foto: Edijs Pālens/LETA
Šonedēļ vakcinēšanās pret Covid-19 tempu Latvijā aizvien uztur balstvakcīna
Sabiedrība
2022. gada 12. janvāris, 07:35

Šonedēļ vakcinēšanās pret Covid-19 tempu Latvijā aizvien uztur balstvakcīna

Jauns.lv / LETA

Šonedēļ vakcinēšanās pret Covid-19 temps Latvijā ir līdzīgs janvāra pirmajai nedēļai, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati.

Šīs nedēļas pirmajās divās darbadienās Latvijā potes pret Covid-19 saņēmuši nedaudz vairāk nekā 18 000 cilvēku jeb ap 9000 dienā, kas pagaidām nedaudz atpaliek no pagājušās nedēļas, kad vidēji dienā sapotēja ap 10 000 cilvēku, taču dati vēl var mainīties, vakcinētājiem ievadot pilnīgāku informāciju. Šāds vakcinēšanās temps ir līdzīgs tam, kāds bija vērojams novembra izskaņā un decembra sākumā, bet sliktāks nekā oktobra beigās un novembra sākumā, kad vidēji dienā vakcinēja ap 12 000 līdz 12 700 cilvēkus.

Vakcinācijas tempu joprojām uztur balstvakcinācija - šonedēļ no vakcinācijas kopējā apjoma ap 14 700 bijušas "trešās potes", ap 2000 cilvēku pabeidza vakcinācijas procesu un tikai ap 1400 cilvēki saņēma pirmās potes.

Otrdien potes pret Covid-19 saņēmušas vismaz 9887 personas, tostarp pirmo poti - 756 cilvēki, bet vakcinēšanas procesu pabeidza 1122 cilvēki, tostarp 208 cilvēki sapotēti ar "Johnson&Johnson" vakcīnu, kuras gadījumā vakcinācijas sertifikātu izsniedz jau pēc vienas devas iepotēšanas, liecina NVD dati. Pēc potēšanās ar "Johnson&Johnson" vakcīnu ātrāk ir jāveic revakcinācija.

Savukārt balstvakcīnu imunitātes nostiprināšanai saņēma 8009 cilvēki. Visi minētie dati gan vēl var mainīties, jo daudzas vakcinācijas iestādes datus par vakcinētajiem sistēmās ievada ar vairāku dienu nobīdi. Vakcināciju vakar veikušas 325 iestādes, bet visvairāk sapotēja "Veselības centru apvienība".

Līdz šim kopumā vakcīnas pret Covid-19 pirmo devu Latvijā saņēmuši ap 1,04 miljoni cilvēku jeb ap 55,3% no visiem valsts iedzīvotājiem. No tiem otro devu saņēmuši ap 991 000 iedzīvotāju, bet vēl ap 283 000 cilvēku ir saņēmuši "Johnson&Johnson" potes, kam atbilstoši valstī spēkā esošajam regulējumam nepieciešama tikai viena deva, līdz ar to vakcinācijas procesu pabeigušo kopskaits sasniedzis 1,274 miljonus jeb 67,7% no visiem valsts iedzīvotājiem.

Rēķinot pirmās potes un "Johnson&Johnson" vakcīnas saņēmēju kopskaitu, tas šajās dienās sasniedzis aptuveni 1,323 miljonus cilvēku. Savukārt revakcināciju līdz šim Latvijā veikuši ap 331 000 cilvēku jeb 17,5% iedzīvotāju. Atbilstoši medicīnas speciālistu ieteikumiem, "trešo vakcīnas devu" sākotnēji sāka potēt cilvēkiem ar ļoti novājinātu imunitāti, vecāka gada gājuma cilvēkiem un medicīnas darbiniekiem, kas strādā ciešā kontaktā ar Covid-19 pacientiem, bet pašlaik iespēja potēties ir visiem pilngadīgajiem.

Latvijā ir pieejamas četras lietošanai Eiropas Savienībā apstiprinātās vakcīnas pret Covid-19 - "Pfizer"/"BioNTech", "Moderna", "AstraZeneca" un "Johnson&Johnson", taču "AstraZeneca" vakcīnu zemā pieprasījuma dēļ Latvijā faktiski vairs nelieto, un arī "Johnson&Johnson" vakcīnu izmantošana arvien samazinās, jo eksperti atzīmējuši tās salīdzinoši mazāko efektivitāti. 2020.gada decembrī kā pirmos Latvijā pret Covid-19 sāka vakcinēt lielo slimnīcu darbiniekus, bet masveidīgāka iedzīvotāju vakcinēšana sākās 2021.gada marta izskaņā. Latvijā vakcīnas pret Covid-19 iedzīvotājiem ir pieejamas no piecu gadu vecuma.