foto: Zane Bitere/LETA
Štelmahers stāsta par Latvijas izlases gatavību pirms izšķirošās spēles pret Bulgāriju
Latvijas vīriešu basketbola valstsvienības galvenais treneris Roberts Štelmahers.
Basketbols
2021. gada 19. februāris, 15:04

Štelmahers stāsta par Latvijas izlases gatavību pirms izšķirošās spēles pret Bulgāriju

Jauns.lv / LETA

Latvijas vīriešu basketbola izlase gan fiziski, gan mentāli ir gatava 2022.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra spēlei ar Bulgāriju, piektdien preses konferencē atklāja galvenais treneris Roberts Štelmahers.

Latvijas izlase sestdien "Arēnā Rīga" spēkosies ar Bulgāriju, bet divas dienas vēlāk cīnīsies ar Grieķiju.

"Gan fiziski, gan mentāli esam gatavi rītdienas [sestdienas] spēlei," dienu pirms mača preses konferencē teica Štelmahers. "Esam aizvadījuši sešus labus treniņus, kuros strādājām pie aizsardzības un uzbrukuma darbībām, ko vēlamies pielietot spēlēs. Zinām, ko darīs pretinieki, bet laukumā, protams, visādi var gadīties."

"Komandā valda pozitīvs noskaņojums, un visi ir gatavi cīnīties. Domāju, ka viss būs kārtībā," pauda Štelmahers.

Galvenais treneris neslēpa, ka pirmo pretinieku - bulgāru - sniegumu novērtēt izdevies tikai pēc vecākiem ierakstiem, jo pēdējo pārbaužu maču video neizdevās iegūt savā rīcībā.

"Esam izpētījuši vairākus viņu variantus, kas tiek pielietoti daudzu gadu garumā. Aptuveni zinām, ko viņi var izdarīt," atklāja Štelmahers, kurš paredzēja, ka bulgāri spēli sāks agresīvi. "Skaidrs, ka arī bulgāri saprot šīs spēles svarīgumu, tāpēc pieļauju, ka viņi nevēlēsies padoties un centīsies pārņemt iniciatīvu. Tikmēr mums tam jābūt gataviem."

"Pieļauju, ka viņi zem groza agresīvi spēlēs pret garajiem spēlētājiem, kā arī, iespējams, mēģinās mūs piespiest uzbrukumu veidot caur kreiso pusi," dažus no neskaitāmiem spēles zīmējumiem atklāja speciālists.

Piektdien izlasei pievienosies Maskavas apgabala "Himki" spēlētāji Jānis Timma un Dairis Bertāns. Ceturtdien abi basketbolisti ULEB Eirolīgā aizvadīja spēli pret Artūra Kuruca pārstāvēto Vitorijas "TD Systems Baskonia" no Spānijas.

"Sākumā paēdināsim viņus ar kārtīgām latviešu pusdienām, lai viņiem ir vieglāk iejusties komandā," plānu, kā sagaidīt basketbolistus, atklāja Štelmahers, kura sejā bija manāms neliels smīns. "Uzskatu, ka viņi abi ir profesionāļi, tāpēc par mentālām problēmām raižu nav. Basketbolisti klubā spēlē sarežģītos apstākļos, tāpēc ar psihisko noturību viss ir kārtībā."

Štelmahers gan uzsvēra, ka nedz līdzjutējiem, nedz pašiem spēlētājiem nevajadzētu domāt, ka Timma ar Bertānu ir atbraukuši uz izlasi veidot spēli, bet pārējiem jānoskatās no malas. Viņš uzsvēra, ka basketbolistu pievienošanās izlasei šajā sezonas daļā ir kā papildu "odziņa uz tortes".

Treneris arī norādīja, ka sastāvu spēlei ar Bulgāriju paziņos tikai pēdējā brīdī, lai nedotu pretiniekiem iespēju labāk sagatavoties. Izlasē šajā sabraukumā ir 16 spēlētāji, bet spēlei drīkst pieteikt par četriem mazāk.

"Šodien [piektdien] aizvadīsim treniņu ar visiem 16 spēlētājiem, pēc kura arī iegūsim lielāku skaidrību," pauda Štelmahers, kurš neplāno priekšlaicīgi atklāt, uz kuriem saspēles vadītājiem plāno paļauties.

Finālturnīram Latvijas komanda var kvalificēties divos veidos: 1) 20.februārī uzvarot Bulgārijas izlasi vismaz ar sešu punktu starpību; 2) uzvarot Bulgāriju ar 1-5 punktu starpību un 22.februārī uzvarot Grieķiju vai sagaidot bulgāru zaudējumu pret Bosniju un Hercegovinu.

Vīriešu valstsvienībām paredzēts logs no 15. līdz 22.februārim, un tā laikā jānoskaidro 13 finālturnīra dalībniekus. H grupas spēles paredzētas 20. un 22.februārī. Pirmajā dienā spēlēs Latvija - Bulgārija un Grieķija - Bosnija un Hercegovina, otrajā tiksies Latvija - Grieķija un Bulgārija - Bosnija un Hercegovina. Finālturnīram kvalificējas trīs komandas.

Uz sabraukumu Rīgā uzaicināti 14 spēlētāji, no kuriem 12 novembrī piedalījās spēlēs ar Grieķijas un Bosnijas un Hercegovinas komandām. Klāt nākuši saspēles vadītājs Artūrs Žagars un uzbrucējs Ojārs Siliņš, kuri nomainījuši Artūru Ausēju, Ingu Jakoviču un Klāvu Čavaru. Šonedēļ kļuva zināms, ka talkā nāks ULEB Eirolīgas komandas Maskavas apgabala "Himki" spēlētāji Jānis Timma un Dairis Bertāns.

Pēc četrām kārtām Grieķijas un Bosnijas un Hercegovinas izlases ar trim uzvarām jau nodrošinājušas vietu pirmajā trijniekā un ceļazīmi uz finālturnīru. Uz trešo pretendē Latvija un Bulgārija (abām pa vienai uzvarai). Pagaidām trešajā vietā ir Bulgārijas izlase, kas pirmajā aplī uzvarēja savstarpējā mačā, otrajā pagarinājumā panākot 110:104.

Novembrī vīriešu izlase spēlēja "burbulī" Sarajevā.

Eiropas čempionāta finālturnīrs no šī gada tika pārcelts uz 2022.gadu. Finālturnīrs nākamgad notiks no 1. līdz 18.septembrim četrās valstīs - Čehijā (Prāgā), Gruzijā (Tbilisi), Itālijā (Milānā) un Vācijā (grupas turnīrs Ķelnē, izslēgšanas spēles Berlīnē). Tajā piedalīsies 24 komandas.

Latvijas vīriešu basketbola izlases kandidātu saraksts 2022.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlēm:

Jānis Bērziņš, Rolands Freimanis (abi - Zelonas Guras "Stelmet Enea", Polija), Mareks Mejeris (Permas "Parma", Krievija), Artis Ate, Kristers Zoriks, Aigars Šķēle, Mārcis Vītols (visi -"VEF Rīga"), Rihards Lomažs ("Gottingen", Vācija), Mārtiņš Laksa (Ļubļinas "Start", Polija), Mārtiņš Meiers ("Elan Chalon", Francija) Ojārs Siliņš ("Astana", Kazahstāna), Māris Gulbis ("Ventspils"), Kaspars Bērziņš ("Šiauliai", Lietuva), Artūrs Žagars (Tallinas "Kalev/Cramo", Igaunija), Jānis Timma, Dairs Bertāns (abi - Maskavas apgabala "Himki", Krievija).