foto: EPA/Scanpix
Valsts drošības dienests nekonstatē sankciju pārkāpšanu saistībā ar Avena un Šeflera helikoptera pārdošanu
Izmeklēšanā tika nopratināts "Čiekuri-Shishki" valdes loceklis Gints Rudzītis, kurš liecinājis, ka helikopters "Bell 429" (attēlā) iegādāts, pamatojoties uz 2015. gadā noslēgtajiem aizdevuma līgumiem.
Sabiedrība
2024. gada 2. aprīlis, 09:23

Valsts drošības dienests nekonstatē sankciju pārkāpšanu saistībā ar Avena un Šeflera helikoptera pārdošanu

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Valsts drošības dienests (VDD) marta beigās izbeidzis kriminālprocesu par iespējamu pret miljardieri Pjotru Avenu noteikto Eiropas Savienības (ES) sankciju pārkāpšanas mēģinājumu saistībā ar viņa un "Amber Latvijas balzams" īpašnieka, miljardiera Jurija Šeflera uzņēmumam piederošā helikoptera "Bell 429" pārdošanu, liecina lēmums.

Helikopters piederēja SIA "Country Heli", un šī uzņēmuma daļas savukārt uz pusēm pieder Šeflera kontrolētajai SIA "Čiekuri-Shishki" un Avena Kiprā reģistrētajai kompānijai "Abacus Limited".

Tiesu izpildītāja Elīnas Balanasjana helikopteru 2022.gada nogalē pārdeva piespiedu izsolē par 2,979 miljoniem eiro bez PVN, jo "Country Heli" kā sankcijām pakļautas personas kontrolēta uzņēmuma līdzekļi Latvijas kredītiestādēs ir iesaldēti un uzņēmumam bija izveidojies nodokļu parāds.

No izsolē iegūtajiem līdzekļiem segti parādi, lidostas un citi izdevumi, bet atlikušie 2,8 miljoni eiro uzglabāti tiesu izpildītājas depozīta kontā.

Pēc helikoptera pārdošanas Šeflera uzņēmums "Čiekuri-Shishki" lūdza Rīgas rajona tiesu piedzīt no "Country Heli" 3,6 miljonu eiro parādu un aizdevuma lietošanas procentus. Tiesa pagājušā gada 13.septembrī prasību apmierināja, un "Čiekuri-Shishki" vērsās pie Balanasjanas, lai viņa sāk sprieduma izpildi.

Tiesu izpildītājai bija radušās aizdomas, ka spriedums kalpo kā instruments sankciju apiešanai, tāpēc viņa vērsās VDD, kas pērn 9. novembrī sāka kriminālprocesu. 

Izmeklēšanā tika nopratināts "Čiekuri-Shishki" valdes loceklis Gints Rudzītis, kurš liecinājis, ka helikopters "Bell 429" iegādāts, pamatojoties uz 2015. gadā noslēgtajiem aizdevuma līgumiem. Savukārt pēc tam, kad helikopters nodokļu parādu segšanai pārdots izsolē, noalgots jurists, kura uzdevums bija atgūt uzņēmumā "Country Heli" ieguldītos līdzekļus.

Savukārt Šeflers liecinājis, ka helikoptera iegādes darījumā Avens personīgi nebija iesaistīts, bet par to bijusi vienošanās ar Avena bijušo sievu.

Tāpat Šeflers liecinājis, ka par helikoptera izsoles rezultātā iegūto līdzekļu pārdali vai pārskaitīšanu Avenam ar viņu nav runājis. Šeflers esot saviem juristiem vien uzdevis likumīgā kārtā atgūt "Country Heli" ieguldītos līdzekļus.

Abu uzņēmumu pilnvarotās personas 2022.gada nogalē parakstījušas salīdzināšanas aktu, kurā atzina "Country Heli" parādsaistības pret "Čiekuri-Shishki" 3,6 miljonu apmērā, un 2023.gada janvārī "Čiekuri- Shishki" iesniedza prasības pieteikumu tiesā par parāda piedziņu. Tiesa prasību apmierināja un tiesu izpildītājai iesniegts tiesas izdots izpildu raksts par šīs summas piedziņu.

Izvērtējot izmeklēšanas laikā sniegtās liecības, dokumentu saturu un citu informāciju, VDD secinājis, ka "Čiekuri- Shishki" 2015.gada maija aizdevuma līgums un tā grozījumi nav fiktīvi.

Lai gan izmeklēšanā noskaidrots, ka Avens un viņa pilnvarotās personas interesējušās par iespēju atgūt līdzekļus, kas savulaik ieguldīti helikoptera iegādei, tomēr VDD nav guvis apstiprinājumu tam, ka starp "Country Heli" un "Čiekuri- Shishki" pilnvarotajām personām un Avenu pastāvēja vienošanās par izsolē iegūto līdzekļu nodošanu Avenam vai viņa labā.

Ņemot vērā minēto, VDD izbeidza kriminālprocesu, jo nepastāv noziedzīga nodarījuma sastāvs. Tāpat VDD atcēla arestu "Country Heli" piederošajiem naudas līdzekļiem 2,9 miljonu apmērā.

Iepriekš jau vēstīts, ka ES sankciju sarakstā Avens nodēvēts par vienu no Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam tuvākajiem oligarhiem, kurš aktīvi sniedzis materiālu vai finansiālu atbalstu Krievijas lēmumu pieņēmējiem, kas ir atbildīgi par Krimas aneksiju vai Ukrainas destabilizāciju, un guvis no tiem labumu. Viņš solīja šos pārmetumus apstrīdēt tiesā.

Avenam nav liegts ieceļot Latvijā, jo viņš ir Latvijas pilsonis. Tiesa, savulaik par Avena pilsonības iegūšanas apstākļiem izmeklēšanu veica Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Lietu izbeidza, nekonstatējot kukuļošanu, taču atklājot īpašu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes vadības labvēlību pret Avenu.

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā sākās diskusijas par to, vai Avenam pilsonību būtu jāļauj paturēt. Vēl šī gada sākumā Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktors Egils Zviedris TV3 raidījumam "Nekā personīga" teica, ka "SAB joprojām gaida no atsevišķiem sadarbības partneriem informāciju, kas varētu dot būtisku iemeslu pieņemt lēmumu, kas varētu virzīties uz Avena pilsonības jautājuma atrisinājumu".

Avens ES sankciju sarakstā tika iekļauts 2022. gada 28. februārī un viņa īpašumi un finanšu līdzekļi ir iesaldēti.