Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga saņem "Astra Zeneca" vakcīnas pret Covid-19 pirmo devu Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā. (Foto: Paula Čurkste/LETA)

Profesors Skudra nav pārliecināts, vai augstākās amatpersonas un eksprezidenti tiek vakcinēti piemērotā brīdī 18

Sabiedrība
14. februārī 09:15 2021. gada 14. februārī 09:15
  Jauns.lv / LETA
Politiķu un viedokļu līderu ārpuskārtas vakcinēšana pret Covid-19 ir saprotama, bet par laiku, kad to būtu vislabāk darīt, var diskutēt, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

Eksperts skaidroja, ka vakcinēšanās pati par sevi ir atbalstāma un vajadzīga lieta. Viņš norādīja, ka politiķiem, kuriem ir jākontaktējas ar citām personām, ir lielāki veselības riski, kas arī pamato potes saņemšanu. No Skudras teiktā izrietēja, ka ir saprotama arī Valsts prezidenta, Ministru prezidenta, ārlietu ministra un veselības ministra vakcinēšanās, jo viņiem ir intensīvi jākontaktējas ar citiem cilvēkiem un var būt paredzētas dažādas tikšanās.

"Daudzi trokšņo" par to, ka valdības sēdēs uz jautājumu apspriešanu netiek pieaicinātas daudzas organizācijas, taču valdības sēžu dalībniekiem ir jābūt vakcinētiem, lai šīs sanāksmes varētu normāli noritēt klātienē, norādīja Skudra.

Eksperts skaidroja, ka situācijā, kurā pieejamo vakcīnu skaits ir ļoti mazs, loģiski būs lielāks negatīvās publicitātes efekts. Eiropas valstīs prakses šajā jautājumā mazliet atšķiras, piemēram, Vācijā, kur izskan arī viedoklis, ka politiķus vajadzētu vakcinēt vēlāk, vakcīnu ir nesalīdzināmi vairāk nekā Latvijā. Kā piemēru profesors minēja Vācijas veselības ministru, kurš ilgu laiku nebija vakcinējies.

Viņš norādīja, - ja pieņemam, ka Latvijā apmēram trešdaļa cilvēku pašlaik nav gatava vakcinēties, tad sanāk, ka ar bijušo Valsts prezidentu Vairas Vīķes-Freibergas un Gunta Ulmaņa vakcinēšanu bija iecerēts iedrošināt "daļu publikas". Taču Latvijā pašlaik ir tik maz vakcīnu, ka iedrošināšana pašreizējā momentā neesot racionāla un jēgpilna, jo drīzāk to vajadzētu veikt marta beigās vai aprīļa sākumā, kad esot gaidāms lielāks pieejamo vakcīnu skaits.

Skudra norādīja, - ja kādi ministri ir atteikušies no vakcinācijas, jo uzskata, ka nav īstais brīdi, tad valdība atkal ir nodemonstrējusi savu sašķeltību. Valdībai jautājumā par tās locekļu vakcinēšanos tieši šajā brīdī vajadzēja ievērot vienotu līniju, domā eksperts.

Savukārt par sociālajos tīklos izskanošo kritiku par politiķu soli Skudra atzīmēja, ka šajā jautājumā ir izskanējuši atšķirīgi viedokļi un nav veikta socioloģiska aptauja, kāds īsti ir sabiedrības viedoklis.

Kā ziņots, "Twitter" vairāki lietotāji kritizējuši vismaz atsevišķu ministru un deputātu vakcinēšanu, norādot, ka priekšroka uz poti jādod tiem, kuriem ir lielāks risks saslimt ar un nomirt pēc inficēšanās ar Covid-19.

Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga saņem "Astra Zeneca" vakcīnas pret Covid-19 pirmo devu Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā. (Foto: Paula Čurkste/LETA)

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka līdztekus "vakcinācijas vēstnešiem" pie vakcīnas tika arī vairāki politiķi, kuru pienākumus saista ar nacionālās drošības un valsts pamatfunkciju nepārtrauktības nodrošināšanu.

Tādējādi vakcinēts tika Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), labklājības ministre Ramona Petraviča (Par cilvēcīgu Latviju (PCL); KPV LV), iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (PCL; KPV LV), aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP), ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (PCL; KPV LV), finanšu ministrs Jānis Reirs (JV), kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV). Tāpat vakcinēti tika arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Māris Kučinskis (ZZS), Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns (JKP) un Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Rihards Kols (NA).

Saistītās ziņas

LTV: dīvainības, ko atklāj ar vakcīnu piegādi saistītie līgumi
“Šļircei vāciņš virsū!” Stradiņi kliedē dezinformāciju un skaidro, kā tika vakcinēts premjers 21
"Toreiz Statoils, tagad vakcinācija!" Soctīklos šūmējas par amatpersonu potēšanu pret Covid-19 7

Par augstāko valsts institūciju un amatpersonu īstenotu vienotu valsts politiku nacionālās drošības jomā valstī atbild Nacionālā drošības padome, kuras sastāvā ir Valsts prezidents, Saeimas priekšsēdētājs, Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs, Ministru prezidents, aizsardzības ministrs, ārlietu ministrs, iekšlietu ministrs, kā arī padomes sēdēs ir tiesības piedalīties ģenerālprokuroram. No Saeimas Prezidija pieciem locekļiem vakcīna pašlaik paredzēta trim cilvēkiem - Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (NA), kā arī spīkeres biedrēm - Dagmārai Beitnerei-Le Gallai (JKP) un Inesei Lībiņai-Egnerei (JV).

Lai arī minēto personu vakcinācija publiskajā telpā tiek saistīta ar to, ka šo cilvēku pienākumi saistīti ar nacionālās drošības un valsts pamatfunkciju nepārtrauktības nodrošināšanu, Pavļuts iepriekš arī akcentēja, ka "amatpersonu vakcinēšanās pret Covid-19 būs kā papildu arguments vajadzībai vakcinēties ikkatram", tādējādi faktiski norādot, ka arī politiķi pilda tā dēvēto "vakcinācijas vēstnešu" funkciju.

Citi šobrīd lasa

Karaļnama eksperte domā, ka Harija un Meganas laulība nebūs mūžīga 2
Atpūtas laikā Ēģiptē miris divus gadus vecs Igaunijas pilsonis 7
Vakcinācijas biroja darbiniekiem būtiski samazinās algas 13
Skatīt visus komentārus

"Жена видела, как я угасал": Дмитрий Дюжев начал превращаться в старика

Последняя стадия рака, двойной брак с эстонцем: непростая судьба звезды "Чародеев"