Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Zāļu nosaukuma vai zīmola vietā turpmāk norādīs aktīvo vielu. (Foto: Edijs Pālens/LETA)

Vai jaunā recepšu zāļu kārtība neradīs problēmas? 12

Sabiedrība
16. februārī 05:54 2020. gada 16. februārī 05:54
 
Edvīns
Rakickis
| Kas Jauns Avīze
Aprīlī stāsies spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos, izmainot sistēmu, pēc kuras ārsti izraksta recepšu zāles. To nosaukuma vai zīmola vietā turpmāk norādīs aktīvo vielu.

Veselības ministrijas mērķis ir šādi palielināt ražotāju konkurenci un nodrošināt medikamentu pieejamību pacientiem, kuri aptiekā varēs paši pēc sev vēlamās cenas izlemt, kuras zāles pirkt. Proti, vienu un to pašu aktīvo vielu var saturēt dažādi medikamenti, bet cenas var ievērojami atšķirties. Aplēsts, ka gaidāmās izmaiņas ļaus ietaupīt aptuveni 20 miljonus eiro, sniedzot iespēju paplašināt valsts kompensējamo zāļu sarakstu.

Risinājums rasts

Februāra sākumā Veselības ministrijā notika Farmācijas jomas konsultatīvās padomes sēde. Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece sarunā ar veselības ministri Ilzei Viņķeli gan darījusi zināmu, ka pašreizējā e-veselības sistēmas funkcionalitāte radīs problēmas plānotajām pārmaiņām.

"Kas Jauns Avīzei" Aizsilniece apstiprina, ka padomes sēdē nelielas problēmas ar e-veselību ir konstatētas, taču vēlāk, atsevišķas tikšanās laikā ar ministri, jautājums izrunāts un panākts risinājums.

Veselības ministres padomniece nozares politikas plānošanas jautājumos Marta Krivade apliecina, ka e-veselība jau ir pielāgota jaunajai recepšu izrakstīšanas kārtībai. Tas darīts, ministrijai cieši sadarbojoties ar Ārstu biedrību, pašu Aizsilnieci, Nacionālo veselības dienestu un Zāļu valsts aģentūru.

“Pateicoties kopīgam darbam, konstatējām nepieciešamību pēc atsevišķiem uzlabojumiem ērtākai lietošanai, taču tas nav nekas tāds, kas neļautu e-veselībā izrakstīt recepti. Jā, jaunajā kārtībā elektroniskās receptes izrakstīšana ir darbietilpīgāks process salīdzinājumā ar parasto medikamentu izrakstīšanu. Taču tas ir risināms ar paņēmieniem, par kuriem informējam ārstus ar īpaši sagatavotām instrukcijām,” skaidro ministres padomniece.

Viņķele nodēvē e-veselību par brāķi

Tikmēr februāra sākumā intervijā TV3 raidījumam 900 sekundes Viņķele skarbi nokritizēja “bezgalīgās šausmas” – e-veselību, pie kuras jau pieraduši gan mediķi, gan daudzi pacienti, kaut arī reizēm gadās problēmas.

“Ja jūs vaicājat, vai man ir bijusi vēlme pateikt “beidzam mocīties un vienkārši atzīstam, ka tā ir bijusi kļūda, izpildījums ir zemas kvalitātes un tā produkta lietošana ir ļoti apgrūtināta”, tad jā, man ir šāda vēlme bijusi,” paziņoja Viņķele. Tomēr atgriešanās pie papīra receptēm (tās joprojām ir atļautas, ja pacients vēlas) nav gaidāma. Ministre uzsver, ka sistēmas attīstīšana tiek turpināta, jo “Eiropas fondu finansējums uzliek noteiktus rāmjus”.

Citi šobrīd lasa

Nepielūdzami augošā statistika: ko Amerika izdarīja nepareizi 11
Lielbritānija sagaidījusi pirmo pašizolācijā dzimušo mazuli - sieviete dzemdē, pirms ierodas mediķi
Skatoties uz citu valstu pieeju, Perevoščikovs izdalījis divas stratēģijas, kā apkarot Covid-19 3
Skatīt visus komentārus

"Она была помешана на мытье рук": совершенно здоровая мать двоих детей умерла от Covid-19, несмотря на самоизоляцию

«Только для избранных»: Лопез во время карантина добилась для себя незаконной привилегии