Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Brīvības ielejas aleja iepretim valdības namam, kurā būtu jāatrodas izstādei Maidana cilvēki, tagad valda klusums.

Policija un drošībnieki atkratās no atbildības par izstādes "Maidana cilvēki" izpostīšanu

Sabiedrība
2015. gada 14. oktobrī 19:13 2015. gada 14. oktobrī 19:13
 
Neviena drošības struktūra neuzņemas atbildību par izstādes „Maidana cilvēki” nopostīšanu iepretim valdības ēkai. Gan policija, gan Rīgas dome atbildību par izstādes nopostīšanu uzveļ tās rīkotājiem. Tā vietā, lai tiesātu huligānus, pie atbildības vēlas saukt izstādes autoru - ukraiņu fotogrāfu Sergeju Meļņikovu

Kasjauns.lv jau rakstīja, ka pagājušajā nedēļā uzbrukumus piedzīvojusi izstāde „Maidana cilvēki”, kurā ASV dzīvojošais ukraiņu fotogrāfs Sergejs Meļņikovs eksponēja lielformāta fotogrāfijas no Maidana notikumiem Kijevā. 5. oktobrī divi prokremliskie huligāni sagāza stendus ar fotogrāfijām un ar nazi sagraizīja „Labējā sektora” karogu, bet naktī uz svētdienu, 11. oktobri, huligāni dažu minūšu laikā sabojāja visu ekspozīciju.

Policija neuzņemas atbildību, kas notiek tās degungalā – valdības ēkas durvju priekšā

Vandalisms notika tikai pārdesmit metru attālumā no ieejas Ministru kabineta ēkā, Brīvības bulvāra alejā. Daudzi izteikuši sašutumu, ka pašā Rīgas centrā neierobežoti var plosīties huligāni un mūsu drošībnieki ālēšanos nav spējuši novērst. Tā vietā visu atbildību vēlas uzgrūst izstādes rīkotājiem un tās autoram.

Drošības policija teic, ka tā nodrošina tikai valsts augstāko amatpersonu apsardzi un tās pienākumos neietilpst valdības ēkas durvju priekšas apsardze. Valsts policija teic, ka tā apsargā tikai valdības ēku, bet Brīvības bulvāra aleja nav Ministru kabineta ēkas teritorija. Savukārt pašvaldības policija aizbildinās, ka pie vainas ir paši izstādes organizatori – viņi melojuši, ka nodrošinās izstādes apsardzi.

Izrādās, ka Ministru kabineta ēkas durvju priekša ir teju vai visbīstamākā teritorija valstī. Ēku apsargājošie policisti neko nav redzējuši, kas notiek durvju priekšā. Arī pašvaldības policija tur nav uzstādījusi novērošanas kameras, jo traucējot koki. Labi, ka ir nejauši apzinīgi garāmgājēji, kas ziņo policijai, kas notiek viņu deguna priekšā…

Rīgas dome vaino izstādes rīkotājus, nevis tās postītājus

Izstādes darbu autors Sergejs Meļnikovs pārmetis Rīgas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam, ka viņš necienīgi izturējies pret izstādes nopostīšanu. Tā vietā, lai pašvaldība nosodītu vandaļus, tā vērsusies pret pašu izstādes autoru.

Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs jau pēc izstādes nopostīšanas apturējis pašvaldības izsniegto atļauju rīkot izstādi „Maidana cilvēki”, jo organizatori nav ievērojuši likuma prasības, tostarp nenodrošināja pasākuma apsardzi. Rīgas Pašvaldības policija saistībā ar to sākusi administratīvā pārkāpuma lietvedību par ekspozīcijas neapsargāšanu, jo nav ievērotas Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likuma prasības.

„Ja šajā pasākumā būtu bijis kaut viens cilvēks, kurš uzmana kārtību, viņš būtu varējis izsaukt policiju,” teica Radzevičs. Uz pārmetumiem, kāpēc Brīvības bulvārī pašvaldības policija nav uzstādījusi novērošanas kameras, kas ļautu momentāni reaģēt uz nekārtībām, pašvaldības policijas priekšnieks Juris Lūkass teica, ka tur būtu ļoti sarežģīti veikt videonovērošanu, jo to apgrūtina koki. Šajā vietā veicot videonovērošanu, vienīgais, ko monitoros varētu redzēt, būtu koki.

