foto: Baltic trails
Arhitekts Pēteris Blūms aicina atsaukties Zvejniekciema un Saulkrastu iedzīvotājus
No 1953. līdz 1959. gadam Marta Staņa strādājusi par būvdarbu vadītāju šī kolhoza tapšanā.
Novadu ziņas
2024. gada 16. jūnijs, 07:54

Arhitekts Pēteris Blūms aicina atsaukties Zvejniekciema un Saulkrastu iedzīvotājus

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Ar lūgumu pēc atsaucības un palīdzības pie Zvejniekciema un Saulkrastu tagadējiem un bijušajiem iedzīvotājiem vēršas arhitekts Pēteris Blūms. Viņš meklē liecības par latviešu izcilās arhitektes Martas Zigrīdas Staņas projektēto kolhozu "Zvejnieks".

Arhitektu birojs „Konvents” sadarbībā ar arhitektu biroju „AB Studio” veic arhitektoniskās izpētes darbus Martas Staņas Kultūras nama ēkā. Tiek meklētas ēkas ārpuses un iekšpuses fotogrāfijas, kas glabājas foto krājumos, vai tie būtu pilngadības svētki, kāzas, jubilejas, mēģinājumi vai koncerti, remonti vai bilde ar kolēģiem.

Iedzīvotāji aicināti saziņai izmantot e-pastu: info@abstudio.lv vai konvents.info@gmail.com vai sazinieties ar Saulkrastu novada kultūras centru pa tālruni 22036004, kas nodos sniegto informāciju!

Kultūrvēsturiskais kolhozs ,,Zvejnieks’’

Latviešu modernisma arhitektes, dizaineres un skolotājas Martas Zigrīdas Staņas pazīstamākais darbs ir Dailes teātra ēka, kas iekļauta Latvijas kultūras kanonā, taču brīnišķīga ir arī viņas projektētā un kopā ar Andri Kalniņu realizētā būve- zvejnieku kolhoza ,,Zvejnieks’’ kultūras nams pirms 70 gadiem.

foto: Saulkrastu novada bibliotēka
No 1953. līdz 1959. gadam Marta Staņa strādājusi par būvdarbu vadītāju šī kolhoza tapšanā.

No 1953. līdz 1959. gadam Marta Staņa strādājusi par būvdarbu vadītāju šī kluba tapšanā. Izrādās, ka lielākajam tā laika zvejnieku kolhozam ar 800 biedriem, trūka telpas sarīkojumiem. Tā, kā teritorijai garām līkumo Aģes upīte, klubs ir veidots uz zemes uzbēruma paaugstinājuma kā gaismas pils, uz kura vēlāk ceļ arī Zvejniekciema vidusskolu un citas dzīvojamās ēkas, kurus projektēja M. Staņa.

Kluba celtniecība ar centrālo apkuri, drenāžu, kanalizāciju maksāja 4 mlj. rubļu, no kuriem 3 mlj. bija kolhoza līdzekļi un miljons bija Latvijas PSR Zivsaimniecības ministrijas neatmaksājams kredīts.

Kolhoza ,,Zvejnieks’’ kluba būvniecībā M.Staņa iesaistīja savus audzēkņus no RLMV. Ēkas galvenās fasādes ornamentālu apdari izstrādāja Mākslas keramikas nodaļas absolvente Vilma Čače, ornamentālas starplogu detaļas darinājis jaunais tēlnieks Gunārs Piesis, logu apdari keramikā – Ruta Puzule. Dekoratīvās tēlniecības audzēkņi A. Drīzulis un P. Lapiņš savos diplomdarbos izveidojuši glītu terasi. Valija Dzene veidojusi vitrāžu un Metāla mākslinieciskās apstrādes nodaļas absolventi ir darinājuši četrus darbus – radiatora režģi, dzeramo trauku u. c.

Marta Staņa Zvejniekciemā projektējusi arī divas daudzstāvu dzīvojamās mājas skolotājiem, Zvejniekciema vidusskolu un mākslinieku Postažu ģimenes vasarnīcu.