Rīgas ostā piestāj zemūdene un citi kara kuģi

No 7. līdz 24. septembrim visā Latvijas teritorijā un Baltijas jūrā norisinās Vācijas Jūras spēku organizētās starptautiskās militārās mācības “Northern ...

gallery icon
49
Sabiedrība
2023. gada 10. septembris, 17:30

FOTO: Rīgas ostā ierodas Vācijas zemūdene un citi NATO kaujas kuģi

Jauns.lv/LETA

Rīgas ostā ieradušies virkne NATO kaujas kuģu, kuru vidū ir arī Vācijas zemūdene. Karakuģu ierašanās skaidrojama ar to, ka sestdien, 9. septembrī, Baltijas jūrā Igaunijas un Latvijas piekrastē sākas vērienīgi NATO flotes manevri "Northern Coasts”.

Viens no scenārijiem, kas tiek atstrādāts šo manevru laikā, ir situācija, kad pretinieks veic tirdzniecība kuģa blokādi. Tās rezultātā notiek uzbrukums NATO kuģim un izvēršas eskalācija, apliecināja Vācijas Aizsardzības ministrija.

Turklāt, kā skaidroja Bundesvērā, tiek plānots atstrādāt sabiedroto darbības situācijā, kad ir noticis uzbrukums vienai no NATO valstīm, bet atbildē uz to tiek iesaistītas NATO vienības Baltijas piekrastē ar kuģu, lidmašīnu un desanta daļu piedalīšanos. Manevri ilgs divas nedēļas.

Tajos piedalīsies aptuveni 30 kuģi un vairāk nekā 3000 karavīru no visām NATO valstīm, kas atrodas Baltijas jūras krastos, kā arī ASV, Kanādas, Nīderlandes, Beļģijas un Francijas, arī Zviedrijas, kas pagaidām vēl nav NATO sastāvā.

Vācijas karaflotes komandieris viceadmirālis Jans Kristiāns Kāks, 1.septembrī stāstot par gaidāmajiem manevriem, sacīja, ka tajos tiks atstrādāta reakcija uz Krievijas uzbrukumu reģionā.

"Mēs Krievijai sūtam skaidru vēstījumu par modrību: ne jau mūsu dežūras laikā," žurnālistiem Berlīnē sacīja Kāks.

"Ticamā atturēšanas stratēģijā jābūt ietvertām spējām uzbrukt." ASV dalībai manevros sūta kuģi "Mesa Verde", sacīja Kāks. Kuģa garums ir vairāk nekā 200 metru. Tas var pārvadāt un jūras desanta operācijās krastā izsēdināt 800 jūras kājnieku.

Manevriem viens no galvenajiem uzdevumiem būs jūras ceļu drošības garantēšana Baltijas jūrā.

"Somija un Baltijas valstis ir teju par 100% atkarīgas no jūras piegādes ceļiem Baltijas jūrā," sacīja Kāks. "Ja Suvalku koridors tiks nobloķēts - un to var izdarīt vienkārši, jo tur ir tikai divi ceļi un viena dzelzceļa līnija -, tad mums paliek tikai jūras ceļi," skaidroja Kāks.

Jau ziņots, ka no 5.septembra līdz 2.oktobrim visā Latvijā notiks Nacionālo bruņoto spēku (NBS) organizētās visaptverošās valsts aizsardzības mācības "Namejs 2023".

Mācībās piedalīsies karavīri un zemessargi no visām NBS vienībām, kā arī valsts aizsardzības dienesta pirmā iesaukuma karavīri un rezerves karavīri.

Kopā ar Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku karavīriem un zemessargiem mācībās piedalīsies gan valsts un pašvaldību iestādes, gan arī pārstāvji no privātā sektora uzņēmumiem un organizācijām, sniedzot valsts aizsardzības vajadzībām nepieciešamo atbalstu, tādējādi stiprinot visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu Latvijā.

Tāpat mācībās būs iesaistīti sabiedroto karavīri no ASV, Dānijas, Igaunijas un Lietuvas. Mācībās piedalīsies Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes sastāvā esošā NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupa, NATO spēku integrācijas vienība Latvijā, Kanādas bruņoto spēku pavēlniecība Latvijā.