Tavs zen spēks
Esi vesels
2023. gada 14. marts, 08:39

Tavs zen spēks

Reklāmas projekts

Jauns.lv

Šodien reti kurš neizjūt stresu un tā ietekmi uz veselību un pašsajūtu. Pat tad, ja sākotnējo problēmu esam atrisinājuši, stresa sekas šūnu līmenī paliek mūsu ķermenī un vājina tā spējas atjaunoties un aizsargāt mūs pret apkārtējo vidi. Šajā rakstā par to, kā palīdzēt organismam turēties pretim apkārtējās vides kaitīgajai ietekmei, stāsta SIA “Veselības centrs 4” preventīvās medicīnas speciāliste, dermatoloģe Dr. med. Jana Janovska.

Sākumā par to, kas tieši mūsu organismam kaitē

Tie ir brīvie radikāļi - specifiskas, ļoti aktīvas un reaktīvas jeb vienkāršiem vārdiem sakot, izbadējušās molekulas, kurām trūkst viena elektrona. Lai atgūtu stabilitāti un atņemtu iztrūkstošo elektronu, brīvie radikāļi uzbrūk citām šūnu un gēnu molekulām. Tā kā šis process atkārtojas atkal un atkal no jauna un organisms pats nespēj attīrīties un izvadīt brīvos radikāļus ārā, veidojas pastāvīgs brīvo radikāļu radīts iekaisums, kas bojā iekšējās un ārējās šūnu molekulas. 

Šo organisma stāvokli, kad oksidanti dominē pār antioksidantiem un organismā attīstās disbalanss, radot kā nelielas izmaiņas, tā arī hroniskus latentus iekaisumus, sauc par oksidatīvo stresu.

Būtiski ir saprast un apzināties, ka brīvo radikāļu agresiju un oksidatīvā stresa iedarbību mēs pieredzam ik dienu. Tāpēc īpaša uzmanība ir jāpievērš tam, lai mūsu organisms spētu ar tiem cīnīties un izvadītu liekos brīvos radikāļus no organisma, pateicoties specifiskai iekšķīgai anti-oksidatīvai sistēmai. Situācijā, kad organisms izsmeļ savus resursus un iekšķīgo antioksidantu nepietiek, rodas problēma.

Toksiskās reakcijas, ko izraisa brīvie radikāļi, un disbalanss starp to produkciju un atbrīvošanos no tiem, apdraud sirds un asinsvadu sistēmu, saistaudus, imūnsistēmu, acu un ādas veselību, kā arī veicina novecošanās procesu.

Oksidatīvais stress darbojas kā tāds vienmēr izbadējies pusaudzis, kurš, visu laiku našķējoties, no salduma trauka čiepj pa konfektītei. Bet to, ka trauks jau pavisam tukšs, pamana, kad jau ir par vēlu. Visbiežāk mēs pašas atbalstām šādu jaunā cilvēka uzvedību. 

Kas ir biežāk sastopamie paaugstināta oksidatīvā stresa rašanās iemesli?

 1. 1.    Aptaukošanās jeb nekvalitatīvs un nepareizs uzturs, piemēram, cepts, trekns un iekaisumu provocējošs ēdiens, arī sarkanā gaļa.
 2. 2.    Alkohols (vairāk par 3 vienībām nedēļā).
 3. 3.    Smēķēšana, arī pasīvā.
 4. 4.    Saules (UV) starojums. 
 5. 5.    Paaugstinātu brīvo radikāļu uzkrāšanos organismā var radīt arī dažu medikamentu lietošana. 
 6. 6.    Zilā gaisma, piemēram, mobilie tālruņi, planšetes, datori un ekrāni.
 7. 7.    Paaugstināta psiho-emocionālā spriedze.
 8. 8.    Nenormēts dzīves grafiks (bezmiegs), nakts maiņas.
 9. 9.    Kā arī dabas piesārņojums. 

Kā redzams galvenais iemesls, kas izraisa oksidatīvo stresu, principā, ir mūsdienu dzīve. Kādam šiem faktoriem dominē vairāk, kādam mazāk, bet galvenais, ir ne tikai būt lietas kursā par šādu slēpto procesu organismā, bet arī pievērst uzmanību un palīdzēt ar resursiem cīņai pret brīvajiem radikāļiem. 

Kas varētu būt mūsu labās armijas ierindās?

