Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Rīga vēlas celt lieljaudas katlu māju, valsts puse apšauba lietderību

Sabiedrība
2015. gada 15. februārī 22:25 2015. gada 15. februārī 22:25
 
Rīgas dome kopā ar privātu kompāniju Rīgā vēlas celt Baltijā lielāko šķeldas katlu māju. Pilsētā nav siltuma jaudu iztrūkums, tādēļ bez šāda projekta varētu iztikt. Pret ieceri ir valsts, jo liela katlu māja būtu tiešs konkurents "Latvenergo", kura iekārtu modernizēšanā ieguldīta liela nauda, šovakar ziņo LTV raidījums "de facto".

Šķeldas katlu māju ar aptuveni 100 megavatiem (MW) jaudu uzņēmumam "Rīgas siltums" (RS) piedāvāja celt RS mazākuma akcionārs "Enerģijas risinājumi" (ER). Pret bija valsts pārstāvji, bet atsaucās Rīgas domes cilvēki.

Pērn RS un ER nodibināja kopuzņēmumu – "Rīgas BioEnerģija", kurā katram dalībniekam pieder puse. ER īpašnieks ir "TAK investīcijas". Šīs akciju sabiedrības īpašnieki uzņēmumu reģistrā nav redzami, bet kā vienīgo akcionāru sevi nosauc Guntars Kokorevičs.

Kokorevičs pirms dažiem gadiem atpirka ekspremjera Andra Šķēles ģimenes atkritumu biznesu, tagad viņam pieder lielākais atkritumu izvedējs "Clean R".

Šķeldas katlu māja paredzēta Daugavas labajā krastā. Tur siltuma jaudas jau pilnībā nosedz "Latvenergo" gāzes termoelektrocentrāles (TEC), tādēļ šķeldas katlu māja būs tiešs konkurents. Vasarā katlumāja varēs pilnībā aizstāt TEC.

Pilsētas plānošanas dokumentos šāda šķeldas katlu māja nav atrodama. "Šķeldas katls ir paredzēts Daugavgrīvā, bet mazas jaudas," skaidro Rīgas enerģētikas aģentūras direktore Maija Rubīna. Nepieciešama būtu katlu māja Daugavas kreisajā krastā, saka Rubīna, un ir neizpratnē, kādēļ RS sagribējis celt Daugavas labajā krastā, turklāt tik apjomīgu.

RS to pamato ar vēlmi samazināt tarifu. Rīgā apkures tarifs jau ir zemāks nekā Tallinā un Viļņā un viens no zemākajiem Latvijā. Šķeldas katlu māja to pamazinātu par 1-5%.

Janvāra beigās projektu prezentēja ekspertiem Rīgas energoapgādes padomē. Tur to kritizēja, pirmkārt, par gaisa maitāšanu, dedzinot un vedot šķeldu. Otrkārt, tika pārmests par katlu mājas ietekmi uz elektrības cenām. TEC vienlaicīgi spēj ražot gan elektrību, gan siltumu. Ja siltums Rīgai nav vajadzīgs, elektrība izmaksā dārgāk.

Tieši pēdējais bija viens no iemesliem, kādēļ valsts pārstāvji no Ekonomikas ministrijas RS padomē šo projektu neatbalstīja. "Elektrība tiek tirgota vairumtirdzniecības biržā, un, ja TEC neražo siltumu, tad cena ir augstāka, līdz ar to arī biržas cena ir augstāka," saka RS padomes locekle Rota Šņuka.

"Latvenergo" darbinieki pat nosauc visai konkrētus aprēķinus - TEC nestrādājot ar pilnu sparu, elektrība lietotājiem var sadārdzināties līdz 30 miljoniem eiro gadā.

Teorētiski arī ar šķeldu varētu ražot elektrību, bet tad jaunajam uzņēmumam būtu jāpērk dārgāka tehnika, kas neatmaksātos.

Ekonomikas ministrija gan pieļauj – gāzes cenai paliekot zemai, ilgi šķeldas katlu māja var nebūt dzīvotspējīga.

"Mums par to bažas nav. [Gāzes] cena var kristies, mums vienkārši apmaksāšanas laiks būs lielāks," saka Guntis Skrodelis, katlu mājas kopuzņēmuma valdes loceklis.

Šķeldas katlu māja varētu izmaksāt līdz 45 miljoniem eiro un atmaksāties četros līdz sešos gados.

RS apgalvo, ka šķeldas katlu mājai nebūt nebūs garantēta iespēja piegādāt siltumu rīdziniekiem – noteicošais būšot cena.

"Ja piedāvājums no TEC būs lētāks, visticamāk, pirksim no TEC," saka RS padomes priekšsēdētājs un Rīgas domnieks Vjačeslavs Stepaņenko (GKR). Viņš gan uzskata, ka katlu māja būs konkurētspējīgāka pat pie zemām gāzes cenām.

Pašlaik katlu mājai meklē vietu un veic aprēķinus par nepieciešamajām jaudām. To plānots pabeigt 2017.gada rudenī.

Jau rakstīts, ka AS "Rīgas siltums" un SIA "Enerģijas risinājumi" decembrī nodibinājušas kopuzņēmumu SIA "Rīgas BioEnerģija" biokurināmā katlumājas celtniecībai.

"Rīgas siltums" akcionāri ir Rīgas dome (49%), Latvijas valsts (48,995%), AS "Enerģijas risinājumi. RIX" (2%) un AS "Latvenergo" (0,005%).

SIA "Enerģijas Risinājumi" nodarbojas ar siltuma apgādes uzņēmumu pārvaldību un apsaimniekošanu. Uzņēmums izveidots uz SIA "Dalkia Latvia" bāzes. SIA "Enerģijas Risinājumi" grupas uzņēmumi pārvalda AS "Valmieras Enerģija", SIA "Cēsu siltumtīkli", tiem pieder 10 % kapitāldaļas SIA "Liepājas enerģija", kā arī tās meitas uzņēmumam AS "Enerģijas Risinājumi.RIX" - 2 % AS "Rīgas siltums".

LETA

Citi šobrīd lasa

Imants Kalniņš: "No savas ideālās pasaules es neatsakos" 3
Kāpēc atkal uzrodas cistīts? Atbild urologs
Bezvēsts prombūtnē meklētais Guntis Žuks atrasts noslīcis
Pievienot komentāru

Племянница принцессы Дианы вышла замуж за миллиардера

ФОТО: Дженнифер Лопес подтвердила воссоединение с Беном Аффлеком