foto: LETA (Evija Trifanova)
Opozīcija: valsts augstāko amatpersonu atalgojuma pieaugums nav pieņemams, jo atbilstošs atalgojums netiek nodrošināts mediķiem un citiem iedzīvotājiem
Saeimas deputāts Ēriks Pucens.
Sabiedrība
2021. gada 15. novembris, 21:13

Opozīcija: valsts augstāko amatpersonu atalgojuma pieaugums nav pieņemams, jo atbilstošs atalgojums netiek nodrošināts mediķiem un citiem iedzīvotājiem

Jauns.lv / LETA

Valsts augstāko amatpersonu atalgojuma pieaugums no 2023.gada nav pieņemams, jo atbilstošs atbalsts netiek nodrošināts mediķiem, citu profesiju pārstāvjiem un pensionāriem, šodien debatēs Saeimā norādīja opozīcijas pārstāvji.

Saeimas vairākums tomēr noraidīja valsts nākamā gada budžeta pakotnes grozījumos Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā opozīcijas iesniegto priekšlikumu atteikties no Valsts prezidenta atalgojuma pieauguma no 2023.gada. 

Priekšlikumus izslēgt no likumprojekta Valsts prezidenta atalgojuma pieaugumu iesniedza Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcija, deputāti Ēriks Pucens (R), Evija Papule (R), Kaspars Ģirģens (R), Vjačeslavs Dombrovskis (R), Ļubova Švecova (LPV), Jūlija Stepaņenko (LPV) un Ralfs Nemiro.

Tika noraidīts arī šo pašu opozīcijas deputātu virzītais priekšlikums atteikties no 2023.gadā paredzētā atalgojuma pieauguma Saeimas deputātiem, valdības locekļiem un vairākām citām tiesu un valsts iestāžu augstām amatpersonām.

Debatēs deputāts Viktors Valainis (ZZS) norādīja, ka šajā jautājumā jāņem vērā nepietiekamais atalgojums mediķiem un nepietiekamais atbalsts pensionāriem - līdz ar to sagatavotie grozījumi par atalgojuma pieaugumu amatpersonām ir necieņu izrādošs žests šīm cilvēku grupām. Valsts prezidents ļoti simboliska amatpersona, kurai atalgojumu nevar palielināt, nerēķinot to, kas valstī notiek citās jomās, sacīja politiķis.

Valainis uzsvēra, ka šie grozījumi būtu jāskata trijos lasījumos, nevis kā pašlaik steidzamības kārtā divos lasījumos, un ka augstāko amatpersonu atalgojumam pieaugumam šajā brīdī likumā nevajadzētu būt.

Parlamentārietis Sergejs Dolgopolovs (S) uzsvēra, ka Valainim un citiem kolēģiem ir taisnība, ka valsts augstākajām amatpersonām atalgojumu nevar celt, ja valsts nevar nodrošinot pienācīgu algu mediķiem, zinātniekiem un mācībspēkiem. Deputāts Edgars Tavars (ZZS) savā uzstāšanās reizē vaicāja, ar ko Valsts prezidents Egils Levits būs labāks prezidents laika posmā no 2023.gada sākuma līdz 2023.gada vidum, kad uz viņu attieksies šis atalgojuma pieaugums.

Deputāts Ivars Zariņš (S) pauda, ka Levits esot vainojams pie tā, ka pie varas esošie peldas bezatbildībā un visatļautībā. Tagad ar šo gaidāmo atalgojuma pieaugumu pēc nedaudz vairāk kā gada Levitam tiekot atmaksāts par viņa atbalstu valdībai, atzīmēja politiķis.

Dombrovskis pauda, ka, lai gan agrāk viņš piekristu tam, ka nav pieklājīgi uzdot jautājumus par Valsts prezidenta atalgojumu, bet šī lieta ir saistīta ar to, kādus priekšlikumus iesniedz Valsts prezidenta kanceleja, piemēram, par līdzekļu piešķiršanu flīģelim. Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ir atbalstījusi valdības priekšlikumu, ka attiecīgie līdzekļi flīģelim netiek piešķirti.

Neuzklausot opozīcijas iebildumus, Saeima šodien atbalstīja valdības priekšlikumu noteikt, ka Valsts prezidentam un viņa laulātajam sedz reprezentācijas izdevumus 20% apmērā no noteiktās mēnešalgas.

Dombrovskis uzsvēra, ka nav pieņemami, ka valsts augstākajām amatpersonām tiek piedāvāts palielināt reprezentatīvos izdevumiem situācijā, kad pietrūkst liels skaits ārstu un medmāsu un slimnīcām nākas saukt palīgā brīvprātīgos.