Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Finanšu ministra padomnieks Ints Dālderis. (Foto: LETA)

Eiropas Komisijā iesniedz Latvijas Atveseļošanas un noturības plāna projektu

Sabiedrība
9. februārī 12:37 2021. gada 9. februārī 12:37
  Jauns.lv
Otrdien, 9. februārī, Finanšu ministrija (FM) iesniegusi izskatīšanai Eiropas Komisijā (EK) Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) plāna projektu.

Saistītās ziņas

Latvija nav iesniegusi EK atveseļošanās programmu, kur uz neatdošanu varētu saņemt 2 miljardus eiro, teic Ameriks 15
Izskatīšanai valdībā iesniegs Latvijas Atveseļošanās un noturības mehānisma plāna projektu
Kalniete: Veidojot Latvijas plānu Atveseļošanās fonda izmantošanai, nevajadzētu ļauties dažādu lobiju spiedienam

“Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna projekta sagatavošanā ir ieguldīts intensīvs darbs, sadarbojoties nozaru politikas veidotājiem un partneriem. Šobrīd laiks nākamajam solim – noskaidrot Eiropas Komisijas viedokli un sabiedrības domas par plānā paredzētajām reformām un investīcijām, ņemot vērā, ka ANM sniegs mums plašas iespējas  jau uzsākto strukturālo reformu atbalstam un primāri investīcijām zaļajā un digitālajā ekonomikas transformācijā,” uzsver finanšu ministra padomnieks Ints Dālderis.

ANM ir jauna,  EK centralizēti pārvaldīta budžeta programma, kas izveidota papildus 2021. – 2027. gada plānošanas perioda ES daudzgadu budžetam. ANM plāna projekts ir sagatavots atbilstoši Nacionālā attīstības plāna mērķiem un EK ieteikumiem, ņemot vērā Eiropas Savienības (ES) Padomes noteiktās rekomendācijas stabilai un veiksmīgai Latvijas izaugsmei. 

Pēc viedokļa saņemšanas no EK un sabiedriskās apspriedes rezultātiem, plāna projekts sadarbībā ar sociālajiem un sadarbības partneriem tiks pilnveidots. Ieviešanas nosacījumi konkrētiem investīciju projektiem tiks izstrādāti pēc tam, kad konkrēti plānotie investīciju pasākumi tiks apstiprināti Ministru kabinetā. Saskaņā ar ANM regulas nosacījumiem, ANM plāna gala versija jāiesniedz apstiprināšanai Eiropas Komisijā un ES Padomē ne vēlāk kā līdz 2021 .gada 30. aprīlim. ANM līdzekļi Latvijai varētu būt pieejami šā gada otrajā pusē.

Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fondā Latvijai ir iezīmēti 1,6 miljardi eiro.

Lai novērstu Covid-19 pandēmijas radīto kaitējumu ekonomikai un sociālajai jomai, stimulētu Eiropas atgūšanos, kā arī aizsargātu un radītu darbavietas, EK šī gada pavasarī ierosināja ieviest vērienīgu Eiropas atveseļošanas plānu. Būtiska daļa no Eiropas atveseļošanas finansējuma novirzīti ANM. Mehānisma mērķis – atbalstīt reformas un investīcijas, īpaši,  kas saistītas ar pāreju uz zaļo un digitālo ekonomiku, kā arī mazināt krīzes radīto sociālo un ekonomisko ietekmi.

Šāda mēroga ES atbalsta instrumenta radīšana salīdzinoši tik īsā laika posmā ir nebijis precedents. 2020. gada izskaņā ES likumdevēji panāca konceptuālu vienošanos par ANM regulējumu, kuru plānots apstiprināt Eiropas Parlamentā šī gada februāra sākumā. 

Darbs pie ANM ieviešanas tiek organizēts sešos virzienos – klimata pārmaiņas un ilgtspēja, digitālā transformācija, ekonomikas transformācija un produktivitātes reforma, veselība, nevienlīdzības mazināšana un likuma vara. 20% no ANM līdzekļiem pēc EK ieteikumiem plānots ieguldīt digitalizācijā, bet 37% – klimata mērķu sasniegšanā. Nevienlīdzības mazināšanai  plānots novirzīt 330 miljonus eiro (20% no ANM līdzekļiem), veselības nozares projektiem - 181,5 miljonus eiro (11%), ekonomikas transformācijas un produktivitātes reformām - 165 miljonus eiro (10%), bet likuma varas stiprināšanai - 33 miljonus eiro (2%). Garantēti pieejamais finansējums Latvijai ir 1,65 miljardi eiro, līdz ar to ANM plāns šobrīd sagatavots par šo summu.

Ikviens interesents aicināts sniegt savu viedokli un komentārus uzsāktajā sabiedriskajā apspriešanā par ANM plāna projektu. 

Ar ANM plāna projektu ikviens interesents var iepazīties FM mājaslapā. Komentārus un priekšlikumus par ANM plāna projektu un tā pielikumiem var iesniegt elektroniski, līdz šī gada 9. martam, sūtot tos uz e-pasta adresi: rrf@fm.gov.lv .


 

 

Citi šobrīd lasa

FOTO: Tavu skaistumu! Uzvaras parkā graciozi zied krāšņās sakuras
Lielas pārmaiņas dziedātājas Annijas Putniņas dzīvē
Samaksās jau darba intervijā: "McDonald's" milzu grūtības piesaistīt jaunus darbiniekus 1
Pievienot komentāru

Счастливая герцогиня Кэтрин появилась на публике после похорон принца Филиппа

Тилль Линдеманн спел советский хит на русском языке, и теперь все гадают - зачем!