Trīs padomi bērnu imunitātes stiprināšanai: mācies sargāt sevi, sabalansē uzturu un draudzējies ar vērtīgiem vitamīniem
foto: Publicitātes foto
Esi vesels

Trīs padomi bērnu imunitātes stiprināšanai: mācies sargāt sevi, sabalansē uzturu un draudzējies ar vērtīgiem vitamīniem

Reklāmas projekts

Gada tumšākais laiks, kad ziema, lai kā tai gatavotos, vienmēr atnāk negaidīta un ar nepatīkamām blaknēm – saaukstēšanos, iesnām, klepu –, arī šogad liek pastiprināti domāt par to, kā sagatavot bērnus garajam aukstā un drēgnā laika periodam. Ko varam darīt, kādi ir preventīvie pasākumi un līdzekļi, lai stiprinātu visas ģimenes imunitāti? To jautājām intervijā pediatrei Polīnai Popeiko.

Ko ir svarīgi ievērot vecākiem, lai bērns aukstajā sezonā būtu vesels un dzīvespriecīgs?

Ir svarīgi iemācīt bērnam, kā pasargāt sevi no saslimšanām. Tas noderēs ne tikai rudenī un ziemā, bet, iespējams, mazinās saslimšanu biežumu visa gada garumā.

Pirmkārt, bērni bieži pieskaras cits citam, aiztiek koplietošanas priekšmetus, tāpēc gan bērniem, gan pieaugušajiem jāiemācās pareizi mazgāt rokas – ar ziepēm un vismaz 20 sekundes ilgi –, jāizstāsta, kad un cik bieži ir jāmazgā rokas. Derētu nodrošināt bērnu ar mazu dezinfekcijas šķidruma pudelīti, kas atrodas ērti sasniedzamā vietā mugursomas kabatā.

Otrkārt, higiēna ietver arī pareizu klepošanas un šķaudīšanas tehniku (elkonī), kā arī izvairīšanos no acīmredzami saslimušiem cilvēkiem.

Treškārt, es iesaku vakcinēties pret gripu – patlaban tam ir īstais laiks. Iespēja nesaslimt vai pārslimot viegli, būt pasargātam – tā, manuprāt, ir lieliska alternatīva slimošanai.

Ceturtkārt, ir jāpiestrādā pie bērna imunitātes un veselības stiprināšanas. Ir jāatceras par mērenu ikdienas fizisko slodzi (pastaigām sakām “jā!”, tas nāks par labu arī mūsu pašu veselībai) un sabalansētu uzturu, kas iekļauj gan gaļu un zivis, gan dārzeņus un augļus.

Vai ir iespējams visus nepieciešamos vitamīnus uzņemt ar uzturu?

Sasniegt ikdienas ieteicamās normas (diemžēl arī ar pārdomātu uzturu) ne vienmēr izdodas, tomēr vispārīgai veselībai, arī kuņģa un zarnu trakta veselībai, ir svarīgi, lai bērns ēstu daudzveidīgu pārtiku. Pie manis kā pie pediatra bieži vēršas vecāki ar sūdzībām par bērna izvēlīgu ēšanu un nepietiekamu dzeršanu, par to, ka ir aizcietējumi, un, jāatzīst, šeit iestājas burvju loka situācija. Piemēram, bērns negrib ēst dārzeņus vai dzert ūdeni, bet, lai viņš uzņemtu vismaz kaut ko, mēs piedāvājam to, ko bērns noteikti apēdīs un izdzers, proti, maizi, frī kartupeļus un sulu. Tā arī rodas mūsu pašu iemācīta shēma, ko bērns ļoti labi iegaumē: “Neēdīšu to, ko negribu, un man piedāvās to, kas man garšo.”

Par vitamīniem runājot. Tie ir būtiski, lai nodrošinātu bērna augšanu, attīstību un vispārējo veselību. Lielāko daļu nepieciešamo vitamīnu tiešām varam rast no daudzveidīga un sabalansēta uztura, un palīgā varam ņemt pārtikas piedevas. Dažu valstu, piemēram, Apvienotās Karalistes, rekomendācijās iekļauta regulāra papildu D, A un C vitamīna lietošana.

Kuri vitamīni aukstajā sezonā bērnam ir jādod papildus?

Mūsu platuma grādos vislielākais draugs rudens un ziemas sezonā ir D vitamīns, kam ir milzīga nozīme kalcija un fosfora vielmaiņā, kaulu un muskuļu veselībā, imunitātē un vispārējās veselības uzturēšanā, tai skaitā dažādu hronisko slimību profilaksē un kontrolē. Diemžēl šo vitamīnu nav iespējams uzņemt pietiekamā daudzumā ar pārtiku vai atrodoties ārā. Ap 40 procentiem Eiropas iedzīvotāju pietrūkst D vitamīna, bet 13 procenti ir ar smagu tā deficītu, un arī Latvijā tā ir ļoti izplatīta problēma. Par laimi, šo deficītu var novērst, lietojot uztura bagātinātājus.

foto: Publicitātes foto

C vitamīnam ir svarīga loma bērna imunitātes stiprināšanā, kā arī kolagēna sintēzē, kas ir būtiska kaulu un mīksto audu veidošanas procesā un palīdz uzsūkties dzelzij.

