foto: Shutterstock
"Savās sajūtās cilvēki nepamana nekādas problēmas!" - kā saprast, ka sākušies nieru bojājumi?
Esi vesels
2023. gada 6. marts, 10:37

"Savās sajūtās cilvēki nepamana nekādas problēmas!" - kā saprast, ka sākušies nieru bojājumi?

Jauns.lv

Pasaules nieru diena tiek atzīmēta katru gadu marta otrajā ceturtdienā (šogad 9. martā), šo tradīciju ieviesa Starptautiskā nefrologu biedrība, un to atbalsta arī Latvijas Nefrologu asociācija. Mērķis Pasaules Nieru dienai ir veicināt uzmanību un izpratni par nieru būtisko lomu cilvēka organismā, samazināt nieru slimības un ar to saistīto problēmu ietekmi visā pasaulē. 

Nieru veselība visiem – ir šā gada aicinājums. Ar hronisku nieru slimību visā pasaulē slimo aptuveni desmitā daļa iedzīvotāju, konkrēti Latvijā tie ir 12 000 pacientu uz katriem 100 000 iedzīvotājiem.

Pasaules Nieru dienā Latvijā notiks izglītojošas un informatīvas aktivitātes, lai veicinātu zināšanas, uzmanību un rūpes par nieru veselību. 

Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente, asoc.prof. Ieva Ziediņa uzsver, ka ir svarīgi profilaktiski uzmanīt nieru veselību ar mērķi nenonākt pie hroniskas nieru slimības (HNS), ko agrāk dēvēja par hronisku nieru mazspēju un kas ir ilgstošs jeb hronisks nieru bojājums. 

Svarīgs ir gan uzturs un veselīgs dzīvesveids, gan regulāras analīzes un skrīnings, jo hroniskas nieru slimības sākuma stadijas norit bez simptomiem.

Savās sajūtās cilvēki nepamana un nejūt nekādas problēmas ar nierēm arī tad, ja tās ir sākušās. Latvijas skolās nav veselības mācības, sabiedrībā krītas zināšanas par veselību, par ķermeņa funkcijām, orgāniem un tamlīdzīgi, tāpēc ir svarīga Pasaules Nieru diena un līdzīgas akcijas, kampaņas un aktivitātes, lai izglītotu sabiedrību un mudinātu sekot līdzi savai veselībai, skaidro Ziediņa.

Valsts līmenī jādomā par to, lai hroniskas nieru slimības pacientiem būtu vēl labāka aprūpe, to sekmētu jaunāko medikamentu pieejamība un to pilnīga vai daļēja kompensēšana no valsts. Nepieciešams ieviest valsts apmaksātu ikgadēju mikoralbuminūrijas testu ikvienam Latvijas iedzīvotājam, lai agrīni atklātu nieru bojājumu kā arī netiešie vērtētu sirds un asins vadu slimību, cukura diabēta gaitu.

Nepieciešams arī izveidot uz uzturēt hroniskas nieru slimība reģistru, jo tad valsts līmenī varētu redzēt kādas ir tendences: nieru slimnieku skaitam palielināties vai samazināties, kādu aprūpi saņem pacienti, cik ilgi un cik pilnvērtīgi viņi dzīvo, uzsver Ieva Ziediņa.

Simptomi, kas var norādīt uz nieru darbības traucējumiem

Slikta miega kvalitāte

Pētījumi atklāj, ka pastāv saikne starp miega apnoju un hronisku nieru slimību. Krākšana un īslaicīgi elpošanas pārrāvumi, kas raksturīgi miega apnojai, laika gaitā var bojāt orgānus un arī veicināt nieru mazspēju.

Nogurums un nespēks

Viena no izteiktākajām pazīmēm, kas var rasties, ja nieres kvalitatīvi nefunkcionē, ir nogurums. To bieži sasaista ar vienkāršu ķermeņa pārslodzi vai nepilnvērtīgu izgulēšanos, taču vāja nieru funkcija mēdz izpausties kā spēku izsīkuma sajūta un grūtības koncentrēties.

Sapampušas kājas un pietūkusi seja

Kāju un sejas tūska liecina par to, ka ķermenī uzkrājas šķidrums – nieres nespēj atbrīvoties no nātrija vai arī tiek izvadīts par daudz olbaltumvielu. Visizteiktāk tūska rodas ap potītēm vai kā pietūkums zem acīm.

Muskuļu krampji

Vēl viena pazīme, kas var liecināt par sliktu nieru darbību, ir krampji kājās. Nātrija, kalcija, kālija vai citu elektrolītu līmeņa nelīdzsvarotība var radīt īssavienojumu muskuļu un nervu darbībā.

Ādas nieze

Ja nieres nespēj izvadīt no organisma toksīnus, tie sāk uzkrāties asinīs un var parādīties ādas izsitumi, nieze.

Grūtības elpot

Ja ir kāda nieru kaite, orgāni var sākt nepietiekami ražot eritropoetīna hormonu. Šis hormons signalizē ķermenim par sarkano asins šūnu veidošanos. Bez tā cilvēks var iegūt anēmiju un tāpēc just skābekļa nepietiekamību. Otrs iemesls elpas trūkumam ir šķidruma uzkrāšanās. Nopietnākos gadījumos, atrodoties guļus stāvoklī, var piedzīvot biedējošo slīkšanas sajūtu.

Ceturtdien, 9. martā, no pulksten 12.00 līdz pulkstern 15.30 Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) foajē (Dzirciema ielā 16) notiks pasākums “Pasaules Nieru diena 2023”, kuru organizēs RSU Medicīnas fakultātes Nefroloģijas pulciņa studenti sadarbībā ar Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu. Apmeklētājiem – ikvienam interesentam – būs iespēja bez maksas izmērīt asinsspiedienu, noteikt glikozes līmeni asinīs, aizpildīt testu un uzzināt, cik labi jūtas viņa nieres. Tāpat varēs saņemt konsultāciju par to, kā saglabāt savu nieru veselību, diētas un dzīvesveida rekomendācijas. Uz pasākumu ir laipni lūgts ikviens interesents!