Dž. Makords un Ē. Fridovičs, Djūka Universitātes Medicīnas skolas pētnieki, 1969. gadā pirmo reizi atklāja, ka organisma šūnas ražo trīs spēcīgus antioksidantu fermentus (enzīmus) – SOD, glutationa peroksidāzi un katalāzi. Šie enzīmi rosina organismu likvidēt brīvos radikāļus, pārstrādāt pašiem sevi un tādējādi neitralizēt arvien jaunus un jaunus brīvos radikāļus. Reakcijas ātrums, ar kādu SOD slāpē superoksīda radikāli, mērāms ar ātrumu 2 × 10 devītajā pakāpē vienā sekundē. Tas nozīmē, ka katrs antioksidantu enzīms var izdzēst burtiski miljardus brīvo radikāļu minūtē.1

Minētajam organisma fermentam SOD šobrīd tiek veltīta liela uzmanība kā sporta industrijā, tā arī cilvēku preventīvās veselības uzturēšanas jomā. 

SOD papildu pielietošanas aktualitāte nav pārspīlēta. Šis enzīms, kas dabiski rodas organismā, palīdz mums ne tikai uzturēt veselību, bet arī laikus salabot radušos bojājumus un nepilnības. Tas ir lielisks darbarīks iekaisuma reakcijas mazināšanai, īpaši pie akūtas iekaisuma reakcijas. Pasaulē SOD veiksmīgi izmanto cilvēkiem ar hroniskiem iekaisumiem, mazinot to klīniskos simptomus un recidīvu attīstību, kā arī slimības gaitas stabilizācijai iekaisuma slimību ārstēšanā. 

Ir pierādīts, ka baltās asins šūnas jeb leikocīti izdala lielu superoksīda daudzumu cīņā ar patogēniem, kas ir īpaši svarīgs process vīrusu sezonā. Tā kā SOD spēj ne tikai pretoties pret patogēniem, bet pasargā arī pašus leikocītus no bojāejas, rezultātā tiek panākta divu fāžu palīdzība organismam – baktericīda un preventīva, profilaktiska iedarbība, pasargājot šūnas no priekšlaicīgas bojāejas. 

Taču ir viens bet – ar gadiem, organismam novecojot, un raugoties no medicīnas nozares vadlīnijās,  šis process sākās jau 25 gadu vecumā, SOD apjomi, ko dabiskā ceļā saražo mūsu organisms, strauji mazinās. Šī iemesla dēļ farmācijas nozare ir atradusi aizstājēju –SOD no melones ekstrakta.

Arī Latvijas aptiekās kopš pagājušā gada beigām ir pieejams uztura bagātinātājs, kura sastāvā ir manis minētais bioaktīvais SOD, bagātināts ar magniju L-pidolāta formā. Šajā kombinācijā būtiska ir abu aktīvo vielu sinerģija, kas nostiprina organisma endogēnās dabiskās aizsargspējas cīņā ar oksidatīvo stresu un brīvajiem radikāļiem. Rezultātā organisma iekšķīgie resursi ir stiprāki un mentālā, intelektuālā darbība ir augstāka. Kā arī magnija L-pidolāts palīdz uzlabot miegu un atslābināt muskulatūru, tādā veidā dodot iespēju organismam atjaunoties pēc mentālās un fiziskās aktivitātes. Šāda SOD un magnija kompozīcija ir arī lielisks sargs pret ādas un organisma priekšlaicīgu novecošanos, jo brīvo radikāļu esamība paātrina novecošanās procesus, savukārt SOD palīdz izvadīt tos no organisma, aizsargājot to šūnu līmenī.


Antioksidantus papildus lietot es rekomendētu cilvēkiem, ar paaugstinātu mentālo un fizisko slodzi:

 • biroja darbiniekiem,
 • personām ar paaugstinātu psihoemocionālo spriedzi,
 • personām ar hroniskām saslimšanām, piemēram, palielināts svars, metaboliskais sindroms, arteriālā hipertensija, cukura diabēts, endokrinopātijas, dislipidēmija u.c.,
 • ja ir nekvalitatīvs miegs,
 • personām, kas sporto, 
 • gadījumos, ja tiek ieturēts kāds diētas plāns, kas nenodrošina pilnvērtīgu uzturvielu kopumu, 
 • visiem, kam rūp veselība ilgtermiņā, profilaktiskā skatījumā.

Latvijas aptiekās jau kādu laiku ir pieejams vietējā farmācijas zīmola LYL love your life® dabisks risinājums stresa mazināšanai, garīgai un fiziskai labsajūtai – LYL zen, tā sastāvā ir augsti bioaktīvs SOD un magnija L-pidolāts (inovatīvākā magnija forma ar augstāko uzsūkšanās spēju). 
Uzturošā dienas deva pieaugušajiem ir viena LYL zen kapsula.  Lietošana neizraisa miegainību un neietekmē fiziskas un intelektuālas darbības. Izcelsmes valsts – Francija.

Februārī LYL zen pieejams aptiekās un interneta aptiekās, kā arī www.lyl.eu atlaidi -20%.

Reklāmas raksts sadarbībā ar SIA Ozermedia.

Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.