Sēlijai nu ir oficiāls ģerbonis
Sēlijas ģerbonis (ekrānuzņēmums)
Sabiedrība
2023. gada 28. septembris, 14:19

Sēlijai nu ir oficiāls ģerbonis

Jauns.lv/LETA

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales ģerboņu likumā, apstiprinot arī Sēlijas ģerboni - sarkanā laukā pretēji pagrieztu ejošu sudraba staltbriedi.

Sēlijas ģerbonis (foto: Wikipedia)

Iepriekš Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā Valsts heraldikas komisijas pārstāve, mākslas vēsturniece Ramona Umblija deputātiem atklāja, ka 2021.gadā heraldikas komisija sāka saņemt priekšlikumus par Sēlijas ģerboni, jo tā šobrīd ir palikusi bez sava vēsturiskās zemes apzīmējuma.

Idejas par Sēlija ģerboņa izskatu iesniedza gan vietējās kopienas, gan pašvaldības, gan sabiedriskās organizācijas. Tāpat kopienu sadarbības tīkls "Sēlijas salas" ieguva Eiropas Savienības finansējumu, kas ļāva veikt liela mēroga iedzīvotāju aptauju.

Heraldikas komisija izstrādāja četrus principus jaunajam ģerbonim, tostarp nebūtu vēlams, ja kāds no esošo ģerboņu simboliem atkārtotos arī Sēlijas ģerbonī. Vienlaikus ģerbonim būtu jāiekļaujas jau esošo ģerboņu sistēmā - tajā jābūt vienam lielam, nesadrumstalotam simbolam bez sīkām detaļām.

Saeimas komisijā deputāti izteica atzinību par Sēlijas ģerboņa vizuālo izskatu, kā arī tā sasaisti ar vēsturisko zemju - Kurzemes-Zemgales hercogistes - vēsturi.

Ņemot vērā, ka vēsturiskās zemes jēdzienu nepieciešams nostiprināt vairākos likumos, Kultūras ministrijai uzticēts divu nedēļu laikā apkopot likumus, kuros būtu jāveic grozījumi.

Grozījumu iesniedzējs bijušais Valsts prezidents Egils Levits iepriekš uzsvēris, ka Sēlijas ģerbonim būs nozīmīga simboliska nozīme turpmākajā Sēlijas politikā, risinot jautājumus par Sēlijas kultūrvēsturiskās vides saglabāšanu un turpmāko ilgtspējīgu attīstību.

"Nešaubos, ka Sēlijas ģerboņa noteikšana likumdošanas ceļā stiprinās šīs latviešu vēsturiskās zemes identitātes vizuālo atveidojumu un ietvers to vienotajā Latvijas valsts heraldiskajā sistēmā," pauž prezidents.

Sēlijas ģerboņa autors ir mākslinieks Edgars Sims. Sēlijas ģerboņa attēlu veido sarkanā laukā, pretēji pagriezts, ejošs sudraba staltbriedis. Ģerboņa attēls vienbalsīgi tika apstiprināts Valsts heraldikas komisijas pagājušā gada 25.maija sēdē.