī skulptūru plānots nogādāt otrdienas (30. maija) rītā no pulksten 8:00 – 9:00.

„Galvenais iedvesmas avots skulptūrai ir pats Daugavpils cietoksnis. Katrai senai un ievērojamai būvei ir savs spoks. Daugavpils cietoksnim tas ir kara zirgs; tāpat kā cietokšņi, kara zirgi bija svarīgas militārās infrastruktūras sastāvdaļas, kas gandrīz vienlaicīgi kļuva nederīgas, attīstoties militārajai tehnikai. Parasti karu sausais atlikums ir nevis medaļas un cēlas uzvaras, bet gan sakropļotas un izpostītas dzīves. Pirmā mana asociācija ar karu ir Pirmā pasaules kara fotogrāfijas, kurās redzami pārsējos ievīstīti ievainotie karavīri, tādēļ tas kara zirga spoks arī ir tāds apcerīgs un sabindēts, nevis auļojošs ar vējā plandošām krēpēm,” skulptūras koncepciju vēlreiz skaidro tēlnieks Egons Peršēvics.