Sabiedrība
2023. gada 3. decembris, 09:54

Atzīmējot pirmo adventi, VUGD aicina parūpēties par ugunsdrošību

Jauns.lv/LETA

Atzīmējot pirmo adventi, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina parūpēties par ugunsdrošību, informēja dienests.

VUGD statistika liecina, ka ik gadu šajā laikā bez uzraudzības atstātu iedegtu sveču dēļ izceļas vairāki ugunsgrēki.

Svecītes, kas novietotas pie aizkariem vai pārāk tuvu siltuma avotiem, bojātu dekoratīvo spuldzīšu virteņu lietošana, aizdegušies adventes vainagi, ko rotā sausas dekorācijas, vai mājdzīvnieks, kurš netīši spējis apgāzt sveci - šie ir tikai daži no izsaukumiem kurus varēja novērst, ja vien būtu ievērotas ugunsdrošības prasības.

Pērn ugunsdzēsēji glābēji dzēsa 20 ugunsgrēkus, kas, visticamāk, izcēlās adventes vainagā vai Ziemassvētku eglītē ievietotas degošas sveces dēļ, vai bez uzraudzības atstātām degošām svecēm. Šogad līdz 26.novembrim reģistrēti jau astoņi šādi ugunsgrēki no kuriem četros gadījumos iespējamais ugunsgrēka iemesls bija neuzmanīga apiešanās ar degošām svecēm, savukārt vēl četros - sveces eglītē. Ik gadu šādos ugunsgrēkos cieš cilvēki - šogad cieta viens cilvēks, bet 2021.gadā kopumā seši

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķiem ugunsgrēki, kuros cietuši cilvēki, ir vieni no vissmagākajiem izsaukumiem. Tajos gūtie apdegumi var būt dziļi un plaši - rokas, kājas, krūšu kurvis, mugura, arī seja un elpceļi. Ja cilvēks guvis apdegumu, kas ir 10-20% no ķermeņa virsmas, tad tam jau ir smagas sekas.

Turklāt sadūmojumi mājvietā var radīt galvas reiboņus, galvassāpes, vemšanu, redzes un elpošanas traucējumus, pat bezsamaņu. Sevišķi bīstami, ja nelaime notiek naktī: cilvēks var zaudēt dzīvību miegā, kad maņas nav tik jutīgas, kā esot nomodā.

Lai nenotiktu nelaime, svarīgi ievērot ugunsdrošības prasības mājoklī - neatstāt degošas sveces bez uzraudzības, adventes vainagā pareizi novietot sveces un ievērot elektrisko spuldzīšu lietošanas instrukciju, kā arī pārliecināties, ka mājoklī uzstādītais dūmu detektors ir darbspējīgs.

Tāpat ir jāpieskata bērni, jo NMPD izsaukumu pieredzē ir ne mazums gadījumu, kad paši mazākie gūst nopietnus apdegumus, piemēram, pieskaroties svecīšu liesmām vai uzraujot virsū pašu adventes vainagu ar verdošu parafīnu.

NMPD vēlreiz atgādina, ka pirmās palīdzības zināšanām ir nozīme un tā jāprot sniegt katram - situācijā, ja gūts apdegums, tas nekavējoties jādzesē ar vēsu tekošu ūdeni vismaz 20 minūtes.

Apdeguma zonu nav ieteicams noklāt ar ziedēm vai krēmiem, jo tas stāvokli var arī pasliktināt. Turklāt, ja pie ādās piekusi apģērbs - to raut nost nedrīkst! Situācija ir nopietna, ja apdeguma vieta ir lielāka par cietušā plaukstu, tad steigšus jāzvana uz ārkārtas tālruni.