"Lielajā Kristapā" triumfē sirsnīgā filma "Mammu, es tevi mīlu"
Latviešu kino augstāko apbalvojumu kā labākais spēlfilmas režisors saņēma režisors Jānis Nords un balvu kā "Labākā aktrise galvenajā lomā" - Vita Vārpiņa. Filma saņēma arī skatītāju simpātiju balvu.
Kultūra
2014. gada 11. decembris, 23:41

"Lielajā Kristapā" triumfē sirsnīgā filma "Mammu, es tevi mīlu"

Jauns.lv

Latvijas nacionālajā filmu festivālā "Lielais Kristaps" labākās pilnmetrāžas spēlfilmas balvu ir ieguvusi režisora Jāņa Norda filma "Mammu, es tevi mīlu", kuras producenti ir Gatis Šmits un Alise Ģelze.

Filma bija nominēta piecās kategorijās. Latviešu kino augstāko apbalvojumu kā labākais spēlfilmas režisors saņēma režisors Nords un balvu kā "Labākā aktrise galvenajā lomā" - Vita Vārpiņa. Filma saņēma arī skatītāju simpātiju balvu.

"Mammu, es tevi mīlu" stāsta par to, kā šķietami nenozīmīga piezīme skolā iesāk piedzīvojumiem bagātu nedēļu divpadsmitgadnieka Raimonda dzīvē. Viņš aizbēg no mājām, iekuļas apšaubāmā afērā ar lokālo prostitūtu, nonāk policijas redzeslokā un visbeidzot atrisina samilzušo konfliktu gan ar mammu, gan savu labāko draugu.

Par aizvadītā gada labāko aktieri tika atzīts Jānis Āmanis par sniegumu filmā "Sapņu komanda 1935".

"Lielo Kristapu" nominācijā" "Labākā īsmetrāžas spēlfilma" saņēma režisora Stanislava Tokalova filma "Mazliet ilgāk". Filma stāsta par jaunu puisi Amdi, kurš piedāvā savas vecāsmātes draudzenei Mārai, kurai atlicis dzīvot pavisam nedaudz, izpildīt jebkuru viņas vēlēšanos apmaiņā pret viņas dzīvokli pēc nāves.

Par labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu nosaukts režisora Pētera Krilova personiskais stāsts par sevi un tēvu "Uz spēles Latvija", kuras producents ir Uldis Cekulis. No kino arhīvu materiāliem viņa stāsts par tēvu cieši savijas ar padomju Latvijas čekistu viltīgo spēli pret zviedru-angļu-amerikāņu izlūkdienestiem. Čekas sausās un skarbās nopratināšanas protokolu lapas filmā atdzīvojas melnbaltās plastilīna animācijās.

"Lielo Kristapu" kategorijā "Labākā dokumentālā filma līdz 65 minūtēm" ieguva režisora Dāvja Sīmaņa "Pēdējā tempļa hronikas", kuras producents ir Guntis Trekteris. Filma ar poētisku minimālismu izseko Latvijas Nacionālās bibliotēkas celtniecībai.

Par labāko animācijas filmu starptautiskā žūrija atzinusi režisores Signes Baumanes filmu "Akmeņi manās kabatās". Baumane par šo darbu saņēma arī "Lielo Kristapu" nominācijā "Labākais scenārists" un "Labākais animācijas filmas režisors". "Akmeņi manās kabatās" ir animācijas filma pieaugušajiem, patiesos notikumos balstīts fantastisks stāsts par piecām Baumanes dzimtas sievietēm, Baumani pašu ieskaitot, viņu cīņu ar dzīves pārbaudījumiem, depresiju un neprātu. Par labāko animācijas filmu mākslinieku tika atzīts Edmunds Jansons par divām filmām "Kora turneja" un "Starptautiskā tēvu diena". Filma "Kora turneja" ieguvusi balvu arī kategorijā "Labākais skaņu režisors", un to saņēma Ģirts Bišs.

