Ziema nāk ar blaugznām. Kā ar tām cīnīties?
foto: Shutterstock
Gan pret taukainām, gan sausām blaugznām labi palīdz tējas koka šampūni.
Runā speciālists

Ziema nāk ar blaugznām. Kā ar tām cīnīties?

Ilona Noriete

Kas Jauns Avīze

Daudziem sniedziņš matos – blaugznas – parādās tikai sezonāli, rudenī un ziemā, kad ir lielas temperatūras svārstības, jo šādos apstākļos galvas ādas šūnas straujāk zaudē mitrumu un ātri pārragojas, kā rezultātā rodas nieze un blaugznas.

Aptieku tīkla “Apotheka” farmaceite Ivanda Krastiņa skaidro, ka blaugznas rodas galvas ādas pašatjaunošanās procesā – veselas epidermas šūnas iziet 28 dienu dzīves ciklu.

Šūnas dzīvo un mirst

Šūnas no apakšējā slāņa, kur tās veidojas un dalās, nobriest un lēnām virzās uz augšu. Procesa laikā šūnas zaudē mitrumu un, tuvojoties augšējam epidermas slānim, pārragojas un atdalās no ādas.

Ja galvas āda ir vesela, mēs šo procesu neievērojam, taču, ja, kādu iemeslu dēļ šūnu nobriešanas un dzīves cikls ir traucēts, paātrināts vai mazāks par 28 dienām, tad šūnas lielākā apjomā un ātrāk nonāk galvas virsējā slānī un pārragojas. Tās nav pietiekami zaudējušas mitrumu un salīp kopā, kā rezultātā veidojas blaugznas, kas ir labi pamanāmas.

Kas veicina blaugznu rašanos

Galvas ādai ir sava mikroflora – uz tās dzīvo dažādi mikroorganismi, tostarp raugiem līdzīgas sēnītes. Ja kādu apstākļu dēļ, piemēram, stresa, hormonālo izmaiņu, pazeminātas imunitātes rezultātā, tās savairojas, rodas blaugznas.

Tāpat, ja galvas ādā ieperinājusies patogēnu sēnīšu infekcija, organisms atbild ar pastiprinātu šūnu veidošanos, lai atbrīvotos no sēnītes. Tādējādi šūnas lielākā daudzumā līdz galam neiziet savu dzīves ciklu, bet ātri nolobās, un veidojas blaugznas.

Par ko var liecināt blaugznas

Blaugznas var liecināt par dažādām slimībām, piemēram, psoriāzi, neiroloģiskām kaitēm, vairogdziedzera funkciju traucējumiem, kuņģa-zarnu trakta slimībām, dzelzs deficītu, arī alerģijām un novājinātu imunitāti. Iemesls var būt arī nepareizs uzturs un skarbas diētas.

Piemēram, pārāk taukains vai ogļhidrātiem bagāts uzturs ļauj pastiprināti savairoties raugveida sēnītei, ass, sāļš uzturs, pārlieku daudz kafijas, alkohola un šokolādes ietekmē pie katra mata saknītes esošos tauku dziedzerīšus un to izdalīto sekrētu, kas kairina ādas šūnas.

Samazināts olbaltumvielu, dārzeņu, omega 3, 6, 9 taukskābju un D vitamīna daudzums ir iemesls sliktam ādas stāvoklim un šūnu darbībai. Arī nepiemērota matu kosmētika (šampūni, balzami, maskas, matu veidošanas līdzekļi) var būt pārlieku kairinoši un izraisīt niezi un blaugznu rašanos.

Risinājums atkarīgs no iemesla

Ja iemesls ir sausa galvas āda, kairinošu un nepiemērotu matu kopšanas līdzekļu izvēle, būs līdzēts, ja lietosiet saudzīgu, mitrinošu šampūnu.

Var izmantot arī pretblaugznu šampūnu sausai galvas ādai, jo tā sastāvā esošā salicilskābe attīrīs ādu no sausajām zvīņām un mitrinās to. Pretsēnīšu līdzeklis piroktona olamīns mazinās raugam līdzīgo sēnīšu pārlieku savairošanos.

Ja blauznas izraisījis seborejisks dermatīts (pārāk daudz tauku sekrēta) vai psoriāze, jāizvēlas šampūns vai maska ar nolobošām, attīrošam un pretniezes īpašībām. Šādi šampūni visbiežāk saturēs salicilskābi, selēna sulfīdu, piroktona olamīnu, cinku.

Cīņā pret taukainām blaugznām labi der šampūns ar darvu un klimbazolu. Sēnīšu infekcijas radītu blaugznu gadījumā jālieto šampūns ar ketokonazolu. Gan pret taukainām, gan sausām blaugznām labi palīdz tējas koka šampūni, jo tiem ir pretiekaisuma, pretsēnīšu un pretmikrobu iedarbība.

Ja ar pretblaugznu šampūnu mati tiek mazgāti vienu mēnesi divas līdz četras reizes nedēļā un nav uzlabojumu, ar speciālista palīdzību jānoskaidro precīzs iemesls.

Tēmas