Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Gobzema akcijā pie Rīgas pils īpaša vieta bija ierādīta klavierēm. Pret vakcināciju noskaņotais pianists Vestards Šimkus arī bija aicināts, taču pieklājīgi atteicies. (Foto: Mārtiņš Ziders)

Gobzems savās izrādēs tiek cauri ar naudassodiem 5

112
2021. gada 20. decembrī 06:45 2021. gada 20. decembrī 06:45
 
Kārlis
Seržants
| Kas Jauns Avīze
Nedēļas laikā pret Saeimas populistu Aldi Gobzemu ierosināts 21 administratīvā pārkāpuma process. Vēl desmit šādi procesi un četri kriminālprocesi sākti pret viņa sekotājiem pēc akcijas pie Rīgas pils, kur skaļākās izdarības bija ķīviņš ap klavierēm un mazo vajadzību nokārtošana zem Ziemassvētku egles.

Gobzems daudzās Latvijas pilsētās sarīkojis tikšanos ar saviem piekritējiem. Tā kā ar pašvaldībām šie pasākumi nebija saskaņoti un notika, pārkāpjot epidemioloģiskos ierobežojumus, vairākkārt to norisē iejaucās policija, deputātu īslaicīgi aizturot. Piemēroto naudassodu apjoms jau tuvojas 10 000 eiro.

Vai nedraud kriminālatbildība?

Rodas jautājums – kā viens cilvēks sistemātiski var veikt pārkāpumus, bet viņu soda tikai ar naudassodu. Vai par līdzīgu atkārtotu pārkāpumu nedraud kriminālatbildība?

"Kas Jauns Avīze" aptaujāja vairākus Saeimas deputātus – juristus, kuri gan nevēlējās šādā kontekstā minēt savu vārdu, bet izklāstīja savu skaidrojumu.

Administratīvā atbildība var pārtapt kriminālatbildībā tikai tad, ja par konkrētu pārkāpumu atkarībā no nodarījuma smaguma vai kaitējuma ir paredzēti abi šie atbildības veidi. Piemēram, par malu zvejniecību vai medniecību vai narkotiku glabāšanu. Ja nodarījums būs neliels, jāatbild būs administratīvi, ja liels vai gada laikā noticis atkārtoti, var iestāties arī kriminālatbildība. Par pulcēšanās aizliegumu pārkāpšanu kriminālatbildība nav paredzēta.

Pants par huligānismu

Tomēr, ja likumsargiem izdodas pierādīt, ka šo akciju virkne vērtējama kā viens liels pasākums, kas jau sākumā iecerēts ar visiem konstatētajiem pārkāpumiem, ar mērķi destabilizēt situāciju sabiedrībā, tad par kriminālatbildību ir jādomā.

Krimināllikuma 231. pantā par huligānismu ir teikts: “Par rupju sabiedriskās kārtības traucēšanu, kas izpaužas acīmredzamā necieņā pret sabiedrību vai bezkaunībā, ignorējot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot cilvēku mieru, iestāžu, vai uzņēmumu vai organizāciju darbu – soda ar brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību līdz trim gadiem vai bez tās.”

Par huligānismu, ja to izdarījusi personu grupa un tas saistīts ar pretošanos varas pārstāvim vai personai, kura vēršas pret sabiedriskās kārtības pārkāpšanu, vai miesas bojājumu vai mantas bojāšanu, iespējamais sods pieaug jau līdz pieciem gadiem nebrīvē.

Protestēt pie Rīgas pils ieradās arī dziesminieks Kaspars Dimiters ar sievu Līgu. Viņu eglīte necieta. (Foto: Mārtiņš Ziders)

Iespējamā apsūdzība

"Kas Jauns Avīzes" rīcībā ir neoficiāla informācija, ka Valsts policijā tiek domāts arī par iespēju izmantot Krimināllikuma 150. pantu – Par darbību, kas vērsta uz naida vai nesaticības izraisīšanu atkarībā no personas dzimuma, vecuma, invaliditātes vai jebkuru citu pazīmju dēļ.

 Ar “jebkurām citām pazīmēm” šajā gadījumā varētu saprast piederību konkrētai profesijai – policijas darbinieku. Par šādu pārkāpumu var piespriest brīvības atņemšanu līdz vienam gadam, bet gadījumos ar smagākām sekām pat līdz četriem gadiem. Viss tālākais ir atkarīgs no iesaistīto pušu profesionalitātes.

Aizturētas 14 personas

Pēc Gobzema sarīkotās izrādes 13. decembrī pie Rīgas pils sākti desmit administratīvā pārkāpuma procesi un četri kriminālprocesi.

Aizturētas 14 personas, tostarp viena par nepakļaušanos kārtībnieku likumīgajām prasībām un uzbrukumu policistam, mēģinot viņu nogrūst zemē. Tāpat savainojumu guvis un slimnīcā nogādāts vēl viens policists – viņam jezgā uzkrita klavieres. Lai aizturētu kādu piecu personu kompāniju par huligāniskām darbībām, izmantota asaru gāze.

Krastmalā pie Lielā Kristapa statujas ar evakuatoru bija atvesta un novietota liela izmēra instalācija, ko Gobzems nosaucis par korupcijas aisbergu. Pret personu, kas to atveda un novietoja, sākts administratīvā pārkāpuma process. Aizturēts arī vīrietis, kurš bija ieradies ar izkapti.

Savajadzējās zem eglītes

Gobzems saietā daudzināja, ka jaunieši ir pelnījuši diskotēku. Tas rada dzirdīgas ausis, un tuvējā degvielas uzpildes stacijā kāda kompānija metās dejās uz automašīnu jumtiem. Dejas beigušās ar problēmām – policija astoņiem auto anulēja tehnisko apskati un vēl trim auto arī numurzīmes.

Paša Gobzema "Facebook" kontā ievietota pateicība visiem, kas atnāca – kopā ar video, kur kāda kundze pauž sašutumu par policijas rīcību, domubiedram piemērojot 50 eiro sodu par urinēšanu zem eglītes. Vietā atgādināt, ka Gobzems, nākot pie varas, sola atcelt visus ierobežojumus.

Saistītās ziņas

Noilguma dēļ tiesa atcēlusi Gobzemam piemēroto 500 eiro sodu par pērnā gada protestu 3
Gobzema grandiozie solījumi un stāsti par čurāšanu policijas iecirkņa izlietnē – aizritējusi politiskā akcija “Rododendrs” 14
“Izslēdz ārā...” internets atmasko Aldi Gobzemu, kurš lūdz nefilmēt atbalstītājus Dobelē 4

Gobzema akcijā pie Rīgas pils īpaša vieta bija ierādīta klavierēm. Pret vakcināciju noskaņotais pianists Vestards Šimkus arī bija aicināts, taču pieklājīgi atteicies.

Protestēt pie Rīgas pils ieradās arī dziesminieks Kaspars Dimiters ar sievu Līgu. Viņu eglīte necieta.

Citi šobrīd lasa

"Tas ir jāizpilda bez kādiem attaisnojumiem!" - fitnesa trenere Nika Linde arī seksā ir par disciplīnu 3
Divas pasaules: par atšķirību starp Latvijas un padomju armijām 9
FOTO: Dzintaru koncertzālē vasaras sezonu atklāj ar Maestro uz skatuves un elitāru publiku
Skatīt visus komentārus