Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Siguldā vandaļi izdemolējuši un ar rupjiem vārdiem aprakstījuši svētku māksliniecisko kopdarbes ekspozīciju Stacijas laukumā. (Foto: Siguldas novada pašvaldība)

Lietuvieši Latgali piedrazo ar koka skaidām, bet Kuldīgā policijas iecirkni sajauc ar bāru: kriminālā province

112
2021. gada 27. novembrī 06:10 2021. gada 27. novembrī 06:10
  Elmārs Barkāns | Jauns.lv
Kuldīgā kāds iereibis pilsonis vietējās pašvaldības policijas iecirkni bija sajaucis ar iedzertuvi un ieradās likumsargu klātbūtnē iztukšot degvīna pudeli. Savukārt Ventspilī kāds tikpat uz stipro dziru tendēts vīrs it nebūt ar savu guvumu nevēlējās dalīties ar kārtībsargiem un tika pie pārkāpuma protokoliem.

Likumsargiem aizvadītajā nedēļā nebija laika laiskoties. Siguldas Stacijas laukumā vandaļi ar rupeklībām aprakstīja, sadauzīja un izlaupīja svētku ekspozīcijas un instalācijas kopdarbes laboratorijas namiņos. Citviet Vidzemē nolietotās autoriepas kā savdabīgu Ziemassvētku dāvanu „noglabāja” zem eglītēm mežā, bet Latgales pagastos konstatēja izgāztas lietuviešu „dāvanas” - mēbeļu atgriezumus.

Policijas iecirkni pārvērš par bāriņu

Kāds jautrs kuldīdznieks pirmssvētku noskaņā bija sajaucis krogu ar pašvaldības policijas iecirkni un tur sāka malkot savu ikdienišķo degvīna devu. (Foto: Vida Press)

Jauns.lv jau ne vienu reizi vien rakstījis, ka Kuldīgas pašvaldības policijai nācies saskarties ar visai dīvainām situācijām. Vēl vienu nebijušu gadījumu tai nācies piedzīvot pagājušās nedēļas sestdienas vakarā, kad kāds vīrs bija iedomājies likumsargu biroju pārvērst par bāriņu. Pašvaldības policijas priekšnieks Kaspars Šabāns par to pastāstījis laikraksta „Kurzemnieks” lasītājiem:

„Kuldīgas pašvaldības policijas iecirknī ierodas vīrietis jūtamā reibumā. Nepietiek, ka viņš atnācis tādā paskatā, bet vēl atskrūvē kočiņu un turpina iedzert. Par to viņš saņem protokolu un tiek aizvests mājās”. Tāpat Kuldīgas pašvaldībniekiem nācies saskarties vēl ar citām dīvainībām:

* Valsts svētku, 18. novembra, vakarā pēc pulksten sešiem policisti saņēmuši zvanu, ka „uz Ventas rumbas tumsā kāds spīdina lukturi, bet videokamerās redzams, ka pārkāpuma tur nav”.

* Dienu vēlāk „gaismas vīzijas” parādījušās otrā pilsētas galā: „19. novembrī pēc pieciem mums zvana, ka vecajā tirgus ēkā vakaros regulāri deg gaisma. Fakts neapstiprinās”.

* Savukārt vēl pēc dienas – 20. novembrī pašā pilsētas centrā, Pilsētas laukumā, no kādas palodzes nācies nocelt kādu aizmigušu un ļoti pārgurušu personu: „Liepājas ielā pie Pilsētas laukuma uz ēkas palodzes kāds aizmidzis. Kad pamodinām, viņš absolūti neorientējas ne laikā, ne telpā, beigās dodas mājās”.

Ventspilī no policistiem slēpj degvīnu

Kāds ventspilnieks no pašvaldības policistiem bēga ar azotē paslēptu degvīna „Nemiroff” pudeli. Nekur tālu gan viņam neizdevās aizbēgt. (Foto: Ventspils pašvaldības policija)

Savukārt Ventspilī kāds pārāk iedzert mīlošs pilsonis gan ar policistiem nav vēlējies dalīties ar kočiņu. Ventspils pašvaldības policija informē:

„Pašvaldības policijas darbinieki 22. novembrī pulksten 18:32, uzraugot pilsētā sabiedrisko kārtību un drošību, apsekoja Ventspils autoostu un tās apkārtni Kuldīgas ielā. Pēkšņi policisti pamanīja, ka pa autoostas durvīm izskrien vīrietis ar degvīna pudeli rokās un skriešus dodas projām.

Tā kā vīrietis bija policistiem jau labi zināms par daudzkārtēju dažādu likumpārkāpumu izdarīšanu iepriekš, policijas darbinieki nolēma vīrietim sekot un noskaidrot bēgšanas iemeslu. Aizturot bēgošo vīrieti pie mājas Kuldīgas ielā 8, degvīna pudele jau bija paslēpta zem jakas, taču sarunā noskaidrots, ka vīrietis degvīna pudeli “Nemiroff” 0,5 l tilpumā nozadzis autoostas veikalā “Citro”. Par notikušo tika informēta Valsts policija, kuras darbinieki ieradās notikuma vietā tālāko procesuālo darbību veikšanai”.

