Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Unikālās pagalma bobsleja trases saimnieks no Rūjienas: "Laikam jau laukos gudri cilvēki dzīvo"
Aivis Bērziņš. (Foto: REUTERS/SCANPIX)

Unikālās pagalma bobsleja trases saimnieks no Rūjienas: "Laikam jau laukos gudri cilvēki dzīvo"

Novadu ziņas
22. februārī 06:46 2021. gada 22. februārī 06:46 | Papildināts, 22. februārī 10:47
  Dace Ezera | Kas Jauns Avīze
Kad mazie rūjienieši Miks un Paula grib nošļūkt pa reni ar bobu, viņiem nav jābrauc uz Siguldu – tētis pašu mājas pagalmā ir uzbūvējis aptuveni 170 metru garu bobsleja trasi.

Precizēts virsraksts!

Brauc gan bērni, gan mamma Dana, kad var, ziemas priekus izbauda arī kaimiņi, draugi un paziņas. Tagad gan pandēmijas laikā ar ciemiņu uzņemšanu jāievēro piesardzība, bet pašu ģimenei ir lielie sportošanas prieki. No sākotnējiem pārdesmit metriem izaugusī trase vijas apkārt visam ābeļdārzam. 

Viss sākās ar slīdkalniņu

“Izbūvēt bobsleja trasi – tas bija viens klikšķis galvā. Piedzima dēls Miks, un vajadzēja sētā uztaisīt slīdkalniņu. Puika auga, slīdkalniņš viņam līdzi un izauga līdz nelielai bobsleja trasei pašu ģimenes vajadzībām. Sākums trasei bija no smilšu un grants čupas,” “Kas Jauns Avīzei” stāsta Aivis.

Trase pastāv jau sešus gadus, viss izdomāts darba gaitā un pašmācības ceļā, zināšanas trases izbūvei nav meklētas pat internetā. “Laikam jau laukos gudri cilvēki dzīvo,” smej Aivis.

Tas bijis smags fizisks darbs, mācoties no paša kļūdām, ar katru gadu trase uzlabota. “Kad laiks atļāva, taisīju, nebija jau tā, ka izveidoju vienā dienā. Visi pamati jāsagatavo rudenī – novembrī, kamēr vēl nav sals,” teic meistars. Tad uzstāda bortus, trases pamatu izkaisa ar smiltīm, kad laikapstākļi ļauj, trasi veido no sniega un ūdens.

Jādarbojas ar domu – ziemā būs sniegs vai tikai kailsals. “Ja būs sniegs, tad pilnveidošu vienā vietā, ja kailsals, tad citur,” Aivis priecājas, ka šogad ir īsta ziema, jo pirmajos gados, nesagaidot salu un sniegu, pat nolaidušās rokas.

“Pērn trasi uztaisīju velti, sala nebija. Galvenais – vajag sniegu, lai varētu perfekti uztaisīt. No rīta trase jāaplej ar siltu ūdeni, bet nevajag pārspīlēt, citādi būs pārāk ātra.” Aivis gādā par trases konstrukcijām, sieva ar bērniem tīra sniegu.

Par bobiem pārtop javas blakusvāģi

Ģimenē ir divi bobi, arī paša būvēti – no motocikla Jawa blakusvāģiem, piestiprināts finieris, un par sliecēm kalpo ūdens caurules. Kamēr ar vienu brauc lejā, otru jau var vilkt kalnā. 

“Septiņgadīgais dēls Miks jau pats velk bobu augšā, bet četrgadīgā Paula arī brauc uz nebēdu. Vismaz nesēž pie televizora, datora, telefona spēlītēm, iet laukā kaut ko padarīt. Galvenais – lai bērni pa āru padzīvojas,” priecājas tētis. Var arī divatā saķerties un laisties pa trasi ar ābolīšiem, zem dibena liekamiem šļūkšanas paliktņiem. No ciemiņiem vecākais boba braucējs ir 82 gadus vecs, jaunākajai, kas nobraukusi – septiņi mēneši.

Ieiet azartā

Bērziņi iekļuvuši arī ārzemnieku uzmanības centrā – viņu veikumu rādījusi Zviedrijas televīzija, paziņas zvanījuši no Nīderlandes, stāstot, ka redzējuši turienes televīzijā.

Tas gan nav pašmērķis. “Mērķis bobsleja trasei – lai būtu kur pašiem izklaidēties. Galvenokārt bērniem, bet tur jau ieiet azartā, jāizdomā, kā līkumos pareizi izbraukt. Katru gadu trasi pārtaisu, zinu, kur pieļautas kļūdas, un daru pa jaunam,” teic Aivis.

“Bērniem jāsniedz sportiskas iemaņas, varbūt nākotnē izaugs par sportistiem. Bet vajag vispusību – basketbolu, slidošanu, slēpošanu, arī pie darba lēnām jāradina un jānāk palīgos sniegu tīrīt,” piebilst uzņēmīgais tētis.

Citi šobrīd lasa

Kādam vīrietim neizprotamā veidā izdevies stundām klaiņot pa vienu no apsargātākajām pasaules vietām 2
Kurš atbildēs, ja pēc ierobežojumu atcelšanas būs Covid-19 uzliesmojums un slimnīcās gulēs tūkstošiem pacientu? 24
Sasirdzis Samantas Tīnas uzticamais draugs Skarabejs 2
Pievienot komentāru

"Две-три стирки в день и мытье посуды": Клуни рассказал о жизни на карантине с женой и детьми

Букингемский дворец прокомментировал состояние 99-летнего принца Филиппа