foto: Evija Trifanova/LETA
Cik daudz azbestu saturoša šīfera ir Latvijā? Aplēses pārsteidz
Novadu ziņas
2024. gada 20. aprīlis, 06:14

Cik daudz azbestu saturoša šīfera ir Latvijā? Aplēses pārsteidz

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Latvijā ir apmēram viens miljons tonnu azbestu saturoša šīfera, izpētījusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Lai gan azbestu saturošu materiālu ražošana, izplatīšana tirgū un lietošana Eiropas Savienībā (ES) jau vairākus gadu desmitus ir aizliegta, un azbestu saturošus atkritumus klasificēt kā bīstamus, tie joprojām ir plaši sastopami Latvijas mājsaimniecībās. Aplēsts, ka Latvijas mājsaimniecībās šīfera jumtu kopējais apjoms ir apmēram viens miljons tonnu.

VARAM informatīvajā kampaņā "Ļauj vecajam azbesta jumtam aizbraukt!" aicina iedzīvotājus atbildīgi atbrīvoties no mājsaimniecībā esošajiem azbestu saturošiem materiāliem un nodot atkritumus apglabāšanai poligonos. 

VARAM 2023. gada izvērtējumā par azbestu saturošu atkritumu apjomu Latvijas pašvaldībās, to apsaimniekošanas nepieciešamību un potenciālā atbalsta apmēra noteikšanu mājsaimniecībām secināts, ka Latvijā uz ēku jumtiem ir ap viens miljons tonnu azbestu saturoša šīfera. Pierīgas pašvaldībās šīfera jumtu apjoms ir līdz aptuveni 10 tūkstošiem tonnām, savukārt citos novados un Latvijas lielākajās pilsētās šīfera jumtu apjoms sasniedz pat 40 tūkstošus tonnu.

Vislielākais šīfera jumtu apjoms ir Rīgā - 49 tūkstošus tonnu un Dienvidkurzemes novadā, sasniedzot attiecīgi ap 53 tūkstošus tonnu. Šīfera jumta īpatsvars, kas sedz dzīvojamās mājas, ir līdzīgs visās pašvaldībās (ar atsevišķiem izņēmumiem) – ap 60% izmantots nedzīvojamās mājās, ap 40% - dzīvojamās mājās.

Azbests joprojām ir plaši sastopams Latvijas mājsaimniecībās uz dzīvojamo māju, saimniecības un ražošanas ēku jumtiem, un labā stāvoklī joprojām var uz jumtiem palikt. Nereti azbests sastopams arī kā siltumizolācijas materiāls padomju laikā būvētajās ēkās siltummezglu izolācijai, ūdensvados vai kā azbestcements izmantots ēku apmetumā.  

Kas ir azbests? 

Azbests ir dabā sastopams silikātu minerāls, ko izmanto jau kopš 4500 gadu senas pagātnes. Attīstoties rūpniecībai, tika atzinīgi vērtētas tā fizikālās īpašības - mehāniska izturība, elastība, termiska noturība, salizturība, ugunsdrošība un plašas pielietojuma iespējas, turklāt tas bija salīdzinoši lēts. Tikai pēc tam, kad azbestu saturošus materiālus jau plaši izmantoja visā pasaulē, tika novērota tā negatīvā ietekme uz cilvēka veselību. Par azbesta kancerogēnajām īpašībām zinātnieki sāka brīdināt līdz ar modernās Rietumu pasaules industrializācijas uzplaukumu.  

Jau vairākus gadu desmitus azbestu saturošus materiālus ES aizliegts ražot, izplatīt tirgū un lietot, un atkritumus ar azbestu sastāvā klasificē kā bīstamos atkritumus. Tos ir aizliegts likt kopā ar sadzīves vai citiem atkritumiem un tie ir jānodod apglabāt tikai atkritumu apsaimniekošanas poligonos, lai nepiesārņotu gaisu, augsni un gruntsūdeņus ar azbesta kancerogēnām vielām, kas var nonākt cilvēka organismā un izraisīt nopietnas saslimšanas, piemēram, audzēju. 

Kāda ir azbesta ietekme uz vidi un cilvēku veselību? 

Būvmateriālu, kuru sastāvā ir azbests, stāvoklis laika gaitā pasliktinās nolietojuma vai erozijas dēļ un var apdraudēt cilvēka veselību būvju un ēku demontāžas darbos, kā arī pēc to nonākšanas atkritumu apritē. Azbesta šķiedras ir ļoti smalkas, tām ir kristāliska struktūra, un tieši tās ir bīstamas veselībai, jo putekļu veidā tās var nokļūt elpceļos. Nonākot plaušās, tās paliek plaušu audos un gadu gaitā var izraisīt ļoti nopietnas un nāvējošas slimības, arī onkoloģiskas saslimšanas. Savukārt, nokļūstot uz ādas, azbesta šķiedras var radīt kairinājumu vai alerģiju. Slimību slēptais periods ilgst no 10 līdz 40 gadiem, tāpēc azbesta iedarbībai pakļautam cilvēkam būtu regulāri jāveic plaušu izmeklējumi, lai savlaicīgi uzstādītu diagnozi un uzsāktu ārstēšanu. 

Daži no azbestu saturošiem materiāliem (piemēram, šīferis, azbestu saturošs linolejs un izolācijas materiāli) ir viegli uzliesmojoši un, tiem degot, izdalās azbesta šķiedras, kas nonāk gaisā un rada vides piesārņojumu.  

Ņemot vērā azbesta kaitīgo un kancerogēno ietekmi, veselības un vides speciālisti mudina Latvijas iedzīvotājus atbildīgi atbrīvoties no mājsaimniecībā esošiem azbestu saturošiem izstrādājumiem un nodot atkritumus apglabāšanai poligonos - informācija par to pieejama šeit, skiroviegli.lv vai savā pašvaldībā.