Izposta Siguldas svētku ekspozīciju

Siguldā vandaļi izdemolējuši un ar rupjiem vārdiem aprakstījuši svētku māksliniecisko kopdarbes ekspozīciju Stacijas laukumā. (Foto: Siguldas novada pašvaldība)

Siguldā pie dzelzceļa stacijas ar rupjiem vārdiem aprakstīts, sadauzīts un izlaupīts pilsētas kultūras centra „Siguldas devons” ierīkotā brīvdabas kultūras telpa – kopdarbes laboratorija, kura jau vairāk nekā gadu sniedz mākslas un kultūras pienesumu pilsētai. Tur kāds izpostījis ar mīlestību radītās mākslinieku ekspozīcijas. Namiņi ir izdemolēti, aprakstīti ar rupjiem vārdiem un mākslas darbi, kas tajos atradās, ir bojāti un salauzti. Siguldas novada pašvaldība ziņo: 

„Bija pagājušas vien četras dienas, kad Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā esošajās koprades laboratorijās iekārtota jauna ekspozīcija “#S!mtiemsajūtu”, kurā, iedvesmojoties no latviešu tautas un autorpasakām, atspoguļotas četras pasakās paustās vērtības – piedošana, mīlestība, brīnums un vēlēšanās. Diemžēl 24. novembrī konstatēts, ka kāds šo ar mīlestību radīto darbu ir izpostījis. Siguldas novada pašvaldība un Pašvaldības policija lūdz atsaukties aculieciniekus. Aicinām sabiedrību būt līdzatbildīgiem, savukārt tiem, kas paveica šo nedarbu, lūdzam atsaukties, jo tas var kalpot kā vainu mīkstinošs apstāklis!”

Neģēļi koprades telpu nav saudzējuši: izvandīti namiņi, noplēsti marķieri, ar rupjiem vārdiem apzīmēti namiņi un mēbeles, izmētātas svētku dekoratīvās bumbas, atlauzts tur izliktās lādes vāks, paņemtas skaisti iesaiņotās dāvaniņas un sabojātas citas ekspozīcijas lietas, kuras Alberta koledžas Pasākumu producēšanas programmas 1. kursa studenti sadarbībā ar mākslinieci Ivetu Bamberi bija ar mīlestību veidojuši.

Mežus „okupē” vecas autoriepas

Vidzemes mežos šomēnes parādījušās vairākas nolietotu autoriepu nelegālās izgāztuves. * (Foto: Latvijas valsts meži)

Sākoties ziemas sezonai, kad spēkratiem vasaras riepas jānomaina pret ziemas, likumpaklausīgie autovadītāji paradoksālā kārtā kļūst par tiešajiem vai netiešajiem likumpārkāpumu atbalstītājiem. Tā tas noticis arī šogad. Pie tam, izteiktāk nekā iepriekšējos gados. Vārdu sakot – nevienam nevajadzīgās un nolietotās vasaras riepas tiek izmestas mežā zem eglītes, kā savdabīga Ziemassvētku „dāvana”. „Latvijas valsts meži” (LVM) uztraukušies:

„Ziemas tuvošanās auto īpašniekiem nozīmē rūpes par sava spēkrata riepu nomaiņu. Ik gadu šajā laikā ievērojami pieaug mežā izmesto bīstamo atkritumu - autoriepu – daudzums. Vidzemes reģiona mežos pirmajās novembra dienās konstatētas jau vairāk nekā simts bezatbildīgi izmestas autoriepas”.

LVM Rietumvidzemes reģiona mežkopības vadītājs Guntars Kampernovs stāsta: „Nolietoto autoriepu utilizācijas jautājums ik gadu saasinās riepu maiņas laikā, jo īpaši pirms ziemas riepu nomaiņas rudenī. Novembra pirmajā nedēļā Vidzemes reģiona mežos fiksēti divi gadījumi, kad riepas mežā izmestas lielā apjomā – Ropažu iecirknī konstatējām 54 izmestas riepas, savukārt Vēru iecirknī – vairāk nekā 80 autoriepu”.

LVM vērš iedzīvotāju uzmanību un atgādina, ka atkritumu izmešana mežā ir pretlikumīga. Vainīgā persona par šādu darbību tiek saukta pie administratīvās atbildības, kā arī tai ir jāatlīdzina LVM ar atkritumu savākšanu radītie zaudējumi.

Lai arī šogad samazinājies to atkritumu poligonu skaits, kur privāto auto īpašnieki var bez maksas nodot četras nolietotas autoriepas (parasti par vienas vieglās riepas nodošanu jāmaksā ap 2,5 eiro (par smagā auto – 10 eiro)), joprojām ir savāktuves, kur tās var nodot bez maksas vai nu jebkurš vai arī konkrētās pašvaldības iedzīvotājs.

