Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

FOTO: Valsts prezidents Egils Levits ar kundzi krastmalā atklāj Lielo talku 10

Sabiedrība
24. aprīlī 10:42 2021. gada 24. aprīlī 10:42
  Jauns.lv
Šodien no pulksten 9.00 līdz 15.00 vairāk nekā 1200 vietās Latvijā 14. reizi notiek Lielā talka, lai sakoptu vai labiekārtotu savu tuvāko apkārtni.

No paša rīta talkošanu 11. novembra krastmalā pie Lielā Kristapa pretī Prezidenta pilij atklāja Lielās talkas patrons Valsts prezidents Egils Levits ar dzīvesbiedri Andru Leviti, kā arī Lielās talkas vadītāja Vita Jaunzeme.

Prezidents dalījās patīkamās atmiņās par iepriekšējā gada talku, kad viņš piedalījies Igaunijas pierobežas sakopšanā, iestādījis koku un saticies ar igauņu kolēģiem.

Šogad Levits ar kundzi talkos tepat Rīgā, Imantā, kopā ar kustību “Par neatkarīgu dzīvi”. Kustība rūpējas par jauniem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Vietā, kur prezidents talkos, tikšot uzbūvēta grupu māja, kur šie ļaudis varēs dzīvot neatkarīgi, bez citu palīdzības, pauda Levits.

Tikmēr Egila Levita dzīvesbiedre Andra Levite pauda cerību, ka nākotnē Latvijas sabiedrībā aizvien pieaugs apziņa par nepieciešamību ikdienā piedomāt par attieksmi pret savu vidi.

“Ir dabas katastrofas – zemestrīces, vulkāna izvirdumi –, bet mašīnas riepas mežā nav dabas katastrofa, tas ir cilvēka darbs, jeb, precīzāk – nedarbs,” pauda Andra Levite.

Par šī gada Lielo talku:

Tīmekļvietnē Talkas.lv talkotāji var gan apskatīties "Piesārņoto vietu karti", plānojot savus Lielās talkas darbus, gan arī pieteikt savas talkas.

Ņemot vērā paaugstinātās drošības apstākļus un pašlaik noteikto sociālās distancēšanās aicinājumu, talkotāji aicināti lielāku uzsvaru likt uz individuālo talkošanu, tāpēc ir pieejama arī īpašā solo talkas karte, kur savu atkritumu savākšanas vietu var atzīmēt tie, kuri dosies talkot vienatnē.

Tīmekļvietnē atrodamas trīs interaktīvās Lielās talkas kartes, kurās var pieteikt savu labiekārtošanas vai atkritumu savākšanas talku.

Šogad Lielās talkas vadmotīvs ir "Par zaļu Latviju – katrs atsevišķi, bet visi kopā".

Talkas beigās atkritumu maisi jānogādā noteiktās vietās pašvaldības teritorijā.

Lai uzzinātu tuvāko atkritumu savākšanas vietu, talkotājus aicinām vērsties pie savas pašvaldības talkas koordinatora vai atrast tuvāko oficiāli reģistrēto talkas vietu Lielās Talkas mājaslapā "https://talkas.lv/apstiprinatas-talkas/".

Ja talkas laikā ir atrasti lielgabarīta atkritumi, piemēram, mēbeles, matrači, būvgruži vai bīstamie atkritumi, proti, baterijas, elektro-iekārtas, medicīnas atkritumi, jāsazinās ar savas pašvaldības koordinatoru par tālāku rīcību. Ja, talkojot dabā vai pilsētas teritorijā, kāds atrod mirušu dzīvnieku, to nedrīkst aiztikt, bet par atrasto jāziņo attiecīgajai pašvaldībai.

Savukārt, ja talkotājs ierauga vairāk nekā divus ievainotus vai bojā gājušus dzīvniekus, jāziņo operatīvajam dienestam pa tālruni 112.

Gadījumos, kad tiek atrasti nezināmas izcelsmes vai dzīvībai bīstami atkritumi, sprāgstvielas nekavējoties jāziņo operatīvajam dienestam, zvanot uz 112.

Situācijā, ja ir šaubas par atrasto atkritumu stāvokli, nekādā gadījumā nevajag tiem tuvoties vai tos aiztikt. Jāsazinās ar drošības instancēm, kuras informēs par rīcību konkrētajā situācijā.

Saistītās ziņas

Lielā Talka saņem atzinību par pasaulē augstāko talkotāju aktivitāti 2020. gada Pasaules talkā
Levits: pirms mēneša baumu līmenis sita augstu vilni, bet tagad valdība kļuvusi konstruktīvāka 1
Vecāku organizācijas lūdz Levitu paglābt daudzbērnu māti no cietuma 13

Lielā talka ir nevalstiska kustība Latvijā, kas kopš 2008. gada ne tikai katru gadu organizē talkas visā valstī, bet īsteno arī dažādus projektus sabiedrības izglītošanai vides aizsardzības jautājumos.

Lielās talkas patrons ir Valsts prezidents, ierindojot Latviju starp pirmajām valstīm pasaulē, kur vides aktivitātēm ir valstisks atbalsts tik augstā līmenī. 2019. gada augustā patronāžu pārņēma jaunais Valsts prezidents Levits.

Citi šobrīd lasa

Kas notiks ar Rīgas centra "spoku" - Vidzemes tirgu?
VIDEO: bruņots students atklāj uguni universitātē Krievijā; gājuši bojā astoņi cilvēki, vairāk nekā 20 ievainoti 11
Igors Linga par dzīvi pēc brāļa zaudējuma: "Bija jāsāk no nulles"
Skatīt visus komentārus

"Блондинкой лучше": зачем Кристина Орбакайте резко сменила имидж?

Дженнифер Энистон рассказала, как работала курьером в Нью-Йорке