Par labāko debijas filmu nosaukta Jura Kursieša pilnmetrāžas spēlfilma "Modris". Šīs filmas aktrise Rēzija Kalniņa saņēma "Lielo Kristapu" kā labākā aktrise otrā plāna lomā. Filma stāsta par jaunieti Modri, viņa attiecībām ar māti un sava nezināmā tēva meklējumiem. Savukārt kā labākais aktieris otrā plāna lomā tika godināts Ziedonis Ločmelis par tēlojumu filmā "Džimlairūdi rallallā".

Filmu kategorijā "Labākā minorā kopprodukcijas filma" uzvaru guvusi Latvijas un Lietuvas kopražojuma filma "Spēlmanis". Filma tapusi "Studio Uljana Kim" un "Locomotive Productions", un tās režisors ir Igns Jonins. Šajā kategorijā tika vērtētas Latvijas un citu valstu kopražojumu filmas, kurās strādājuši Latvijas profesionāļi un Latvijas producents "mazā" kopproducenta statusā. Šīs filmas operators Jānis Eglītis saņēma apbalvojumu kā "Labākais spēlfilmas operators". Filmā "Spēlmanis" ātrās palīdzības mediķis un kaislīgs spēlmanis Vinsents, sapratis, ka nespēs nomaksāt savus azartspēļu parādus, atrod situācijai radikālu risinājumu - pats izveido nelegālu azartspēli uz dzīvību un nāvi.

Pirmo reizi festivāla un Latvijas kino vēsturē "Lielo Kristapu" par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā saņēma divas personas - radošais tandēms režisors un operators Ivars Seleckis un montāžas režisore Maija Selecka -, kuri ir pāris gan kino, gan dzīvē. Balvu viņiem pasniedza norvēģu aktrise un režisore Līva Ulmane.

Filmas "Sapņu komanda 1935" kostīmu māksliniece Sandra Sila apbalvota kategorijā "Labākā kostīmu māksliniece" un Līga Pipare kā "Labākā montāžas režisore".

"Lielo Kristapu" kā labākais dokumentālās filmas režisors saņēmis Viesturs Kairišs par darbu "Pelikāns tuksnesī". Šīs filmas operators Gints Bērziņš ieguvis "Lielo Kristapu" kategorijā "Labākais dokumentālās filmas operators".

Kā labākās mākslinieces godinātas Kristīne Plūksna-Zvagule un Ieva Romanova par darbu filmā "Escaping Riga". Arī šīs filmas grima māksliniece Sarmīte Balode saņēma balvu kā labākā grima māksliniece.

Par labāko mūzikas autoru atzīts Jēkabs Nīmanis, kurš "Lielo Kristapu" saņēma par darbu filmās "Māra" un "Vairāk nekā dzīve".

Šogad atsevišķā konkursā tika vērtētas arī studentu filmas, no kurām balvu saņēma Lizetes Murovskas animācijas filma "Vakars uz ezera" un Lienes Lindes filma "Četri mielasti".

Festivālam "Lielais Kristaps" tika pieteiktas teju 100 filmas, no kurām konkursā iekļuva 34. Pirmo reizi festivāla vēsturē kino darbus vērtēja starptautiska žūrija. Tās sastāvā bija Latvijas Kinoproducentu asociācijas pārstāvis Bruno Aščuks, Kinooperatoru ģildes pārstāvis Valdis Eglītis, FIPRESCI Latvija pārstāve Uzulniece, režisori Jānis Streičs, Andis Mizišs, animācijas režisore Roze Stiebra un trīs ārvalstu viesi - filmu kritiķe Elena Stishova no Krievijas, kino žurnālists Jans Šulcs-Ojala no Vācijas, kā arī kino teorētiķis un Norvēģijas filmu institūta pārstāvis Jans Eriks Holsts.


LETA/ Foto: Edijs Pālens/ LETA