Eiropas farmācijas uzņēmumi enerģijas krīzes laikā var pārtraukt dažu ģenērisko zāļu ražošanu
Eiropas zāļu ražotāji ir brīdinājuši, ka var pārtraukt dažu lētu ģenērisko zāļu izgatavošanu, jo pieaug elektroenerģijas izmaksas. Ģenēriskās zāles ir oriģinālo zāļu dublikāts jeb kopija, kas cenas ziņā pacientam izmaksās daudz lētāk, kā arī pašu zāļu kvalitāte un drošums ir vienlīdzīgs.
Ģenērisko zāļu nozares organizācija “Medicines for Europe”, kas pārstāv kompānijas, tostarp “Teva”, “Novarti’s Sandoz” un “Fresenius SE’s Kabi”, šonedēļ nosūtīja atklātu vēstuli Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu enerģētikas un veselības ministriem.
Vēstulē teikts, ka dažām zāļu ražotnēm Eiropā elektrības cenas kāpušas 10 reizes, un izejvielu izmaksas pieaugušas par 50-160 procentiem.
Organizācija vēstulē lūdz nepatentēto zāļu nozari iesaistīt atvieglotos valsts atbalsta pasākumos, kas paredzēti ekonomikas atbalstam, kā arī pieprasa valstu veselības aizsardzības iestādēm lielāku elastību attiecībā uz zāļu cenām.
Zāles, kas nav patentētas, parasti pārdod zāļu ražotāji par zemām cenām, ko noteikušas valstu veselības aģentūras vai apdrošinātāju asociācijas.
Spānijā bāzētās ģenērisko zāļu ražotnes ”Medichem SA” izpilddirektore jau ir paudusi bažas, ka viņi varētu pārtraukt trīs vai piecu medikamentu ražošanu sakarā ar enerģijas izmaksu pieaugumu.
Ģenēriskās zāles veido aptuveni 70% no visiem Eiropā pieejamajiem medikamentiem, no kuriem daudzi ārstē nopietnas saslimšanas, piemēram, infekcijas vai vēzi.
Enerģijas izmaksu pieaugums var apdraudēt nesenos centienus veicināt zāļu ražošanu Eiropā pēc tam, kad Covid-19 pandēmija pierādīja to, cik ļoti mazie reģioni ir atkarīgi no tālākiem piegādātājiem, kas noveda pie atsevišķu piegādes ceļu sabrukuma.
Standarta šķidrie medikamenti slimnīcām ir vieni no energoietilpīgākajiem medikamentiem, ko saražot, jo sterilitātes procesam tos ir nepieciešams gan uzsildīt, gan atdzesēt.
Karš Ukrainā ir pasliktinājis izejvielu piegādes uz dažādām valstīm.