Koka skulptūras Strenčos

Gatavojoties Plostnieku svētkiem, Strenčos ir uzfrišinātās 30 koka skulptūras, kas uzstādītas par godu plostniekiem, lai nezustu atmiņas par pagātnē šajās ...

gallery icon
15
Novadu ziņas
2024. gada 15. maijs, 06:23

Jau 17. maijā tiks svinēti 27. Gaujas plostnieku svētki

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Gatavojoties Plostnieku svētkiem, Strenčos ir uzfrišinātas 30 par godu plostniekiem uzstādītas koka skulptūras, lai nezustu atmiņas par pagātnē šajās vietās tik izplatīto, bet grūto plostnieka amatu.

Ikgadējo Gaujas plostnieku svētku ietvaros norisinās koka skulptūru izzāģēšanas konkurss, kad top jaunas skulptūras, kas vēlāk tiek uzstādītas Koka skulptūru parkā, priecējot gan mazus, gan lielus apmeklētājus.

Svētki iesāksies 17. maijā ar aktivitāti "Valmieras novada ielu stāsti", kad interesentiem gida pavadībā būs iespēja izbraukt pa ievērojamākajām Strenču ielām ar elektromobili "Līvens" un ieklausīties ielu stāstos.  17. maija vakarā plkst. 19.00 Strenču brīvdabas estrādē būs iespējams noskatīties laikmetīgā teātra "Volatus"jaunāko izrādi – Laras Mercas dramatisko komēdiju "Rūgts" par savstarpējo attiecību sarežģījumiem.

Dienas izskaņā plkst. 21.00 pie laivu piestātnes aicinām baudīt vakara mūziku kopā ar Didzi Sosti un Nauri Rolavu jeb duetu "Jauda un bauda". Galvenā svētku diena, 18. maijs, plkst. 12.00 iesāksies artradicionālo Plostnieku svētku amatnieku un mājražotāju tirdziņu, kas norisināsies brīvdabas estrādes teritorijā. 

Plkst. 13.00 pie estrādes sāksies Plostnieku sporta spēles, kurās ikviens varēs pārbaudīt savu fizisko sagatavotību un izturību, bet plkst. 15.00 visus aicinām pulcēties pie laivu piestātnes,lai sagaidītu plostu, kas veiks savu noslēdzošā posma ceļojumu un tiks "noarts" Strenčos. Kā allaž, plosta siešana sāksies 15. maijā atpūtas vietā pie Spicu tilta un 16., 17. maijā tas mēros plosta ceļu ekspedīcijā lejup pa Gaujas līkumiem.

Plkst. 15.30 pludmalē pie Gaujas notiks plostnieku sumināšana, bet no plkst. 15.40 turpat Plostnieku teltī ikviens varēs iegādāties īpašo aploksni ar Gaujas plostniekiem veltīto pastmarku, ko teju laidis apgrozībā Latvijas Pasts, un apzīmogot to ar īpašo svētku zīmogu.
Plkst. 16.00 ar Gaujas krastu lakstīgalām sacentīsies Vidzemes novada pūtēju orķestri koncertā "Re, kur muzikanti spēlē", kas izskanēs pludmalē pie Gaujas. Pūtēju orķestriem savu balsi pievienos Māris Grigalis, kas būs arī Plostnieku svētku vadītājs.

Reizē ar vareno saspēlēšanos un sadziedāšanos plkst. 16.00 turpat lielajā pludmalē biedrība "Šūpolēs" organizēs akciju "Kūku Kūka 2024". Akcijā aicinātas piedalīties visas darbīgās saimnieces – kūku cepējas, piedāvājot savus gardumus svētku apmeklētājiem, kuri, atvēlot nelielu ziedojumu kūku degustācijai, atbalstīs bērnu deju kolektīva "Tīnīte" tērpu izgatavošanu.

