FOTO: publikas ovācijās atgriežas Latvijas mūzikas leģenda "Zodiaks"
Leģendārās grupas "Zodiaks" atgriešanās tūres pirmais koncerts Jelgavā 2023. gada 3. jūnijā (foto: Mārtiņš Plūme)
Kultūra
2023. gada 5. jūnijs, 12:15

FOTO: publikas ovācijās atgriežas Latvijas mūzikas leģenda "Zodiaks"

Jauns.lv

Ar grandiozām ovācijām leģendārā grupa "Zodiaks" sestdien Jelgavas brīvdabas estrādē “Mītava” piedzīvoja pirmo grupas atkalapvienošanās koncertu, kas ievada vasaras koncerttūri vēl divpadsmit Latvijas pilsētās.  

Latvijas mūzikas leģenda "Zodiaks" atgriežas, pirmais koncerts Jelgavā 2023. gada 3. jūnijā

Latvijas mūzikas leģenda "Zodiaks" atgriežas, pirmais koncerts Jelgavā 2023. gada 3. jūnijā

gallery icon
49

Komponista Jāņa Lūsēna vadībā joprojām neticami jaudīgi un muzikāli spēcīgi izskanēja gan kosmiskā "Zodiac" instrumentālie skaņdarbi (”Pacific”, “Rock on ice”, “Provincial Disco”, “Zodiac”), gan "Zodiaka" leģendārie hiti ("Taisnība”, “Vējš”, “Tēvu zeme”, “Manas mīļākās puķes”, “Pūt, vējiņi”,  "Mirušais gadsimts”, “Dziedi jel” u.c.) Zigfrīda Muktupāvela un Maijas Lūsēnas sniegumā.  Tie bija īsti svētki gan grupas mūzikas cienītājiem, gan arī pašiem dalībniekiem. Pārsteidzoši, ka daudzo gadu pauze nav mazinājusi šīs mūzikas aktualitāti, ko arī apliecināja publikas lielā atsaucība.

Vasaras koncerttūrē uz skatuves Jānim Lūsēnam, Zigfrīdam Muktupāvelam, Maijai Lūsēnai un ģitāristam Aivaram Gudrajam pievienojušies arī Kristens Kupčs (ģitāra), Jānis Lūsēns jun. (bass), Harijs Gūtmanis (sitaminstrumenti), Uģis Upenieks (perkusijas) un Sarma Liede, Austra Kozuliņa, Toms Kalderauskis (papildvokāls). 

"Zodiaks" (publicitātes foto)

Zodiaka nākamie divi koncerti notiks 10.jūnijā Liepājā, koncertdārzā “Pūt, vējiņi” un 16.jūnijā Siguldas pilsdrupu estrādē. Pēc tam tie turpināsies 15.jūlijā Jēkabpilī, Krustpils brīvdabas estrādē, 21.jūlijā Talsos, Sauleskalna estrādē, 22.jūlijā Alūksnes Pilssalas estrādē, 29.jūlijā Saulkrastu estrādē, 11.augustā Valmieras estrādē, 12.augustā Saldū, Kalnsētas parka estrādē, 16.augustā Dzintaru koncertzālē, 19.augustā Bauskas Pilskalna parka estrādē, 26.augustā Ikšķiles estrādē un 16.septembrī Daugavpils kultūras pilī.

Biļetes iepriekšpārdošanā pieejamas “Biļešu Paradīze” kasēs un internetā.

Grupas "Zodiaks" turnejas programma

Atzīstot, ka grupas atkalsatikšanās ir emocionāla ne tikai skatītājiem, bet arī pašiem mūziķiem, Zigfrīds Muktupāvels saka: “Ir teiciens, ka divreiz vienā upē neiekāpsi, bet tomēr tagad tā upe ir kļuvusi vēl jaudīgāka un plašāka. Toreiz visi bijām jaunības degsmes pārņemti, tagad klāt nākusi pieredze un cita dzīves izpratne. Grupā ZODIAKS un duetā ar Maiju savulaik sāku savu dziedātāja karjeru, un tagad ir tik lieliski atgriezties “tajos laikos”, bet ar daudz dziļāku izpratni un nojēgu par pasauli.”

Grupas ZODIAKS dziesmas raksturo ne tikai spēcīgi teksti, lieliska mūzika un tās izpildījums, bet arī grupas solistu Maijas un Zigfrīda unikālā balsu tembru saderība. “Mani fascinē Zigfrīda izcilā muzikalitāte, viņa mūzikas izjūta un balss dziļais tonis. Ir sajūta, ka viņa elpa balstās nevis diafragmā bet kaut kur zemes kodolā. Ja cilvēkam ir dziļa dvēsele, tad arī tas tonis skan, tā ir dvēseles kvalitāte. Es arī ļoti priecājos, ka atkal būsim kopā uz vienas skatuves.” prieku pauž Maija Lūsēna.