Laikā, kamēr bērns iet skolā, ir svarīgi atbalstīt arī viņa smadzeņu darbību, un te labs palīgs būs omega-3 taukskābes saturoši produkti. Ne velti zivju un jūras velšu pievienošana uzturam ir bijis viens no cilvēka attīstību veicinošajiem faktoriem paleolīta laikmetā. Mūsu organisms pats omega-3 taukskābes neveido, tāpēc tās jāuzņem ar uzturu regulāri – visa mūža garumā. Omega-3 taukskābes nepieciešamas visdažādākajām funkcijām, sākot no muskuļu aktivitātes līdz šūnu augšanai, tās ir galvenā neironu membrānu sastāvdaļa, un tām ir īpaša nozīme smadzeņu attīstībā un darbībā. Līdz šim veiktie pētījumi apliecina, ka pietiekama omega-3, īpaši dokozaheksaēnskābes (DHS), ar ko bagāta krila eļļa, uzņemšana spēj uzlabot prāta spējas, ieskaitot mācīšanos, atmiņu un ātrumu, ar kādu bērns tiek galā ar dažādiem prāta uzdevumiem. Omega-3 arī veicina koncentrēšanās spējas. To, kā šīs taukskābes uzlabo atmiņu, uzmanības noturību, mācīšanos, ietekmē impulsivitāti un hiperaktivitāti, apliecina vairāk nekā 16 pētījumu rezultāti. Tāpat tās ir svarīgas redzes attīstībā un vispārējās veselības stiprināšanā. 

– Kādus vitamīnus labāk izvēlēties? Kā noteikt to efektivitāti?

– Pirmām kārtām būtu jāizvērtē, vai produkts ir reģistrēts Pārtikas un veterinārā dienesta uztura bagātinātāju reģistrā. Es kā ārste vienmēr pievēršu uzmanību arī tam, vai produkts ir pārbaudīts zinātniskajos pētījumos un kādi ir rezultāti. Piemēram, izvēloties D vitamīnu, jāpievērš uzmanība, vai tā sastāvā ir D2 vai D3, jo pētījumos ir pierādīts, ka D3 forma ir divreiz efektīvāka kopējā vitamīna līmeņa asinīs celšanā.

Ja domā par to, kā sarunāt ar bērnu, lai viņš lietotu vitamīnus, tad arī vitamīnu iepakojumam un dozēšanai ir liela nozīme. Es uzskatu, ka par šiem un citiem faktoriem labi ir parūpējies vietējais farmācijas zīmols LYL love your life®, jo tā produkti irzinātniski testēti un pētījumos pārbaudīti, tā efektivitāti novērtējuši gan speciālisti, gan lietotāji, un tas ir pieejams patīkamā dozējumā. Piemēram, D3 vitamīns LYLsunD3 KID ir īpaši efektīvs: mēneša laikā tas paaugstina kopējo D vitamīna līmeni asinīs par 132 procentiem, ir droši un precīzi dozējams, un ērti lietojams – pieejams spreja formā –, un D3 vitamīna dienas deva 600 SV (starptautiskās vienības) ietilpināta vienā pūtienā. Turklāt produktam ir dabiska apelsīnu garša un dabisks saldinātājs ksilīts, kas kalpo mutes un zobu veselībai.

Savukārt omega-3 taukskābes augstā koncentrācijā LYL love your life® piedāvā LYL Krill Oil KID krila eļļas lācīšu sastāvā. Krila eļļa ir viens no vispilnīgākajiem omega-3 avotiem dabā, jo organismam biopieejamākajā formā satur ārkārtīgi vērtīgās omega-3 taukskābes – EPS un DHS, fosfolipīdus, B4 vitamīnu jeb holīnu un astaksantīnu.

foto: Publicitātes foto

Fosfolipīdi ir kā omega-3 taukskābju transporta sistēma. Tie palīdz taukskābēm nonāk tieši šūnās, nodrošinot ātru un efektīvu iedarbību. Triglicerīdu forma, kādu sastopam zivju eļļā, ir smagāka un prasa vairāk enerģijas, lai to pārstrādātu. Tas nozīmē, ka krila eļļā esošās omega-3 taukskābes var efektīvāk sasniegt mērķorgānus, nodrošinot lielākus ieguvumus veselībai. Pateicoties fosfolipīdiem, krila eļļa spēj pacelt omega-3 līmeni asinīs par 121 procentu straujāk nekā zivju eļļa.

Mazajiem patīk tas, ka krila eļļa ir pieejama garšīgos želejveida lācīšos, kuros ir ne tikai optimāla omega-3 dienas deva, bet arī bērnam ikdienā nepieciešamie vitamīni – D3, A, C un E.

Par vērtīgām dāvanām! Decembrī LYLsunD3 KID un LYL Krill Oil KID aptiekās pieejami ar atlaid –20%.

Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Raksts tapis sadarbībā ar SIA Ozermedia.