Lūkass arī piebilda, ka, apzinoties riskus, pašvaldības policijas darbinieki Brīvības bulvāra koku alejā izstādīto ekspozīciju bija iekļāvuši savā patrulēšanas maršrutā, taču naktī uz svētdienu, apsekojot notikuma vietu pirms izstādes nopostīšanas, neviena aizdomīga persona tuvumā netika pamanīta.

Tikmēr pilsētas izpilddirektors Radzevičs nolēmis vērsties Drošības policijā ar lūgumu izvērtēt izstādes „Maidana cilvēki” autora Meļnikova publiskos izteikumus par Latvijas krievvalodīgajiem iedzīvotājiem. Meļnikovs internetā aicinājis izsūtīt krievvalodīgos no Latvijas lopu vagonos un atvērt viņiem „jaunu GULAGu”. Viņš arī kāda radiointervijā paudis, ka krievi esot ģenētiski deģenerējušies. Tikmēr Meļnikovs LTV skaidroja, ka minētie izteikumi esot apzināta provokācija, kurā Krievijas presē atrodamie raksti ir interpretēti ar mainītiem virsrakstiem.

Ārlietu ministrija, kura atbalstīja izstādes organizēšanu, paziņojusi, ka tā norobežojas no Meļnikova izteikumiem un tos nesaista ar izstādes ekspozīciju.

Latvijas prokrievisko radikāļu aktīvists Staņislavs Bukains, kurš rīkojis atbalsta akcijas Austrumukrainas seperātistu kaujiniekiem, īsi pirms izstādes „Maidana cilvēki” sapostīšanas pie tās nofotografējies. Viņš skaidrojis, ka izstādes konstrukcijas viņam pašas no sevis sabrukušas un viņam uzgāzušās virsū.

Maidana cilvēkus turpinās izstādīt

Paradoksāls ir fakts, ka pirmdien, 12. oktobrī, kad izstāde jau bija nopostīta, pie Ārlietu ministrijas deviņi cilvēki bija pulcējušies, lai pieprasītu slēgt izstādi „Maidana cilvēki”. Izstāde ir slēgta, bet ne jau to aizliedza varas iestādes. To panāca huligānu plosīšanās.

Vienu no izstādes postītājiem 5. oktobrī policijai izdevās aizturēt. 8. oktobrī izstādes konstrukcijas esot it kā apgāzis arī bēdīgi skandalozais prokrieviskās biedrības „GVD Baltija” vadītājs Staņislavs Bukains. Viņu gan tiesa policijai aizliedza aizturēt, jo piekrita Bukaina advokāta sacītajam - Bukains tikai gribējis nofotografēties uz ekspozīcijas fona, bet tā pēkšņi sabrukusi un viņam uzkritusi virsū. Tie, kas izstādi nopostīja naktī uz 11. oktobri, vēl nav notverti. Izmeklēšanā Rīgas Centra iecirknim atbalstu sniedz arī Rīgas reģiona Kriminālpolicijas pārvaldes darbinieki..

Tikmēr izstādes organizatori paziņojuši, ka plāno izpostītos ekspozīcijas darbus izstādīt citās Eiropas galvaspilsētās ar piebildi – tā pret mākslu izturas Rīgā! Tomēr, iespējams, izstādi varēs redzēt vēl citviet Latvijā Rīkotāju rīcībā esot otrs izstādes fotogrāfiju komplekts, kurš varētu tikt izmantots, lai izstādi atklātu kādā citā Latvijas pilsētā. Tikmēr internetā pieteikušies arī izstādes brīvprātīgie apsargi, piemēram, baikeru apvienība „Dieva suņi”.

Izpostīta izstāde „Maidana cilvēki" (LTV Ziņas)

Pretrunīgais “Maidana cilvēki” mākslinieks (LTV „Panorāma”)

Sabojā izstādi par Maidanu (LTV „Panorāma”)


Elmārs Barkāns/Foto: Rojs Maizītis, Facebook, Ieva Čīka/LETA

Citi šobrīd lasa

Divas mūzikas leģendas: Madonna un Bejonsa kopā piedalījušās provokatīvā fotosesijā
Ar jaunu vīrusu Ķīnā inficējušies vismaz 35 cilvēki 5
FOTO: skatītāji ierodas uz Igo dzimšanas dienas koncertu Dzintaru koncertzālē
Pievienot komentāru