Viedierīču zilā gaisma nodara lielāku kaitējumu, nekā daudzi nojauš
foto: Shutterstock
Ilgstoša zilās gaismas uzņemšana sniedz smadzenēm signālu, ka jāturpina darboties, tāpēc daudzi viedierīču lietotāji saskaras ar bezmiegu, grūtībām aizmigt un nogurumu.
Esi vesels

Viedierīču zilā gaisma nodara lielāku kaitējumu, nekā daudzi nojauš

Veselības nodaļa

"100 Labi Padomi"

Par ekrānu kaitīgumu redzei ir runāts daudz, taču reti kurš zina par zilo gaismu, ko ekrāni izstaro un kas nav redzama ar neapbruņotu aci. Tā ļoti ietekmē miega kvalitāti un darbaspējas.

Mūsdienu cilvēks daudz laika pavada pie dažādu izmēru ekrāniem – no rīta paskatās jaunumus telefonā, pa dienu strādā ar datoru, vakarā skatās filmas televizorā vai planšetē. 

Viedierīces tāpat kā saule izstaro gaismu dažādu krāsu spektrā, tostarp zilā. Cilvēkam ir nepieciešams uzņemt šo krāsu, tā nosaka mūsu dienas ritmu, aktivizējot smadzenes darbībai, savukārt tās trūkums liek justies miegainākiem. Mums ir vieglāk pamosties, ja ārā ir gaišs un saule uzaususi, bet ziemā kļūstam miegaināki, jo trūkst saules, kas izstaro zilo gaismu. Tas ir saistīts ar miega hormonu melatonīnu, kam zilā gaisma neļauj aktivizēties. Saules staros zilā gaisma ir noteiktās proporcijās, tāpēc ietekmē mūs labvēlīgi, taču ekrānos tās ir pārāk daudz, un cilvēkiem, kuri ikdienā daudz laika pavada, raugoties ekrānos, var rasties dažādas veselības problēmas. Ilgstoša zilās gaismas uzņemšana sniedz smadzenēm signālu, ka jāturpina darboties, tāpēc daudzi viedierīču lietotāji saskaras ar bezmiegu, grūtībām aizmigt un nogurumu. Tāpat zilā gaisma var radīt acu sasprindzinājumu un diskomfortu.

Kā mazināt kaitējumu?

* Atpūtini acis! Reizi stundā piecelies no darba galda un vairākas minūtes dari kaut ko citu, ideālā gadījumā paskaties pa logu tālumā.

* Samazini viedierīču lietošanu vakarā pirms miega un vismaz stundu pirms došanās gulēt neizmanto ekrānus, bet tā vietā palasi grāmatu vai dari ko citu. Tas palīdzēs iemigt un uzlabos miega kvalitāti.