Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Mamogramma (Foto: PA Wire/Press Association Images)

Radiologi ASV ziņo par Covid-19 vakcīnas efektu, kas var lieki satraukt tieši sievietes 5

Esi vesels
4. martā 05:49 2021. gada 4. martā 05:49
  Jauns.lv
Radiologi ASV ziņo par potenciālu Covid-19 vakcīnas blakusefektu – limfmezglu pietūkumu zem paduses. Šis pietūkums uzrādās mamogrammās, tāpēc sievietēm uzreiz pēc vakcīnas saņemšanas neiesaka veikt mamogrāfiju, citādi var rasties maldinošs priekšstats par veselības problēmām, ziņo CNN.

Limfmezgli atrodas dažādās ķermeņa vietās, tostarp kaklā, cirkšņos un padusēs. Baktēriju iekaisuma, infekciju un pat vēža klātbūtnes gadījumā tie mēdz uztūkt.

Veicot krūšu mamogrāfiju, iekaisušie limfmezgli tajā uzrādās kā balti plankumi.

Gadījumos, ja mamogrāfijā konstatēts limfātisko mezglu iekaisums padušu apvidū, sievietēm tiek veikta krūts audu biopsija, jo palielinātie limfmezgli var būt krūts vēža rādītājs. Tomēr, kā norāda radiologi, šāda aina sievietēm nereti uzrādās pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas, un lielākoties par to nevajadzētu satraukties.

Lielākajai daļai sieviešu, kuras iepriekš saņēmušas Covid-19 vakcīnu, nav nepieciešamas nekādas turpmākas pārbaudes, ja vien limfmezglu pietūkums nepāriet, vai neparādās kādas citas veselības problēmas.

Limfmezglu pietūkums pēc vakcīnas saistāms ar to, ka limfmezgli satur imūnās šūnas, kas palīdz cīnīties ar infekciju. Tādējādi tie reaģē uz vakcīnu, veidojot antivielas, kā tas arī ir paredzēts.

ASV Slimību kontroles un profilakses centrs “Moderna” Covid-19 vakcīnas ziņojumā atzīmējis, ka limfmezglu pietūkums var būt viens no vakcīnas blakusefektiem, un visbiežāk to novēro roku un kakla apvidū divas līdz četras dienas pēc devas saņemšanas. Šāds efekts var būt arī citām Covid-19 vakcīnām, tostarp "Pfizer".

Bailēs par iespējamu saslimšanu, sievietes, kuras padušu apvidū satausta ko bumbuļveidīgu, nereti steidzas veikt mamogrāfiju, iepriekš un arī pēc tam neinformējot ārstu, ka saņemta Covid-19 vakcīna.

Slimnīca Masačūsetsā brīdinājusi, ka radiologi mamogrāfijas laikā, visticamāk, aizvien biežāk saskarsies ar palielinātiem pacientu limfmezgliem, jo vakcinācija pret koronavīrusu visā valstī uzņem apgriezienus.

Ārsti tiek aicināti lieki nenozīmēt šīs sievietes uz biopsijas procedūru, bet tā vietā pārliecināties par to, vai un kad viņas saņēmušas Covid-19 vakcīnu, kā arī atkārtot mamogrāfiju dažas nedēļas pēc otrās vakcīnas devas saņemšanas.

Īpaši svarīgi par šo vakcīnas blakusefektu ir zināt tiem vakcinētajiem un viņu ārstiem, kuri iepriekš ir ārstējušies no vēža un šobrīd tiek uzraudzīti. Lai izvairītos no lieka stresa, sievietēm ikgadējo krūts skrīningu iesaka veikt pirms Covid-19 vakcīnas pirmās devas saņemšanas.

"Mums ir vairāk jārūpējas par to sieviešu daļu, kuras tā arī nav veikušas mamogrāfiju, jo Covid-19 pandēmijas dēļ tas nebija iespējams,” saka Bostonas primārās aprūpes ārste Devona Kveša. “Covid-19 dēļ nav izdevies pārbaudīt ap 15 000 sieviešu, un mēs joprojām cenšamies viņas atkārtoti pārliecināt par pārbaužu svarīgumu.”

Citi šobrīd lasa

Veiksmīgi Vankūverā nogādāts puisītis Raians, kuram galvenie ziedotāji bija Latvijas cilvēki
Deputāti atbalsta būtisku atalgojuma pieaugumu valsts amatpersonām no 2023. gada 7
VIDEO: fiksēts mirklis, kad Daugavā pie Akmens tilta iebrauc automašīna
Tēmas: Pfizer, ASV, Covid-19, CNN
Skatīt visus komentārus

Очередная трагедия в фитнес-клубе: известный художник утонул в бассейне прямо на глазах отдыхающих

Юлия Меньшова ответила антиваксерам на оскорбления из-за смерти отца 1