foto: LETA
"Olainfarm" vērsies KNAB
Uzņēmuma rīcībā nonākusi informācija par iespējamām prettiesiskām darbībām.
Sabiedrība
2019. gada 31. oktobris, 10:36

"Olainfarm" vērsies KNAB

Jauns.lv / LETA

Zāļu ražotājs "Olainfarm" vērsies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB), Tieslietu ministrijā un Uzņēmumu reģistrā, jo uzņēmuma rīcībā nonākusi informācija par iespējamām prettiesiskām darbībām, kas saistītas ar gaidāmajām akcionāru ārkārtas sapulcēm 1.novembrī, pavēstīja kompānijā.

Kompānijas pārstāvji norādīja, ka iespējamās prettiesiskās darbības varētu tikt vērstas uz to, lai noteikta personu grupa pretlikumīgā veidā iegūtu kontroli pār "Olainfarm" un tādējādi gūtu personīgu labumu.

Pēc paziņojumā minētā, "Olainfarm" rīcībā esošā informācija liecina, no tās lielākā akcionāra SIA "Olmafarm" puses var notikt mēģinājums piedalīties izsludinātajās akcionāru ārkārtas sapulcēs, lai gan tiesa ir aizliegusi "Olmafarm" balsot "Olainfarm" akcionāru sapulcēs.

"Olainfarm" vērsusi atbildīgo valsts institūciju uzmanību, ka atsevišķas personas vai personu grupa var censties izmantot savu stāvokli - gan materiālo, gan politisko ietekmi, lai ietekmētu Uzņēmumu reģistra darbinieku pieņemto lēmumu saturu, tostarp ar aizliegtiem paņēmieniem censties panākt sev un savām personīgajām interesēm labvēlīgu lēmumu pieņemšanu.

LETA jau ziņoja, ka piektdien, 1.novembrī, sasauktas divas "Olainfarm" akcionāru ārkārtas sapulces, kurās abās plānots lemt par izmaiņām padomē.

Tostarp akcionāru ārkārtas sapulcē, kas sasaukta pēc "Olmafarm", kas pārstāv 42,56% no "Olainfarm" pamatkapitāla, pieprasījuma un notiks plkst.11, tiks lemts par "Olainfarm" padomes locekļu atsaukšanu no amata un jaunas padomes ievēlēšanu uz piecu gadu termiņu, paredzot, ka darbu padomē turpina Jānis Buks un Andrejs Saveļjevs, bet no jauna padomē tiek iecelta Irina Maligina, Nika Saveļjeva un Valentīna Andrējeva. Tādējādi paredzēts, ka darbu padomē neturpinās Gundars Bērziņš, Kārlis Krastiņš un Haralds Velmers.

Tāpat šajā akcionāru ārkārtas sapulcē plānots atsaukt no amata "Olainfarm" revīzijas komitejas locekļus un ievēlēt jaunu revīzijas komiteju uz divu gadu termiņu. Paredzēts, ka turpmāk kompānijas revīzijas komitejā strādās Andrējeva, Pēteris Rubenis un Irina Maligina. Tādējādi paredzēts nomainīt visus esošos "Olainfarm" revīzijas komitejas locekļus. Šobrīd kompānijas revīzijas komitejā strādā Krastiņš, Viesturs Gurtlavs un Agris Auce.

Attiecīgajā akcionāru ārkārtas sapulcē plānots lemt arī par prasības celšanu pret "Olainfarm" valdes locekļiem un uzdot "Olainfarm" padomei celt prasību pret attiecīgajiem valdes locekļiem Komerclikumā noteiktajā kārtībā un termiņā, taču konkrētie valdes locekļi lēmumu projektā nav uzrādīti.

Tāpat plānots lemt par prasības celšanu pret "Olainfarm" padomes locekļiem, kuri pildīja pienākumus līdz 2019.gada 1.aprīlim, un uzdot "Olainfarm" valdei celt prasību pret attiecīgajiem padomes locekļiem Komerclikumā noteiktajā kārtībā un termiņā. Arī attiecīgie padomes locekļi, pret kuriem paredzēts celt prasību, lēmumprojektā nav uzrādīti, taču, pēc "Firmas.lv" datiem, aprīļa sākumā kompānijas padomē strādāja Pāvels Rebenoks, Mārtiņš Krieķis, Daina Sirlaka un Irina Maligina.

Savukārt otra "Olainfarm" akcionāru ārkārtas sapulce notiks 1.novembrī plkst.14, un tā sasaukta pēc Nikas Saveļejevas pilnvarotās personas Andreja Saveļjeva, kas kopā pārstāv 7,79% no "Olainfarm" pamatkapitāla, pieprasījuma.

Attiecīgajā akcionāru ārkārtas sapulcē plānots no darba "Olainfarm" padomē atsaukt Bērziņu, Buku, Krastiņu, Velmeru un Andreju Saveļjevu. Vienlaikus no jauna padomē plānots iecelt Niku Saveļjevu, Rubeni un Alekseju Panasinu. Paredzēts, ka darbu padomē turpinās Buks un Andrejs Saveļjevs. Tādējādi arī atbilstoši šīs akcionāru ārkārtas sapulces lēmumu projektiem paredzēts, ka darbu "Olainfarm" padomē neturpinās Bērziņš, Krastiņš un Velmers.

Tāpat otrajā akcionāru ārkārtas sapulcē plānots plānots lemt par Krastiņa, Gurtlava un Auces atsaukšanu no amata "Olainfarm" revīzijas komitejā, bet no jauna revīzijas komitejā uz divu gadu termiņu paredzēts iecelt Andrējevu, Panasinu un Rubeni.

Akcionāru sapulcē plānots arī veikt grozījumus "Olainfarm" statūtos, izslēdzot statūtu 6.3.punktu, kas nosaka, ka akcionāru sapulce ir tiesīga pieņemt lēmumu, ja tajā pārstāvēti vairāk nekā 50% no apmaksātā un balsstiesīgā pamatkapitāla.

Tajā pašā laikā Buks aģentūrai LETA paziņoja, ka nav piekritis atkārtoti kandidēt uz padomes locekļa amatu, jo nevēlas būt iejaukts "Olainfarm" akcionāru strīdos. "Akcionāru strīdiem būtu jānotiek ārpus uzņēmuma, bet paredzētais jaunais padomes sastāvs liek domāt, ka šie strīdi var pārnesties uz uzņēmuma padomi. Svarīgi, lai padome strādātu visu akcionāru interesēs, bet plānotais padomes sastāvs par to rada šaubas," viņš sacīja.

Vēstīts arī, ka Zemgales rajona tiesa septembrī apmierināja prasību uz laiku apturēt "Olainfarm" balsstiesības akcionāru sapulcēs. Tāpat "Olmafarm" uz laiku aizliegts rīkoties ar tās īpašumā esošajām "Olainfarm" akcijām apmēram 60 miljonu eiro vērtībā. Prasību par pagaidu aizsardzības līdzekļu noteikšanu tiesai lūdza nelaiķa Valērija Maligina nepilngadīgā meita Anna Emīlija Maligina.

Neapmierinātībā ar tiesas lēmumu, "Olmafarm" ar iesniegumu vērsusies pie tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) un Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV).

"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. "Olainfarm" lielākais akcionārs ir "Olmafarm" (42,56%), kas vienādās daļās pieder Valērija Maligina mantiniecēm - Irinai Maliginai, Annai Emīlijai Maliginai un Nikai Saveļjevai. "Olainfarm" akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.