Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Ar ko atšķiras jaunais Covid-19 paveids? Skaidro infektologi 17

Sabiedrība
3. martā 20:16 2021. gada 3. martā 20:16
  Bez Tabu, TV3
Pēdējo nedēļu laikā Latvijā izplatās jauns Covid-19 paveids, kas iedzīvotājiem liek uzdot jautājumu - ar ko tas atšķiras no mums jau zināmā vīrusa?

Sākotnēji jaunais Covid-19 paveids konstatēts Lielbritānijā. Saistībā ar bažām par tā izplatīšanos, Latvija pat paspējusi pārtraukt pasažieru satiksmi ar Apvienoto Karalisti, vēsta TV3 raidījums "Bez Tabu".

Pēc pēdējiem Lielbritānijas premjerministra Borisa Džonsona izteikumiem, vietējie ir cerību pilni pie ierastā ikdienas ritma atgriezties vasarā.

"Lielbritānijas celmam mums nav zināms īsti, kur viņš ir parādījies. Nav redzams šis starpposms. Bija viens cirkulējošais celms un pēkšņi parādās jauns celms. Tas nozīmē, ka kaut kur potenciāli kādā indivīdā vai dzīvniekā ir notikušas mutācijas, lai šis jaunais celms parādītos un pēc tam izplatītos.

Kas viņam ir savādāks ar to, kas mums līdz šim bija pazīstams – viņš ir infekciozāks. Potenciāli arī klīniskās pazīmes varētu būt smagākas, bet uz doto mirkli vēl trūkst precīzu epidemioloģisko datu par to, cik viņš varētu būt klīniski smagāks," skaidro veterinārmedicīnas fakultātes dekāns Kaspars Kovaļenko.

Lai turpinātu dzīvot un vairoties vīruss pielāgojas jaunai populācijai, tāpēc arī turpmāk saskarsimies ar jauniem vīrusa paveidiem.

"Šis vīruss var nonākt arī dzīvnieku populācijā. Runājot par šo Lielbritānijas celmu, potenciāli tam infekciozitāte arī dzīvnieku populācijā varētu būt augstāka. Līdz ar to dzīvnieki varētu potenciāli šo vīrusu savā starpā pavairot, pēc tam nododot cilvēkiem. Mums vēl ir daudz nezināmā par šo vīrusu."

"Tas ko mēs zinām, ka šis Lielbritānijas variants izplatās tā teikt veiksmīgāk no vīrusa viedokļa un ir arī ziņas no Lielbritānijas pētniekiem, ka, iespējams, tas var izraisīt arī smagākas slimības formas," norāda infektoloģe Sniedze Laivacuma, piebilstot, ka šobrīd ir pāragri runāt par ierobežojumu mīkstināšanu.

Esot jānovēro, kā izplatās jaunais vīrusa celms. Arī vakcīnu ražotājiem jādomā par pošu pielāgošanu jaunajiem paveidiem. Tomēr neesot šobrīd arī pamata teikt, ka esošās vakcīnas nepasargās no jaunajiem vīrusa celmiem.

"Jāsagatavojas, ka tuvākais gads nebūs tāds, kāds mums bija pirms," norāda Laivacuma. Saslimstības samazināšanās atkarīga no ikviena iedzīvotāja un tā, cik ļoti sabriedrība ievēros noteiktos ierobežojums. Plašāk skatieties augstāk pievienotajā sižetā.

Citi šobrīd lasa

De Niro, Džodija Fostere, 50 Cent un citas slavenības, kas uzaugušas netradicionālās ģimenēs
Īsa pamācība logu tīrīšanā. Vai spodrināt logus ar avīžpapīru?
Baltkrievu politiķa Cepkalo ģimenes sadzīve Rīgā. Sieva Veronika par līmeni šeit: "Es sākumā tam nespēju noticēt" 3
Skatīt visus komentārus

Папарацци "поймали" беременную Меган Маркл с сыном на прогулке в Лос-Анджелесе

"Я на 6% русская!": звезда сериала "Великолепный век" Мерьем Узерли удивила признанием