Esi vesels
2023. gada 24. februāris, 12:52

Ar mākslīgā intelekta palīdzību piedāvā inovatīvus risinājumus vēža pacientiem pēc ārstēšanas periodā

Jauns.lv

Trīs gadus ilgas pētniecības rezultātā Madridē, Spānijā, prezentēti tehnoloģiski inovatīvi risinājumi, kas palīdzētu atklāt un prognozēt iespējamo slimības atkārtošanos jeb recidīvu pacientiem, kuri cietuši no kolorektālā jeb resnās un tievās zarnas un krūts vēža.

Nupat noslēgtajā starptautiskajā projektā "Uz pacientiem, kuri pārdzīvojuši vēzi, orientēts aprūpes plāns, kas ir balstīts uz Lielo datu un Mākslīgā Intelekta tehnoloģijām" jeb saīsinājumā "Persist" bija iesaistīti 166 pacienti un 32 veselības speciālisti četrās Eiropas slimnīcās – Spānijā, Beļģijā, Slovēnijā un arī Latvijā, Latvijas Universitātes Klīniskās un un profilaktiskās medicīnas institūtam sadarbojoties ar Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu. Rezultātā tapis daudzpusīgs slimības recidīva prognozēšanas modelis, kas balstīts mākslīgajā intelektā.

Projekta "Persist", ko ar 5 miljonu eiro lielu finansējumu atbalstīja Eiropas Savienība, mērķis bija uzlabot dzīves kvalitāti pacientiem pēc vēža ārstēšanas, piedāvājot iespēju ārstiem efektīvi sekot līdzi pacienta veselības stāvoklim.

Apvienojot lielo datu un mākslīgā intelekta iespējas, tika izstrādāts jauns vēža pacientu pēcaprūpes modelis, kurā izmantotas dažādas tehnoloģijas, tostarp prognozēšanas modeļi un lietotnes. Balstoties mākslīgajā intelektā katra pacienta datu iegūšanai un standartizēšanai, "Persist" speciālistu izstrādātā sistēma palīdz onkologiem vēža recidīvu agrīnā noteikšanā.

Ar iegūto datu palīdzību ārsti var personalizēt terapeitisko stratēģiju un savlaicīgi reaģēt uz jebkādu risku pacientam.

Projekta mērķis ir balstīts labākās novērošanas un iesaistīšanās stratēģijas atbalstīšanā, dodot pacientiem iespēju pašiem piedalīties savā aprūpē, tādējādi uzlabojot viņu emocionālo veselību, lai cīnītos pret bailēm no slimības atkārtošanās un no tā, ka tā primārajā aprūpē vai pēcpārbaudē var netikt atklāta agrīni.

Projektu vadīja Spānijas tehnoloģiju uzņēmums "Gradiant", un tajā piedalījās 13 partneri no 10 Eiropas valstīm.  Latvijā projekts norisinājās, sadarbojoties Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūtam un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Onkoķirurģijas klīnikai.

Projekta ietvaros Latvijā katrs no 46 dalībniekiem lietoja viedaproci un viedtālruni ar jaunizstrādātu lietotni "mHealth".

Ierīces palīdzēja ārstiem attālināti sekot līdzi dažādiem rādītājiem, kas liecināja par pacienta emocionālo un fizisko veselību. Sistēmā tika ietverti dati no katra pacienta medicīniskās vēstures un reāllaika dati, iekļaujot rādītājus par, piemēram, asinsspiedienu, sirdsdarbību, kā arī video, ko pacients ierakstīja, izmantojot mobilo aplikāciju. Iegūtie dati un mākslīgā intelekta sniegtās iespējas tika izmantotas turpmākajā inovatīvās veselības aprūpes atbalsta sistēmas izstrādē. 

"Projekts "Persist" ir ļāvis mums labāk izprast vēža ārstēšanas sekas, kas ietekmē gan pašus vēža pacientus, gan veselības sistēmu un ārstniecības personas kopumā. Projekts ir pierādījis, ka ar mūsdienu tehnoloģiju palīdzību var attīstīt uz pacientu orientētus veselības aprūpes modeļus. Šāda pieeja dod pacientiem iespēju aktīvāk piedalīties ārstniecības procesā, bet ārstiem - labāk uzraudzīt un noteikt personalizētu klīnisko stratēģiju katram vēža slimniekam,” skaidro Alberto Sančess, uzņēmuma “Gradiant” E-veselības speciālists un projekta koordinators.

Latvijā projektu vadīja LU KPMI direktors, Rīgas Austrumu klīniskās universitāte slimnīcas Zinātnes daļas vadītājs prof. Mārcis Leja, piedaloties LU KPMI Biobanku ekspertei Ilona Aleksandravičai. Ar pacientiem strādāja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” Onkoķirurģijas klīnikas Krūts ķirurģijas nodaļas ķirurģe Krista Arcimoviča un ķirurģe Anna Marija Ļeščinska. Projektu koordinēja LU KPMI pētniece Dina Bēma.