Sieviete jautā: kā es varu pierādīt bērna paternitāti?
"Kā varu pierādīt bērna paternitāti?" jautā kāda jaunā māmiņa. Vieglākais veids, protams, ir vīrieša labprātīgs lēmums atzīt paternitāti (tad pietiek ar bērna tēta un tavu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā), bet tavs jautājums, kā šķiet, uz šādu iespēju nenorāda. Tāpēc jāzina, ka paternitāti var atzīt arī tiesas ceļā un ka pēc tam paternitāte nav vairs apstrīdama.
Paternitāti var noteikt neatkarīgi no tā, kad dzimis bērns un reģistrēta viņa dzimšana. Arī pats bērns divu gadu laikā pēc pilngadības sasniegšanas var prasīt paternitātes noteikšanu.
Tiesa ņem vērā visus pierādījumus par bērna izcelšanos no konkrētas personas vai izslēdz šo faktu. Piemēram, ja vīrietis grūtniecības laikā kopā ar topošo māmiņu apmeklējis medicīnas iestādes, iegādājies lietas mazulim.
Bez DNS ekspertīzes nevarēs iztikt situācijā, kad iespējamais tēvs ir mātei maz pazīstams un viņas rīcībā nav nekādu citu pierādījumu, kas varētu liecināt par bērna izcelšanos no konkrēta vīrieša.
Veicot testu, bērna DNS struktūra tiek salīdzināta ar iespējamā tēva DNS kodu. Pati procedūra nav ne sāpīga, ne fiziski nepatīkama nevienai no ekspertējamām personām. Pārsvarā ekspertīze notiek, ar vates kociņu noņemot personu siekalu paraugus. DNS var iegūt arī no zobu birstes, knupīša, izmantota papīra kabatas lakatiņa vai asinīm, un parauga veids neietekmē testa precizitāti. Pretēji tam, ko rāda ziepju operās, mati DNS testam gan neder.
Latvijā DNS analīzes tiek veiktas Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrā un Valsts policijas kriminālistikas pārvaldē. Tāpat DNS analīzes veic arī privātās sertificētās laboratorijas.
DNS ekspertīzi bērna izcelšanās noteikšanai tiesa nosaka pēc lietas dalībnieka – prasītāja vai atbildētāja – lūguma. Ja bērna mātei ir piešķirts trūcīgas personas statuss, viņai nav jāmaksā izdevumi par DNS ekspertīzes veikšanu. Ja mātes prasību tiesa apmierina, izdevumus par labu valstij piedzen no atbildētāja.
Ja tiesa pieņēmusi lēmumu par ekspertīzes veikšanu, bet atbildētājs izvairās no tās, tiesa var pieņemt lēmumu par šīs personas piespiedu nogādāšanu tiesu ekspertīzes izdarīšanai. Ja bērna tēvs dzīvo ārzemēs, ES Padomē pieņemtā Regula Nr.4/2009 atļauj sievietei prasīt pieņemt spriedumu par uzturlīdzekļu piedziņu tajā Eiropas Savienības dalībvalstī, kurā ir atbildētāja pastāvīgā dzīvesvieta.
Plašāk par šo jautājumu lasi lvportals.lv, un visprecīzāko informāciju tavā gadījumā varēs sniegt Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija (ugf.gov.lv, pasts@ugf.gov.lv, tālr. 67830626).
Izmantots www.lvportals.lv materiāls "Paternitāte, bērna izcelšanās noteikšana"