Svētdien izšķirsies "Straumes" liktenis "Oskaru" balvas pasniegšanas ceremonijā
foto: AP/Scanpix
Režisora Zilbaloža filma "Straume" ASV Kinoakadēmijas balvai nominēta divās kategorijās.
Kino

Svētdien izšķirsies "Straumes" liktenis "Oskaru" balvas pasniegšanas ceremonijā

Jauns.lv / LETA
0

Svētdien, 2. martā, plkst. 16.00 pēc vietējā laika (jeb divos naktī uz pimdienu) Losandželosā gaidāma ASV Kinoakadēmijas balvu pasniegšana, kur noskaidrosies, vai latviešu režisora Ginta Zilbaloža godalgotā pilnmetrāžas animācijas filma "Straume" izcīnīs Latvijai pirmo "Oskaru".

Svētdien izšķirsies "Straumes" liktenis "Oskaru" b...

Zilbaloža filma pretendē uz balvu divās kategorijās - "Labākā ārvalstu filma" un "Labākā pilnmetrāžas animācijas filma". Šī ir pirmā reize, kad Latvijas filma 85 pasaules filmu sacensībā iekļuva vispirms nomināciju "īsajā sarakstā" un pēc tam arī "Oskara" balvas nominantu piecniekā - kopā ar Zilbaloža "Straumi" pretendentu vidū ir arī filmas no Brazīlijas, Dānijas, Vācijas un Francijas.

Savukārt kategorijā "Labākā pilnmetrāžas animācijas filma" Latvijas animācijas filmas konkurenti ir Holivudas lielbudžeta projekti "Prāta spēles 2" jeb "Inside Out 2" un "Robots savā vaļā" jeb "The Wild Robot", Austrālijas filma "Memoir of a Snail" un britu studijas "Aardman Animations" filma "Wallace & Gromit: Vengeance Most Fowl".

Oficiālo ceremonijas translāciju Baltijas valstīs nodrošinās kanāls "Filmzone", kas Latvijā pieejams straumēšanas platformās "Tet TV+", "LMT Viedtelevīzija" un "Go3". ASV Kinoakadēmijas balvu ceremoniju klātienē apmeklēs filmas "Straume" režisors Zilbalodis, producents Matīss Kaža un filmas mākslinieku komanda, kā arī kultūras ministre Agnese Lāce (P) un NKC vadītāja Dita Rietuma. Mediju akreditācija piešķirta arī Latvijas Sabiedriskā medija komandai.

Konteksts

"Straume" pasaules pirmizrādi piedzīvoja Kannu kinofestivālā, kur filma bija atlasīta konkursam "Un certain regard". Animācijas filma sāka ceļu pasaules kinofestivālos un līdz šim brīdim saņēmusi jau vairāk nekā 70 starptautiskas balvas gandrīz visos kontinentos.

"Straumes" panākumus festivālos un dažādos profesionālo balvu pasākumos pavada arī komerciāli panākumi, ko rāda skatītāju skaita un kases ieņēmumu rekordi dažādās valstīs. Neilgi pēc pasaules pirmizrādes seansa Kannās, filmas "Straume" izplatīšanas tiesības ASV iegādājās apvienība "Sideshow" un "Janus Films".

Patlaban Latvijas filma tiek izrādīta vai drīzumā plānots demonstrēt 45 pasaules valstu kinoteātros. Panākumus "Straume" piedzīvoja arī Meksikas kinoteātros, kur pirmo divu izrādīšanas nedēļu laikā filmu apmeklēja vairāk nekā miljons skatītāju.

Kopš nacionālās pirmizrādes, kas notika 2024.gada augustā, filma jau 26 nedēļas ir Latvijas kinoteātru repertuārā un apmeklētāko filmu saraksta galvgalī. Latvijā filmas skatītāju skaits kinoteātros pārsniedzis 320 000, tādējādi apsteidzot Latvijā aizvadītos 30 gados izrādītās filmas.

Režisora Zilbaloža "Straume" izpelnījās ievērību arī Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" vērtējumā, kur filmai tika piešķirtas septiņas nominācijas un sešas balvas - kā labākajai animācijas filmai, par labāko scenāriju un animācijas režiju, skaņu režiju un komponista darbu, turklāt filma saņēma arī "Lielā Kristapa" skatītāju balvu.

Animācijas filma "Straume" ir 3D animācijas tehnikā veidots stāsts par individuālistu Kaķi, kurš lielu plūdu laikā spiests pamest mājas un patverties nelielā laivā kopā ar citiem dzīvniekiem. Lai izdzīvotu jaunajā un cilvēku neapdzīvotajā pasaulē, Kaķim jāmaina savi paradumi un jāsadarbojas ar Suni, Kapibaru, Lemuru un Putnu.

Filmas "Straume" radošajā komandā ir režisors, producents, scenārists un mākslinieks Zilbalodis, producents un scenārija līdzautors Kaža, producenti Rons Diānss un Gregorijs Zalkmans, skaņu režisors Gurvals Koiks-Gallass, galvenais animators Leo Silī-Pelisjē, mūzikas autori Zilbalodis un Rihards Zaļupe, vizuālo efektu mākslinieki Konstantīns Višņevskis un Mārtiņš Upītis.