Padomju elektroniskās mūzikas aizsācēji - Latvijas grupa Zodiac savus mūzikas eksperimentus ar kosmiskām skaņām sāka jau 70. gados, uzstājoties ar tam laikam neierasto elektroniski sintētisko mūziku, iedvesmojoties no tādiem izpildītājiem kā J.M.Jarre, Space un Kraftwerk. Grupas muzikālie eksperimenti ieguva klausītāju atbalstu un mīlestību ne tikai Padomju Savienībā, bet arī Japānā, Austrijā, Somijā un citās pasaules valstīs. Zodiac ieraksts Disco Alliance 1980.gadā kļuva par pirmo mūzikas albumu visā PSRS, kas ar savu mūsdienīgumu un trāpīgajām melodijām bija līdzvērtīgs Rietumu popmūzikas hitiem. Skaņuplate piedzīvoja rekordlielu tirāžu, jo tika pārdoti vairāk nekā 20 miljoni ieraksta kopiju. 

“Tolaik dzīvojām attīstīta sociālisma apstākļos, kad spēlēt rokmūziku nebija vienkārši.  Esot pretrunā ar padomju estrādes mūzikas kanoniem, šim žanram jau no pirmsākumiem Padomju Savienībā bija disidentiska nokrāsa”, atceras komponists Jānis Lūsēns. “Pēc Pērkona skandāla ar izdemolēto vilcienu skrūves tika piegrieztas un bija jāmeklē veids, kā izlikties labam un lojālam padomju iekārtai. Viltīgi izlēmu savam kolektīvam dot latvisku vārdu Zodiaks (ar -ks galā), jo, pateicoties Zodiac pirmās plates panākumiem, jaunais grupas nosaukums neradīja aizdomas pretvalstiskai nostājai. Taču garu tas nemainīja. Par grupas galvenajiem solistiem kļuva  duets – Maija Lūsēna un Zigfrīds Muktupāvels. Ar savām iedvesmojošām, patriotiski krāsotajām, profesionālismā spīdošajām dziesmām “Taisnība”, “Tēvu zeme”, “Mirušais gadsimts” Zodiaks 80.gados kļuva par vienu no dziesmotās revolūcijas karognesējiem. 1987.gadā un 1989.gadā slavenajā festivālā “Liepājas Dzintars”  Zodiaks izcīnija “Grand Prix” – kā skaistu atzinību par līdz tam darīto un paveikto.  Šovasar šīs dziesmas noteikti izskanēs savādāk, taču nemainīgs paliek to vēstjums.  Maijas un Zigfrīda balsis radīs patīkamu satraukumu  - tādu kā toreiz,  izdzirdot pirmās mūzikas taktis no raidījuma “Labvakar, Latvija””.

 “Zodiaks bija tā laika Lūsēna radošā laboratorija un tieši viņš bija visa kodols, bet viena no labākajām Lūsēna īpašībām attiecībā pret grupas mūziķiem vienmēr ir bijusi tā, ka viņš deva radošas brīvības iespējas”, saka Zigfrīds Muktupāvels. “Neatņemama pop, rok un citu mūzikas žanru sastāvdaļa ir improvizācija un tās nozīme Zodiakā nekad netika aizmirsta. Grupas repertuāru var nosacīti sadalīt divās daļās. Dziesmas, kuras Zodiakam gādāja popularitāti,  un tās, kuras deva baudu pašiem gan to tapšanas procesā, gan arī koncertos, jo bija tehniski sarežģītas un vienmēr nesa kādu atklājumu - "Mākoņi", "Staburags un saulesmeitiņa" un citas dziesmas. Man pašam viena no nozīmīgākajām manā karjerā ir dziesma “Tautas laiks”. To arī dziedāju festivālā "Jūrmala". Šī dziesma vienmēr sarūpē mazas skudriņas pār muguru un, lai kur arī nebūtu to dziedājis, tieši par šo dziesmu esmu saņēmis visvairāk komplimentu. Arī no auditorijām, kuras nesaprot ne vārda latviešu valodā, kaut man pašam šie Imanta Ziedoņa vārdi šķiet ārkārtīgi nozīmīgi”.

Prieku par atkalsatikšanos neslēpj arī Maija Lūsēna, kuras talants, spilgtums un artistiskums visspilgtāk mirdzēja tieši Zodiaka ziedu laikos. “Esmu pateicīga par iespēju atgriezties savā sākotnē pēc gari noieta ceļa, kurā bija tik daudz meklējumu atrast savu balss skanējumu mūzikā, lai pirmajā vietā būtu dvēseles vibrācija. Šis ceļa sākums bija Zodiaks”, uzsver Maija.

Kopš grupas aktīvās darbības pārtraukšanas 90.gados Zodiaks tikai retas reizes sanācis uz koncertiem, no kuriem katrs kļuvis par ievērojamu notikumu mūzikas dzīvē.