Plkst. 17.00 notiks brīvdabas pirmizrāde dokumentālajai filmai "Plostam jāiet plosta ceļš". Filma ir 57 minūtes gara un tās galvenie varoņi ir Gauja un Gaujas plostnieki – gan tie vīri, kuri līdz 20. gadsimta 70. gadiem strādājuši uz Gaujas kā koku pludinātāji, gan tie, kuri šo tradīciju ir atjaunojuši un uztur mūsdienās.

Dokumentālo filmu veidojuši režisori Rolands Polītis un Anna Šteinberga. Mūziku sacerējis komponists Arturs Maskats. Filmas producenti – Rolands Polītis un Ieva Vītola.
Plkst. 18.30 varēs izdzīvot līdzi mūzikla "Plostnieka dēls" notikumiem, kuri norisināsies pludmalē uz lielās skatuves. Mūzikls ir jaunrades darbs, kas top speciāli Gaujas plostnieku svētkiem. Stāstsbūs par mīlestību un beigsies laimīgi. Mūzikas autors ir Ēriks Upenieks, teksta autors Mārtiņš Kanters, horeogrāfija Ginta Upeniece. Mūzikla tēlos kopā ar dziedātājiem Mārtiņu Kanteru, Inetu Rudzīti iejutīsies jaunās šova "X Faktors" zvaigznes – Luka (Elizabete Lukaševiča) un Patrīcija Spale, kā arī Valmieras novada jaunie talanti Regnārs Nerips, Niks Judenkovs, Aleksandrs Aleksis Tuņķelis. Mūziklā piedalīsiessieviešu vokālais ansamblis "Melo`dia", deju grupa "Melody", vijolniece Rūta Ulmane un flautiste Linda Vēvere.

Plkst. 20.00 pie laivu piestātnes azartiskākie svētku apmeklētāji savu laimīgo roku varēs izmēģināt "Gaujas bingo" spēlē, kas notiks sadarbībā ar Valmieras novada fondu, bet brīvdabas estrādē svētkus iekrāsos tautas deju kolektīvi koncertā "Gaujas lokus izdejot". Pludmalē uz lielās skatuves plkst. 21.00 izskanēs Ivo Fomina koncertprogramma "Mans ceļš", kurā mākslinieks atskatīsies uz savu radošo daiļradi vairāk nekā 30 gadu garumā.

Kad vakars noklās pār Strenčiem savu krēslas plīvuru, iedegsies gaismas parks, radot romantisku noskaņu un aicinot izstaigāt Gaujas krastu takas, bet svētki izskanēs ar balli Strenču brīvdabasestrādē grupas "Zelta kniede" pavadībā. Pastaigājoties pa Gaujas dabas taku, iedzīvotājiem būs iespēja izbaudīt atrašanos dabā, pieredzēt dabas krāšņumu, daudzveidību un mainīgumu, kā arī apskatīt kultūrvēsturiskus objektus. Takā iespējams manīt tādus vecupēm raksturīgus ainavas elementus kā applūstošās salas, savdabīgus kokus – Dravas ozolu, kas glabā liecības par dravošanu, senu bruģēta ceļa fragmentu un Strenču krāces, ko iemīļojuši laivotāji un citi interesenti. Tāpat iedzīvotājiem un pilsētas viesiem būs iespējams vērot Gaujas krasta mainīgumu un, īpaši pēc pavasara plūdiem, apjautupes vareno spēku. Takas marķējums ir balta krāsa ar zilām un dzeltenām līnijām.  Viens takas loks aptuveni 5km, otrs loks apmēram 7km.

Visas svētku dienas garumā pie estrādes notiks koka skulptūru veidošanas konkurss "Plostnieku kopiena", kuru vērot aicināts ikviens interesents. Konkursa dalībnieku veidotās skulptūras papildinās iepriekšējo skulptūru plejādi, bet labāko skulptūru autori saņems naudas balvas.

Pludmalē būs aplūkojama Zemessardzes 22. kaujas nodrošinājuma bataljona militārā transporta, ieroču un ekipējuma izstāde, kā arī būs informatīvas un izglītojošas aktivitātes visā svētku laikā.