foto: Latvijas Republikas Saeima
Daļa opozīcijas iesniegusi lēmumprojektu par Golubevas atbrīvošanu no amata
Iekšlietu ministre Marija Golubeva.
Politika
2022. gada 12. maijs, 16:25

Daļa opozīcijas iesniegusi lēmumprojektu par Golubevas atbrīvošanu no amata

Jauns.lv / LETA

"Neatkarīgo" Saeimas frakcijas un citi opozīcijas deputāti jau šodien iesnieguši lēmumprojektu par iekšlietu ministres Marijas Golubevas (AP) atbrīvošanu no amata, pārmetot politiķei nekompetenci un nespēju novērtēt riskus.

Grozījumus iesnieguši frakcijas "Neatkarīgie" deputāti Aldis Gobzems (KuK), Karina Sprūde (KuK), Ramona Petraviča, Māris Možvillo (PCL) un Ralfs Nemiro, kā arī pie frakcijām nepiederošie parlamentārieši Jūlija Stepaņenko, Ļubova Švecova, Ēriks Pucens (R), Kaspars Ģirģens (R) un Inguna Rībena.

Deputāti pieļauj, ka atbilstoši Saeimas Kārtības ruļļa termiņiem, parlaments par šo priekšlikumu izteikt neuzticību Golubevai varētu lemt nākamās nedēļas ceturtdienā, 19.maijā.

Opozīcijas deputāti pauž, ka "iekšlietu ministre nav spējusi novērtēt iespējamās provokācijas un prognozējamos drošības riskus" un ka priekšlikums par atbrīvošanu no amata tiek virzīts saistībā ar "acīmredzamu absolūtu nekompetenci".

Kā ziņots, Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcija un valde ir nolēmusi pieprasīt Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) atbrīvot no amata Golubevu saistībā ar situāciju 9. un 10.maijā pie padomju pieminekļa Pārdaugavā, aģentūru LETA informēja partijā.

NA paziņojumā uzsver - ja premjers un koalīcijas partneri šajā jautājumā neņems vērā NA viedokli, partijas valde neredz iespēju turpināt darbu šajā valdībā un lems par savu ministru atsaukšanu.

"Tas, ko 9. un 10.maijā ikviens Latvijai lojāls cilvēks bija spiests piedzīvot savā valstī, ir nepieņemami. To nevaram uzskatīt par ikdienišķu negadījumu, par ko politiskā atbildība aprobežojas ar simbolisku kritiku un solījumu laboties," paziņojis NA vadītājs, Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars. Jāizdara viss iespējamais, lai šāda situācija nekad vairs neatkārtotos, pauž politiķis.

Jau vēstīts, ka, neraugoties uz aicinājumiem 9.maijā pieminēt Krievijas agresijas upurus Ukrainā un nepulcēties pie padomju režīma memoriāliem, Rīgā, pie padomju pieminekļa Pārdaugavā, devās cilvēki, lai arī ievērojami mazākā skaitā nekā citus gadus.

Nākamās dienas rītā ziedi no pieminekļa tika aizvākti, kā rezultātā pie pieminekļa atkal tika pulcēti cilvēki. Vakarpusē pāris simti sanākušo jau uzvedās agresīvi un bravūrīgi, tostarp slavinot Krieviju un attaisnojot tās agresiju Ukrainā. Policijas vadība ir atzinusi, ka norisēm 10.maijā īsti nebija gatava, tomēr uzsverot, ka beigu galā pulcēšanās novērsta un pārkāpēji aizturēti.

Pēc šīs nedēļas sākuma notikumiem policija slēgusi pieeju Uzvaras parkā esošajam piemineklim un tā laukumam, aģentūra LETA uzzināja Valsts policijā.

Golubeva, komentējot Uzvaras parkā notikušo, paziņojusi, ka tie, kas slavēja agresiju vai lietoja tās simboliku, ir aizturēti, ieskaitot jaunieti ar Krievijas karogu. "Policija aizstāvēja Latvijas pilsoņu tiesības, arī pielietojot spēku, kad nepieciešams," uzsvēra politiķe. Golubeva 11.maijā tika paziņojusi, ka demisionēšanas iespējas neizskata.

Kariņš savukārt ir noteicis vairākus uzdevumus Golubevai, tajā skaitā steidzami sagatavot un iesniegt izskatīšanai valdībā atbildīgo institūciju darbības izvērtējumu attiecībā uz drošības pasākumu plāna izstrādāšanu un sabiedriskās kārtības nodrošināšanu, liecina premjera biroja izplatītais paziņojums presei pēc 9. un 10.maija notikumiem pie pieminekļa Uzvaras parkā.