foto: Katolis.lv
Nozagts Jelgavas bīskapam piešķirtais un Dievmātei dāvātais Triju Zvaigžņu ordenis?
Jelgavas bīskaps Edvards Pavlovskis savu Triju Zvaigžņu ordeni velta Dievmātes altārim: Skaistkalnes katoļu svētnīcā 2023. gada 8. decembrī.
112
2024. gada 8. janvāris, 05:34

Nozagts Jelgavas bīskapam piešķirtais un Dievmātei dāvātais Triju Zvaigžņu ordenis?

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Skaistkalnes katoļu baznīcā ielauzušies zagļi un sev līdzi aiznesuši vairākas Dievmātei veltītās dāvanas, sudrablietas, naudu un arī Triju Zvaigžņu ordeni.

Tieši nedēļu pirms Ziemassvētkiem, 17. decembrī, pavīdēja īsa policijas hronikas ziņa, ka Skaistkalnes katoļu baznīcā Bauskas novadā pie robežas ar Lietuvu ielauzušies zagļi, kuri “paņēmuši materiālās vērtības par kopējo summu ap 1000 eiro – vairākas Dievmātei veltītās dāvanas, sudrablietas, arī naudu un Triju Zvaigžņu ordeni”. Pēc visa spriežot, garnadžu rokās nonācis pirms vairāk nekā diviem gadiem Jelgavas katoļu bīskapam Edvardam Pavlovskim pasniegtais 3. šķiras Triju Zvaigžņu ordenis, ko viņš pagājušā mēnesī atdāvinājis Jēzus Kristus mātei.

Policijā par notikušo zādzību uzsākts kriminālprocess, un par tā rezultātiem likumsargi vēl nav ziņojuši. TV3 raidījums “Degpunktā” vēstīja, ka zagļu guvumā bija Dievmātei ziedotas votas (par votām katoļu baznīcā tiek dēvētas pateicības zīmes Dievam, parasti – nelielas plāksnītes vai figūriņas no metāla, pateicībā par saņemtajām žēlastībām; tās novieto līdzās altārim, svētbildēm vai sakrālām skulptūrām), sudrablietas, ticīgo ziedotā nauda un arī Triju Zvaigžņu ordenis.

foto: redzet.eu
Skaistkalnes katoļu baznīca, kuru pagājušā gada 17. decembrī apgānījuši zagļi, nozogot vērtības un svētlietas vairāku simtu eiro vērtībā.

Varētu rasties jautājums – kādēļ katoļu dievnams ir bijis izvēlēts par “seifu” Triju Zvaigžņu ordenim? Bet tam ir loģisks izskaidrojums.

Pagājušā gada 8. decembrī, kad katoļi svinēja Vissvētākās Jaunavas Marijas bezvainīgās ieņemšanas svētkus, kas ļoti īpaši tiek svinēti Skaistkalnes Dievmātes - Latvijas Ģimeņu Karalienes svētnīcā, Jelgavas katoļu diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis Dievmātei veltīja viņam piešķirto Latvijas valsts augstāko apbalvojumu - Triju Zvaigžņu ordeni.

Dievkalpojuma laikā Jelgavas bīskaps Edvards Pavlovskis pavēstīja, ka ir nolēmis Baznīcai un Dievam veltīt viņam piešķirto visaugstāko valsts apbalvojumu. Jaunavai Marijai ziedoto ordeni viņš atstāja pie mazā altāra Skaistkalnes dievnamā, turpat, kur novietotas citu dievlūdzēju atstātās votas jeb pateicības zīmes par atbildētajām lūgšanām.

Bīskaps sacīja, ka nejūtas nopelnījis šo apbalvojumu. Toties apbalvojums noteikti pienākas Jaunavai Marijai, pie kuras ar savām lūgšanām viņš gadu gaitā ir vērsies jau no agras bērnības.

foto: Valsts prezidenta kanceleja
2021. gada 19. augustā Valsts prezidents Egils Levits pasniedz Triju Zvaigžņu ordeni Jelgavas katoļu bīskapam Edvardam Pavlovskim.

Triju Zvaigžņu ordenis par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā Jelgavas diecēzes bīskapam, ieceļot viņu par ordeņa komandieri, tika piešķirts 2020. gada nogalē, bet tā pasniegšana notika gadu vēlāk visnotaļ zīmīga datuma priekšvakarā – divas dienas pirms konstitucionālā likuma “Par Latvijas Republikas valstisko statusu” pieņemšanas 30. gadadienas. Bīskaps no toreizējā Valsts prezidenta Egila Levita valsts apbalvojumu saņēma kopā ar vēl 96 cilvēkiem, daudzi no kuriem Triju Zvaigžņu ordeni, Viestura ordeni vai Atzinības krustu iepriekš nevarēja saņemt Covid-19 ierobežojumu dēļ.

Edvardam Pavlovskim valsts augstāko apbalvojumu piešķīra “par nozīmīgo ieguldījumu garīgo vērtību kopšanā, sakrālā mantojuma saglabāšanā un atjaunošanā”. 

Skaistkalnes katoļu draudzes prāvesta sekretārs Rihards Cicens Jauns.lv ne noliedza, ne apstiprināja, ka nozagts tieši konkrētais Triju Zvaigžņu ordenis. Viņš teica: “Informēju, ka kriminālprocesa izmeklēšanas ietvaros šobrīd nekādu informāciju sniegt nevaram. Notiek intensīvs izmeklēšanas darbs. Jāatzīst, ka šobrīd medijos esošā informācija ir izplatīta daļēji nepatiesa.”

Vietējie uzskata, ka Skaistkalnes dievnamu apzaguši vietējie, kuri zinājuši, kādas vērtības tajā glabājas, un ļaundarībā nevaino svešiniekus, piemēram, turpat pāri robežai dzīvojošos kaimiņvalsts pārstāvjus – lietuviešus.

Jāteic, ka šajā gadsimtā šis nav pirmais gadījums, kad tiek nozagts Triju Zvaigžņu ordenis. 2009. gada janvārī no Viļa Plūdoņa muzeja “Lejeniekos”, arī Bauskas tika novadā, tika nozagts Triju Zvaigžņu ordenis, kas savulaik bijis piešķirts dzejniekam Vilim Plūdonim (1874 -1940). 2013. gada 27. martā kādam dzīvokļa saimniekam Rīgā, Brantkalna ielā, uzlaužot durvju slēdzeni, tika apzagts dzīvoklis, tostarp arī Triju Zvaigžņu ordenis. Savukārt 2018. gadā Valsts policijas Teikas rajona iecirkņa darbinieki paziņoja, ka pie viņiem vērsies ģeologs un publicists Ilmārs Knaģis (1926 – 2020) un paziņojis, ka ir notikusi ielaušanās viņa dzīvoklī un no dzīvokļa nozagts dators, televizors un Triju Zvaigžņu ordenis, kā arī Barikāžu dalībnieka Goda zīme. Teikā notikušās zādzības veicējus policijai vēlāk izdevās notvert un ordeni atgūt.