Citās pašvaldībās par autoriepas nodošanu otrajai pārstrādei jāmaksā samazināta maksa – viens eiro. Parasti šādas veco riepu nodošanas „bezmaksas akcijas” notiek to maiņu aktīvajā posmā, pašreiz – līdz decembra sākumam. Tā kā vajag tikai meklēt un no vecajām autoriepām varat atbrīvoties pilnīgi likumīgi. Ja jau ir autoriepas, tad ir arī auto, ar kuru nolietotos riteņu apvalkus varat aizvest līdz atkritumu savāktuvei. Te gan jāteic, ka pārsvarā vecās riepas mežos izgāž „melnie” autoservisi, kuri piedāvā riepu nomaiņu un ir par kūtru nolietotās riepas aizvest uz atkritumu poligonu.

Leišu mēbeļnieki Latgali piegružo ar tūkstošiem tonnu skaidu plākšņu atkritumiem

Augšdaugavas un Preiļu novadu pagastos apmēram 4200 tonnu mēbeļu ražošanas atkritumu izgāzis kaimiņvalsts mēbeļu ražošanas uzņēmums „Skroblu aleja” no Kauņas. (Foto: Valsts Vides dienests. )

Valsts vides dienests (VVD) ne tikai bargi ar pirkstu pakratījis uz mūsu tuvākajiem kaimiņiem – lietuviešiem, bet arī tiem uzstādījis ultimātu. VVD konstatējis Latvijā no Lietuvas nelikumīgi ievestas apmēram 4200 tonnas atkritumu un pieprasījis Lietuvai organizēt to atgriešanu izcelsmes valstī.  VVD informē:

„Dienesta Latgales reģionālā vides pārvalde, septembrī un oktobrī veicot pārbaudes vairākos nekustamajos īpašumos Augšdaugavas un Preiļu novados, konstatēja prettiesisku liela daudzuma mēbeļu ražošanas atkritumu ievešanu Latvijā no Lietuvas. VVD nosūtījis pieprasījumu Lietuvas kompetentajai iestādei organizēt šo atkritumu atgriešanu uz to izcelsmes valsti – Lietuvu.

Kopumā Latvijā, neievērojot šādu atkritumu pārvadājumiem un uzglabāšanai izvirzītās prasības, ievestas vairāk kā 4200 tonnas mēbeļu ražošanas atkritumu – kokskaidu plātņu un saplākšņu atlikumi, kā arī koksnes atgriezumi. Atkritumi Latvijā ievesti, pārkāpjot starptautiski noteikto kārtību. Savukārt nekustamie īpašumi, kuros tie konstatēti, nav paredzēti šo atkritumu apsaimniekošanai, jo tie nav atbilstoši aprīkoti un nav saņemtas nepieciešamās vides atļaujas. Atkritumi nelikumīgi ievesti un uzglabāti Višķu pagastā (Augšdaugavas novads) un Rušonas pagastā (Preiļu novads). 

VVD rīcībā esošā informācija liecina, ka atkritumi Latvijā visdrīzāk nelikumīgi ievesti no Lietuvas uzņēmuma “Skroblu aleja”, kas reģistrēts Kauņā. Savukārt nelikumīgos atkritumu sūtījumos un neatbilstošā atkritumu apsaimniekošanā iespējams iesaistīts Igaunijā reģistrēts uzņēmums “PUDŽI” un Lietuvā reģistrēts uzņēmums “Nikleda”. Sākotnējā analīze liecina, ka abu šo uzņēmumu valdes loceklis ir viena un tā pati Latvijas fiziska persona, bet nekustamie īpašumi, kur Latvijā nelikumīgi ievestie atkritumi uzglabāti, saistīti ar iepriekš minētās personas ģimeni.
 
VVD par konstatētajiem pārkāpumiem uzsācis astoņus administratīvo pārkāpumu procesus par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšanu un atkritumu pārrobežu pārvadājumiem noteikto prasību pārkāpšanu, kā arī darbību bez nepieciešamās vides atļaujas.

Saistītās ziņas

Siguldā aiztur medicīnas iestādes darbinieci, kura paziņām dāvinājusi viltotus Covid-19 sertifikātus 2
Kuldīdzniece murgo par rupju tēviņu, pāvilostniekus tracina ziņa par kaķiem, Ventspilī skrejriteni ietērpj sejas maskā: kriminālā province
Piemēslo Pelču pagasta mežus, dramatiska pakaļdzīšanās uz Daugavpils šosejas, Kurzemes tīņi dzer un smēķē: kriminālā province

Tā kā, veicot administratīvā pārkāpumu procesa lietas materiālu izvērtēšanu, VVD ieskatā, iespējams, saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes, VVD nosūtīja lietas materiālus izvērtēšanai Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei. Papildus par konstatēto informēts arī Valsts ieņēmumu dienests, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests un Valsts Darba inspekcija”.

Citi šobrīd lasa

Speciālo uzdevumu bataljons savalda burku mētātāju, "sašņorē" suteneri un narkomānu, atbrīvo vēžus: kriminālā province
"Situācija ir traģiska!" Latviešu pāris, kurš ceļo pa Āfriku un veido saturu soctīklos, nāvējoši notriec cilvēku 4
Zelenska padomnieks Arestovičs atklāj, ka domā kandidēt uz Ukrainas prezidenta amatu – taču ir viens nosacījums 11
Pievienot komentāru