Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ilustratīvs foto. (Foto: unsplash.com)

Brīdina par agresīvāko no ādas vēža veidiem - arvien tiek diagnosticēti jauni gadījumi 36

Dzīvības loterija
14. maijā 17:36 2019. gada 14. maijā 17:36
Jauns.lv / LETA
Latvijā arvien tiek diagnosticēti jauni melanomas gadījumi, un viens no galvenajiem ādas audzēju iemesliem ir cilvēka dzīves laikā uzkrātais ultravioletais starojums, norādīja dermatologs Raimonds Karls.

Viņš sacīja, ka pēc tumšās sezonas cilvēki ir noilgojušies pēc saules, tomēr saule nav labākais D vitamīna avots. "Melanoma visbiežāk attīstās tieši uz tām ķermeņa daļām, kuras visbiežāk pakļautas ultravioletā starojuma kaitīgajai iedarbībai," skaidroja Karls.

Kā informēja pacientu biedrībā "Dzīvo bez bailēm", Latvijā ik gadu tiek diagnosticēti aptuveni 200 jauni melanomas gadījumi, un ar katru gadu šis skaitlis palielinās. Maijs ir starptautiskais melanomas mēnesis, tāpēc arī Latvijas speciālisti atkārtoti uzsver sauļošanās kaitīgumu un mudina iedzīvotājus nevilcināties ar ādas veidojumu pārbaudi.

Biedrībā norādīja, ka atšķirībā no daudzām citām onkoloģiskajām saslimšanām melanomai raksturīgi, ka ar to slimo cilvēki visos vecuma posmos, tostarp arī gados jauni.

Kā norāda speciālisti, kaut arī melanoma ir agresīvākais no ādas vēža veidiem, tā ir veiksmīgi ārstējama, ja tiek atklāta agrīnā stadijā. Šī iemesla dēļ ikvienam, kurš pamana kādas aizdomīgas izmaiņas ādas veidojumos, ieteicams nekavējoties konsultēties ar ārstu, nevis nogaidīt, vai sekos vēl kādas izmaiņas.

Melanomas mēneša laikā, 24.maijā, plkst.11 dermatologs Karls sadarbībā ar pacientu biedrību "Dzīvo bez bailēm" aicina iedzīvotājus uz publisku lekciju "Melanoma. Kā sevi pasargāt?". Lekcija ir bezmaksas, un tā notiks klīnikā "Derma Clinic Riga".

Kā informēja biedrībā, melanoma ir viens no ļaundabīgiem ādas vēža paveidiem, tā attīstās no šūnām, kuras sauc par melanocītiem. Visvairāk riskam saslimt ar melanomu pakļauti cilvēki, kuriem ir daudz dzimumzīmju, cilvēki, kuriem ir samērā liela izmēra dzimumzīmes ar neregulārām robežām, nelīdzenu virsmu, kā arī cilvēki, kuru radiniekiem ir konstatēta šī saslimšana. Tāpat risks saslimt ar melanomu ir tiem, kuri pārmērīgi sauļojas vai apmeklē solāriju.

Visbiežāk ar melanomu slimo cilvēki vecumā no 40 līdz 60 gadiem, bet ar katru gadu saslimušo vidū arvien vairāk ir gados jauni cilvēki, piebilda biedrībā.

Maijs ir melanomas informatīvais mēnesis visā pasaulē, un tā laikā veselības aprūpes speciālisti aicina iedzīvotājus pievērst pastiprinātu uzmanību aizdomīgiem ādas veidojumiem un pārbaudīt ādas veselību.

Citi šobrīd lasa

Apprecējies pasaulē populārākais jūtūberis "PewDiePie" 5
FOTO: Levits, "Pērkons", danči un pārģērbšanās - ar iespaidīgu ballīti Latvijas Mākslas akadēmija nosvin savu simtgadi 1
Tā izskatās dārgākās kurpes pasaulē
Skatīt visus komentārus

«Мелания, следите за питанием своего сына!»: жену Трампа упрекнули за "лишние" килограммы 13-летнего Бэррона

Герцогиня Меган наняла первую в истории британской королевской семьи темнокожую няню 2